Форум

Търсене за Търсене

Бизнес Администрация????

• 19:28 на 26.04.2012
    Мнението е на повече от 6 месеца. Възможно е вече да не е актуално.

Какво може да се работи с бакалавър по така нашумялата специалност Бизнес администрация според вас? До колкото знам дава общи познания, но никакви по-задълбочени. Не знам дали не е по-добре човек към нея да има и нещо по-тясно специализирано? Струва ми се, че е поредната широка специалност, която готви студентите за шефове без да дава необходимите дълбоки познания в една определена област, общо взето от всичко по малко. Как мислите?

• 21:27 на 27.04.2012
    Преглед на профил
    2

Като цяло Бизнес администрацията е много по-подходяща като магистърска специалност, която да надгради по-специализираната бакалавърска (Финанси, Банково дело, Счетоводство и други).
    Сега има слабо търсене на хора точно с тази специалност, а и тези с по-тесните специалности са с предимство. Може би е добре едно преориентиране. Познавам много хора, записали бакалавър по Бизнес администрация поради нерешителност или неориентираност какво точно искат да учат. А после изкарват магистър по по-тясна специалност, като Финанси, Счетоводство и дори Информатика.

Много по-лесно се намира работа с Бизнес администрация + нещо по-тясно от колкото само с едната Бизнес администрацията, която готви за шефове, а не можеш да станеш шеф без да започнеш от по-ниските нива. Да не говорим, че винаги с предимство са кандидатите с по-специализирани специалности.

• 13:37 на 03.05.2012

Друг няма ли да сподели мнение? Има ли опастност при Бакалавър по Б.А. ако запишеш Магистър по същата специалност да съжаляваш?

• 19:26 на 03.05.2012

Никой ли друг няма да се изкаже?

• 15:05 на 09.05.2012

Бизнесадминистрацията трябва да бъде надграждане при една солидна и конкретна със знания и умения бакалавърска степен.

• 00:00 на 10.05.2012
    Преглед на профил

HXP

6

Ами аз бих ти препоръчал да започнеш с бизнес администрация и след това за магистър да избереш някаква тясна специализация. Най-малкото по време на бакалавъра ще се ориентираш какво ти харесва и ще решиш с какво искаш да се занимаваш наистина в бъдеще. Обратното би имало разочароващ ефект ако не си наистина по-отрано сигурен с какво би искал да се занимаваш. Междудругото да имаш образователна степен по мениджмънт не е лошо, даже е оптимално, НО трябва да се подплати с нещо допълнително-например ангажимент в АИЕСЕК, стаж, конкретни проекти или спечелване на някаква награда. Само гол мениджмънт не е добре.

• 00:02 на 10.05.2012
    Преглед на профил

HXP

7

За надграждане с бизнес администрация може да става дума в случай, че имаш технически или някакъв друг неикономически Background.

• 10:53 на 10.05.2012

Именно.

• 13:18 на 17.05.2012
    Преглед на профил
    9

Както вече казах в друга тема: искрено съжаляваме с моето гадже, че се минахме да запишем така прехвалената Бизнес администрация! Без релевантен опит нея най-много да я вземат за секретарка с 400 лева, а при мен още по-трудно - както знаете секретарските постове са затвореин за мъжете и сега търся всичко. По интервюта ходя вече цяла година и навсякъде ми казват, че тези с Маркетинг, Финанси и Счетоводство са с предимство пред нас с Бизнес администрацията! Не записвайте бакалавър по БА, само магистър след по-тясна бакалавърска, не си давайте парите и 4 години от живота напразно!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

• 11:16 на 18.05.2012

Опитайте обратното, след Бизнес администрация магистърска степен по тясна специалност - по-натоварено, но е изход.

• 15:44 на 18.05.2012
    Преглед на профил
    11

Това е и идеята ми, но искам да сменя изцяло сферата - от икономика към информатика/компютърни науки. Обаче в България не трябва ли да имам сходна бакалавърска специалност?

• 17:01 на 18.05.2012

Мисля, че не е необходимо.

• 17:23 на 18.05.2012
    Преглед на профил
    13

Друг е въпросът, че курсовете (или самообучението) по програмиране са задължителни за всеки, който иска да стане програмист или поне уеб дизайнер. В специалностите Информатика/Компютърни Науки (поне в БГ) до колкото знам се набляга на математиката, а не на програмирането. Все още търся работа, и ще кандидатствам за фронт-деск в банка. Истината е, че мениджър без да опознаеш дадена индустрия като специалист няма как да станеш (освен с връзки). А с BA без никакъв опит по специалността си е трудничко. ЧР не ми харесва, а в сферата на маркетинга PR тъсенето е за смешни пари. Оказва се, че в кризата първо намаляват заплатите на маркетинговите отдели.

• 18:12 на 18.05.2012

В икономическите техникуми приемният изпит е по математика.

• 02:43 на 22.05.2012
    Преглед на профил
    15

Марио, Бизнес администрацията ти дава по-широк поглед към дейността на цялото предприятие и ти помага да видиш цялата картина, ако си учил за и от удоволствие. Според мен това е специалност, която трябва да се изучава от вече практикуващи мениджъри като допълнителна магистърска програма. Така или иначе, вече имаш тази специалност. Ще ти дам съвет като човек, който от 20 години управлява собствен бизнес и все още е в играта :) Най-дразнещото нещо за собствениците и за управляващите мениджъри е отношението на служителя като на "наемник" към "чорбаджия". Бизнес администрацията може да ти даде възможност да влезеш в кожата на управляващия и да се опиташ да видиш реалността през неговите очи. Ако истински се заинтересуваш за състоянието и перспективите пред фирмата, в която работиш, бъди сигурен, че ще бъдеш забелязан. Не се пробвай веднага да ставаш "шеф" и не очаквай веднага такава длъжност. Ако си се научил да мислиш като мениджър, покажи точно това на...

Прочитане на целия коментар

• 14:46 на 22.05.2012
    Преглед на профил
    16

Много хора у нас не са запознати с тази специалност и създават погрешно впечатление за нея. Може би двете най-големи заблуди са, че с БА може да си само мениджър или секретар(ка) и че учиш от всичко по малко, но нищо задълбочено. По принцип с БА може да се заемат редица длъжности в различни фирмени отдели, но тук голямо значение има какви са специалистите по подбор на персонал и до колко те са компетентни, защото ако правят асоциация със секретарка, когато чуят "Бизнес администрация", тогава вече е лошо. Що се отнася до другия мит, в тази специалност се набляга на управленските дисциплини и те се изучават по-задълбочено, а от другите се изучават основните неща. Лошото е, че у нас хората някак подценяват управленските дисциплини и не им обръщат внимание. Докато това не се промени доста ръководители ще си управляват на принципа "проба-грешка" и държавата и частният сектор ще си останат в сегашното състояние.
    И най-важното нещо: Професионалното развитие зависи...

Прочитане на целия коментар

• 18:37 на 28.05.2012
    Преглед на профил
    17

Май ще бягам от БГ. От Нова година търся работа и все още не съм намерил... време е да се махна явно вече от тук.

• 13:55 на 01.06.2012
    Преглед на профил
    18

Това да се родиш в тази кочина България си е малшанс!

За да публикувате нови мнения трябва да сте регистриран потребител. Можете да влезете в сайта с потребителско име и парола или да се регистрирате тук.

Регистрацията е безплатна и отнема минута.

Защо е необходима регистрация за включване във форума?

Реклама

Подбрани позиции

© 2003-2014 Икономедиа АД съгласно Общи условия за ползване ново. Поставянето на връзки към материали в сайтовете на Икономедиа е свободно. Уеб разработка и дизайн на Икономедиа. Сайтът използва графични елементи от famfamfam + DryIcons. Някои снимки © 2014 Associated Press и Reuters. Всички права запазени.
Действителни собственици на настоящото издание са Иво Георгиев Прокопиев и Теодор Иванов Захов.
mobile Към мобилната версия на сайта

Бизнес: КапиталКариериБизнесРегалГрадът.bgОдитFoton.bg

Новини: ДневникЕвропаForeign Policy - България

IT: IDG.BGComputerworldPC WorldCIONetworkworld

Развлечение: БакхусLIGHT

На английски: SofiaEcho.com