Форум

Търсене за Търсене

Интервю и тестове за подбор

• 14:32 на 29.01.2005
    Мнението е на повече от 6 месеца. Възможно е вече да не е актуално.
    Анонимен потребител

Willow

1

Наложи ми се да се явя на 1-2 интервюта на последък и стигнах до извода, че психолозите желаят да чуят точно определени отговори от кандидатите. Ако говориш истината никога не биха те наели на работа дори и да си супер квалифициран. Смятам по нататък да се държа куртоазно и да отговарям каквото трябва, но защо е нужно всичко това? Нали уж задачата им е действително да оценят кандидатите.

• 15:41 на 29.01.2005
    Анонимен потребител

Pink

2

Май сме на едно мнение, и аз като теб не мога да разбера едно нещо, гледам в сайтовете със съветите как да се държим по време на интервю и как да отговаряме и седя и си мисля, какъв е смисълът на интервю, след като от нас се очаква да спазваме точно определен модел на поведение, това определено е най-важно, а не какъв е характерът ни, каква е културата ни и дали въобще сме пригодни за организацията...май това е тема, над която всички велики Ейчари/зайчяри/ трябва да се замислят и да се аргументират...

• 14:02 на 31.01.2005
    Анонимен потребител

Андрей

3

За съжаление в България няма специалност "Човешки ресурси" в университетите. Изключвам магистърските програми, затова за HR специалисти или мениджъри се наемат психолози, които не балансират добре между професионални и личностн качества.

• 22:20 на 31.01.2005
    Анонимен потребител

Bobos

4

RE:

И аз така мисля....Знаете ли кое е най -тъпото нещо на света--- да преписваш на тест за интелигентност-за това не преписвайте!!!! хахаха

• 19:39 на 02.02.2005
    Анонимен потребител

nanata

5

Интервю и тестове за подбор +"калъпчето"

hi на всички, интервютата са по "калъпчето" на заявителя...ако имате възможност - разберете коя фирма стои зад обявата и се поровете в интернет-а. относно "откровеността"- тя е само в розовите романи (доколкото имам спомен и там не е на почит...). действайте планирано- досега откровеността + IQ=147 -ми (и останалите ми квалификации) не са ми донесли успех...но това е друга тема... нерядко ще се сблъсквате и с един доста разтърсващ парадокс- прекрасен профил (според тестовете)- непригоден за съответната фирма, в която цари хаос и безпорядък (няма ред, процедури, йерархия и т.н. с други думи "не знаят какво си търсят като работник")- на такива не им се връзвайте! това което се търси: адаптивност+аналитични качества+склонност за компромиси(само да не са за сметка на фирмата)+team player+степенуване на преоритетите и т.н. успех!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

• 20:35 на 07.02.2005
    Анонимен потребител

Izsledowatel

6

Firma Media Data

Niakoi znae li neshto poweche za firma Media Data Ltd. Puskat ot wreme na wreme obyawi w Internet.

• 09:46 на 17.02.2005
    Анонимен потребител

Някой

7

Вярно е, че много често се очаква чуването на точно определени отговори от кандидата - това е, за да интервюиращият (назависимо дали е психолог, икономист или някакъв друг) да осигури вътрешния си комфорт, че са направили най-добрия избор. Все пак психолозите (които са не само психологически компетентни - искат се много други неща!!!) свеждат риска от грешка при подбор до минимум, за разлика от ЧР с друго образование.

• 22:41 на 18.05.2005
    Анонимен потребител

неизвестен

8

Коментар по темата

Психолозите са най-неподходящите хора за тази позиция. Според мен те би трябвало да участват в процеса, но само що се отнася до това какъв тип човек си по различните видове таблици, да не изпадаме в подробности /интровертен, екстровертен и тн/. Едва ли един психолог е запознат със специфичните професионални умения необходими за всяка една позиция във фирмата. Още по-малко със специфичните особености на високотехнологичен процес. Хората, които се занимават с подобна работа трябва да имат представа от бизнеса като цяло и от сътоветните специфични процеси. Какво разбира един психолог от инженерна дейност например? Но все пак ако HR е психолог това е по-малкото зло. В повечето случаи на тази позиция се назначава бившата секретарка на шефа, която след предоставянето на специални услуги от прекалено личен характер спечелва високо доверие и е промотирана на съответната длъжнст. За останалото и сами можете да се сетите.

• 04:42 на 31.07.2005

9

Коментарът беше изтрит от модераторите.

• 15:30 на 02.08.2005
    Анонимен потребител

самия къци

10

неизвестен

Чакайте бе хора! ЧР не е само подбор. И ако за recruiter психолозите се вписват, то за HR съвсем не стават. Къде е виждал някой психолог, наясно с ТРЗ, КТ и други подобни. Или за бюджети, или за каквото и да е свързано с цифри, бизнес и прочее? Моите шефове на няколко пъти искаха да работим с агенции за подбор. Дойдоха психолозите да правят профили и какво? Те НЕ можаха да схванат естеството на работа след многократни обяснения от наша страна. Накрая направиха едни шаблонни профили, дето стават за всяка позиция от работник нагоре. А, освен това правиха на кандидатите тестове на Айзенк. Направих си труда да проверя в Интернет на специализирани английски и американски сайтове и се оказа, че точно този тест е абсолютно неподходящ за целите на подбора. Това компютърна грамотност, език, професионални умения минаха на ниво: можеш ли - да/не, знаеш ли - да/не. Толкоз за психолозите. Извинявам се на всички четящи психолози - полето ви за изява е обширно и необходимо. Елементи на психология...

Прочитане на целия коментар

• 19:32 на 07.08.2005
    Анонимен потребител

Психолог

11

Интервю и тестове за подбор

Здравейте! Прочетох доста внимателно мненията на всичките. Аз не влизам често по такива форуми поради липса на време, но се чуствам длъжна да отговоря. По отношение на културата на кандидатстване може да се напише много. За провеждането на конкурси също... За оценка на позициите...За агенциите и различните работодатели също...За объркания пазар на труда най-много... Темите винаги ще бъдат нееднозначни. Забелязвам сърказма и как с лека ръка отсичате, че един психолог разбирал от това, но не от друго (дори забелязвам, че всички, които се занимавам с ЧР си имат прякор- хубаво е да имаш чуство за хумор, но когато премине след границата на сърказма е вредно за самия теб ;)). Точно поради същата липса на каквито и да било правила в областта на ЧР работят хора без грам квалификация или с псевдо такава. Когато това бъде съчетано с обслужване на нечии интереси + липса на ценностна система, става страшно. Може би сме го заслужили - затова съм "ЗА" това да бъде контролирано...

• 10:32 на 08.08.2005
    Анонимен потребител

popravka

12

vse edno kakva

сАрказъм, а не сЪрказъм. И тогава давай съвети на другите!

• 14:57 на 12.08.2005
    Анонимен потребител

не психолог

13

До психолог

Много се радвам, че все някъде се намират хора, които да си разбират от работата особено в HR областта. Аз лично не се заблуждавам, че HR e само подбор на кадри, защото съм HR любител и доста се интересувам и чета по въпросите. Що се отнася до психолозите категорично нищо не разбирам и се възхищавам на такива хора, защото аз и до ден днешен не мога да позная кой ме лъже, изхождайки от личнато си позитивно мислене. Но както за мениджър не се учи, според мен, и за HR не се учи. В смисъл, че една работа или ти се удава и ти развиваш даденият ти от природата потенциали или се мъчиш да надскочищ себе си и ставаш за смях на останалите. Това, което не разбирам и вие като психолог бихте могли да ми помогнете да намеря отговора на въпроса защо хората предпочитат да живеят в едни скалъпен от лъжи свят като се заобикалят с подлизурковци и лъжци, вместо да погледнат истината в очите и да потърсят онези свои таланти, които не са открили до момента. А не да мъчат себе си и най-вече околните...

• 21:03 на 18.08.2005
    Анонимен потребител

Психолог

14

До не психолог

Здравейте, и аз също често си задавам някои от въпросите, които и Вие. И аз съм доста прям човек и това ми е носело в повечето случаи негативи. Това беше и един от главните ми недостатъци, защото опита ми показа, че хората понасят трудно истината за себе си поднесена в абсолютно прям вариянт. Но и за това си има лек, и той се казва-дипломация. Винаги може да се работи над това, как да кажете на някой нещо не дотам толкова добро за него, по начин, по който можете да го направите свой съюзник за каузата. Е, това е по-трудният вариянт. Отнема много повече време и усилия! Но е по-добре да превърнете някой в свой съюзник, а не във свой враг. Така или иначе ще Ви бъде по-леко да приемете, че не всички имат вашето светоусещане, и че истината е твърде субективно понятие... Освен това поведението на другите често не би трябвало да бъде цел на наше основно занимание, а то е трябвало да бъде такова на техните родители и учители. А на работните ни места от Мениджмънта и в частност от всеки...

• 21:42 на 13.09.2005
    Анонимен потребител

Sisi

15

До Психолог

Абе, може и да си HR, ама си неграмотна за 300-не знам от кой ВУЗ са те изпуснали, ама е било голям срив в системата ътам явно. Вече на сто места си писала 'вариянт" с я, за сведение се пище "вариант". като си представя , че алитерати като теб определят кой да работи и кой не просто започва да ми се повдига. Освен това има6 още много други парвописни грещки!!!!

• 15:40 на 15.09.2005
    Анонимен потребител

Психолог

16

Интервю и терстове за подбор

Въобще нямам намерение да започвам безсмислени разговори с такива като теб Sisi! Ти явно разбираш от правопис, но едва ли от нещо друго...А злобата ти явно е започнала да влияе върху здравето ти...След като си позволяваш да коментираш Човешките Ресурси, може и да си чувала за психосоматика...

• 16:21 на 03.10.2005
    Анонимен потребител

Kandidat

17

Test po English

Imam nasro4en test po English v edna oditorska firma. 6te pomolq horata, koito imam ve4e napraven opit s podobno izpitanie da go spodelqt:) Kakvo e nivoto na slojnost i etc... Mersi:)

• 17:12 на 03.10.2005
    Анонимен потребител

do kandidat

18

test po english

Преди време правих такъв в KPMG, приличаше на тест за определяне на нивото, когато се записваш на курс. Няма страшно! А в друга агенция ми дадоха за превод текст на тематика, близка до позицията за която кандидатствам.

• 20:22 на 03.10.2005
    Анонимен потребител

kandidat

19

Mersi

Mersi za otgovora, 6te vidim kakvi 6te gi svur6im na izpita! Ako razre6ava6 da te popitam kak e v KPMG, z-o iskam da si podam tam dokumentite? Mersi i leka ve4er!

• 09:48 на 04.10.2005
    Анонимен потребител

do kandidat

20

KPMG

Не съм работила там, нито пък съм кандидатствала за тяхна позиция. Ползвах ги като агенция. Можеш да разчиташ на обективност и добър съвет. Поне преди беше така. Освен теста за език, правят и един друг - психологически. За него не ти трябват знания и подготовка - той определя поведението ти в екип. И няма правилен или грешен отговор - само подходящ и неподходящ профил за конкретния екип. Ако знаеш добре езика - препоръчван ти да се пробваш там. Добър старт е. Поне така аз мисля, нека хората, които работят там кажат ако греша. Успех!

• 23:40 на 05.10.2005
    Анонимен потребител

аз

21

същата

До жената психолог: Хайде да се опиташ да се прочетеш сега? Разбра ли нещо?

• 00:38 на 05.11.2005
    Анонимен потребител

di

22

bullshit

MNOGO mi se iska da chuia kakvo da se otgovori i imate li niakakvi idei otnosno vaprosa "kazete mi 3 vashi slabosti" ili pone edna aide ,osven klishetata che ''sme mnogo doverchivi,mnogo rabotia i se pritesniavam predi prezentacia, no pak za tova se podgotviam mnogo odobre ot prednia den "hahaha Za men tova e edin ot tapite nedokazvashti nishto za lichnosta ti vaprosi na intervuto i posle psihologa mi obiasniva che imalo smisal v tova.

• 19:42 на 07.11.2005
    Анонимен потребител

лр

23

простота

Аз лично се наслушах на тъпизми, неумело зададени въпроси, на неумение да се води разговор, на бедна лексика и ограничени интелектуални способности. Въпросите, които ми задават са тип лексикон - пети клас, толкова опростено ниво, че на едно интервю ми се прищя да и помогна с някоя думичка... такъв беден речник досега не бях срещала. Четеше ми от едно листче такива безумни умопомрачения, че преустанових разговора и се извиних, че имам работа. Ако хора на това ниво ще оценяват мен - по-добре - без мен:))

• 11:22 на 08.11.2005
    Анонимен потребител

HR Psiholog

24

простота

Za syzhalenie, HR profesiata e krivo razbrana. I strashnoto e, che dosta ot tezi, koito se narichat HR-i mnogo doprinasiat za tova. Viarno e, che ima i edin drug moment - lipsa na rabota, ili po-skoro lipsa na standart, koito da pozvoli na horata da se razvivat. Ako poluchavash 25 lv. zaplata za kakvo razvitie mozhesh da mislish? No vse ot niakade se pochva. No dosta ot tyrseshtite rabota vse oshte se tyrsiat sebe si... Syvetite v site-ovete za rabota i drugi takiva syshto sa krivo razbrani. Tova, che niakoi vi e pokazal kak gore - dolu bi moglo da izglezhda edno motivacionno pismo, ne oznachava, che to triabva da byde prepisano ot-do. Makar che lichno mislia, che da iskash ot niakogo da ti napishe motivacionno pismo za pozicii kato office manager, da rechem, e chista proba bezumie. Kakvo iskash da chuesh ot chovek, koito tykmo e zavyrshil niakakvo obrazovanie i e naiasno, che ot niakade triabva da pochne, pyk i triabva da zhivee ot neshto? I da mu iskash motivacionno pismo?! V...

• 11:25 на 08.11.2005
    Анонимен потребител

HR Psiholog

25

простота+pravopis

i iskreno se izviniavam za pravopisnite greshki. vizhdam, che imam dosta. zaplatata triabvashe da bude 250 lv, a ne 25. naiasno sym s pravopisa, ama eto che greshki stavat...niama "edit" opcia...

За да публикувате нови мнения трябва да сте регистриран потребител. Можете да влезете в сайта с потребителско име и парола или да се регистрирате тук.

Регистрацията е безплатна и отнема минута.

Защо е необходима регистрация за включване във форума?

Реклама

Трудовоправна консултация

Подбрани позиции

© 2003-2014 Икономедиа АД съгласно Общи условия за ползване ново. Поставянето на връзки към материали в сайтовете на Икономедиа е свободно. Уеб разработка и дизайн на Икономедиа. Сайтът използва графични елементи от famfamfam + DryIcons. Някои снимки © 2014 Associated Press и Reuters. Всички права запазени.
Действителни собственици на настоящото издание са Иво Георгиев Прокопиев и Теодор Иванов Захов.
mobile Към мобилната версия на сайта

Бизнес: КапиталКариериБизнесРегалГрадът.bgОдитFoton.bg

Новини: ДневникЕвропа

IT: IDG.BGComputerworldPC WorldCIONetworkworld

Развлечение: БакхусLIGHT

На английски: SofiaEcho.com