Форум

Търсене за Търсене

Здравен мениджмънт- какво е това и има ли почва у нас ?

• 11:23 на 08.09.2007
    Мнението е на повече от 6 месеца. Възможно е вече да не е актуално.
    Анонимен потребител

Snejina

1

Здравейте...незнам вече къде да пиша и кого да питам. Завърших бакалавърската си степен по Здравен мениджмънт и реших че съм учила 4 години за да работя в сферата на здравеопазването, а не за лична слава. Но уви...тук започна разочарованието ми. Да търсят се кадри и аз разбира се не искам да ме назначът за топ мениджър, а просто да ми дадат позиция за която моите знания макар и скромни ше са от полза за българското здравеопазване.Излизат обяви на чийто условия аз отговарям, но дори господата работодатели не си правят труда да звъннат за интервю/Ако не е тайна..как си подбират подходящи кандидати след като не викат на интервюта.

• 12:09 на 08.09.2007
    Анонимен потребител

доктор

2

познай как ?

Както за всички други модерни специалности - екология, евроинтеграция, дори преди пет години имаше специално обучение за митничари на бивши военни...Колко от тях станаха?
    Трябваше да питаш ПРЕДИ да запишеш Здравен мениджмънт.Щяхме да ти обясним, че без дебели връзки се записва или икономика, или производствена специалност, или логистична, или туризъм...А така - най вероятно ще ти се обадят от някоя организация в помощ на инвалидите или против насилието, където заплатите са по 300 лв.Както беше казано в друга тема, в момента България бъка от всякакви специалисти с дипломи и без знания / не визирам лично теб/.Респективно шансът за свястна работа намалява, но бизнесът с образованието е толкова печеливш, че никой не смее да направи нищо.

• 21:44 на 08.09.2007
    Анонимен потребител

sneja

3

прав си !

за мое съжаление сте безкрайно прав.Е аз нямам връзки...защото ако имах едва ли щях да се жалвам тук. И сега какво...в здравната каса и дори в администрацийте по болниците има хора чието образование е много далеч от тази сфера.Аз лично имам наблюдение че позиций се заемат от все възможни кадри с педагогика и разни техникуми. Нямам нищо против...всеки човек се учи да върши дадена работа. ама тая държава дето плаща за моето образование толкова годни..не смята ли че трябва да спечели нещо от мен. А ако е правила празни инвестиций, че да оправдае нечий заплати....мога само да и БЛАГОДАРЯ...за тва висше. Поне ме взимат на работа във всеки втори долнопробен квартален магазин.

• 00:25 на 09.09.2007
    Анонимен потребител

доктор /всъщност изобщо не съм/

4

на първо четене

Само като идея:защо не се завъртиш около безкрайно многото служби по трудова медицина?Там каточе ли е пресечната точка - има работа за организатор, който не е необходимо да е лекар, но трябва да разбира от здравеопазване, да умее да организира, да познава законите, да има усет за маркетинг...Просто го казвам като усещане, че би могла да успееш.Но трябва да помислиш кой и как да те лансира.
    Ако ми хрумне, нещо, ще пиша.Хайде, успех,

• 15:42 на 09.09.2007
    Анонимен потребител

sneja

5

mersi

мерси...и аз се замислих за това и пуснах две три автобиографий...ама стигаме до точката за лансиране :)
    Сега съм на фаза магистратури и понеже съм в паника...ще запиша поне две....пък дано някой се впечатли и ме вземе поне като хигиенистка в някоя болница.
    4ао за сега

• 14:55 на 26.09.2007
    Анонимен потребител

kalina

6

za sneja

С този правопис ще ти бъде трудничко да си намериш работа в сериозна фирма.Чудя се как си влезнала във ВУЗ?!Всъщност къде си завършила?

• 15:23 на 26.09.2007
    Анонимен потребител

жана

7

Калина,

ако само правописът беше критерий за постъпване в университет или на работа във фирма, сигурно трябва да бъдат изгонени 2/3 от депутатите, да не говорим за министри, президенти, изтъкнати учени и т. н. Да не мислиш, че Бил Гейтс е титан на правописа, аки ги няма журналистите. Не става дума само за България...:)Ако правописът е професия, тогава е редно да се хващаме за "запетайките". По-добре е момичето да си намери работа, да се устрои и да я окуражиш малко. Или си прехапи езика :). По-важното ще бъде да е добър специалист, да си върши работата добре , а не как я описва с думички :). Речници има , лесно могат да се изгладят някои думи. Но това , което тя е завършила или всички останали тук, не се проверява в речник , нали?:) Успех на Снежа и лек ден на всички !

• 16:45 на 26.09.2007
    Анонимен потребител

Бил Гейтс

8

многа се извинявам,

Обаче аз не съм постъпвал на работа в "Майкрософт" и никой не ме е преценявал.
    Не мисля, че примерът с мен е подходящ.
    Иначе - успех на момичето.

• 17:50 на 26.09.2007
    Анонимен потребител

жана

9

:))) хаха

Така е , г-н Гейтс. Но тук по нашите ширини, все някой се опитва да покаже назидателно, че той е над дугите, а те не ставали, неграмотни били с един високимерен тон, че как били завършили...:)) Нямаме Бил Гейтс по нашите земи, но за сметка на това всеки разбира от всичко и от правопис между другото, че да поучава други и да заключава, че никъде няма да може да работи. А като проверят или преценят него/ нея, картинката няма да е по-различна...И Джордж Буш се хвалеше, че не е прочел една книга и пак го избраха за президент. Извод-всеки да си гледа в двора, да не съди, че не знаеш един ден...

• 18:39 на 26.09.2007
    Анонимен потребител

kalina

10

nesaglasie

Съжалявам,че грешно сте ме разбрали - като човек няма връзки / една от основните теми във форума/ може би трябва да залага повече на знания . Това е една от основните грешки на търсещите работа- май искат повече отколкото предлагат.Като напишеш автобиографията или мотивационното си писмо неграмотно не мисля, че трябва да се сърдиш на когото и да било. Не говорим за хамалин или хигиенист, където едва ли има такива изисквания, но за човек с претенции и бакалавърска диплома,не трябва да се правят компромиси.Жалко, ако изискванията на работодателите са толкова ниски...

• 20:03 на 26.09.2007
    Анонимен потребител

George Bush

11

уважаема дивойко Жана

Моля стига сте подигравала с елита на наша най - най велика нация.Аз никога не подигравал на ваша държава и даже ни знам къде й.
    Аз никога на сам казвал че не чита - даже прочех на Садам присъда, може пита ако срещни (американски хюмор, ха-ха).
    А иначе доннякъде съгласин - много претенций, многу вожд, малко индианец.И то вашто вождс пиши на инглийски бетер аз на български - как да земи у Фордьов институт?Ама ти няма плаши - ще роди у вас Били Гейтс, ще роди,ама аз мисли вие него такова мамата веднага.Даде 200 долар заплата и прати работи на компютър на струг, да натиска копчи, щото много умен.А ваш Ундоус направи циганин, ако не направи - открадни някъде.
    А има Уиндоус - има долар, прос...пресп...абе дето всичко утива нагоре.
    Айде, сас здрави,be happy!

• 11:50 на 27.09.2007
    Анонимен потребител

жана

12

Джорджи, сори, бейб !!!

Калина, не отричам това, което казваш. Винаги се набива на очи. Но все пак едно е бизнес кореспонденцията, която я оформяш повече време, оглеждаш няколко пъти преди пускане, друго е форум, т.е. по-непринудена обстановка. Тук сме да споделим мнение, проблем, да потърсим съвет. Ако ще търсим критики, то по-добре да се обърнем към родителите си :)Отвори другите теми да видиш за какво става дума, и то при хора , които не се обикновени служители (поне така твърдят). Но не мога да кажа ,че са неграмотни. Ако е форумът е критерий, то една голяма част сме неграмотни. От един - два постинга няма как да генерализираш. Мисълта ми е или да се пиши по темата, или не се хващай с критики . По-добре е да поднесеш забележката по-добронамерено и ще бъде оценена положително :) Всеки работодател сам си преценява какви са му изискванията (високи или ниски) , какъв човек му трябва и какъв компромис ще направи .:)Няма да коментирам грамотността на работотдатели и авторите на обяви в сайтовете за работа,...

Прочитане на целия коментар

• 18:47 на 14.03.2009
    Анонимен потребител

Alex

13

Misleh

Аз мислех да пиша спецаилност "здравен мениджмънт" тъи като тая година съм абитюрент и мисля както всеки здражо мислещ да продължа образованието си.На кратко вашето мнение,дапиша ли тази специалност или няма реализация в България

• 23:48 на 01.04.2009
    Анонимен потребител

гала

14

здр. мениджмънт

Здравеите!!!Алекс не си губи времето със здравния мениджмънт,освен ако баща ти няма болница , която да управляваш:))))Аз съм завършила здр.мениджмънт и в момента продавам мебели.Бях много етусиазирана в началото, но във хода на обучението и особено след като завършин ентусиазмът ми секна:-)))))Пълна загуба на пари и време.Тази работа нито ще ти донесе удовлетворение нито реализация,просто такава е ситуацията в държавата ни.На запад такива специалисти са търсени , високо квалифицирани и се ползват с престиж в обществото.При нас това ще се случи след около 50 години,мойе тогава да го запишеш :-)

• 14:30 на 26.04.2009
    Анонимен потребител

me

15
  • 14:54 на 05.05.2009
    Анонимен потребител

мий

16

и сега последноо ?
    аз също мисля да запиша здравен мениджмънт, струва ли си изобщо или първо трябва да
    завършиш медицина ?

• 21:29 на 02.06.2009
    Анонимен потребител

Веселин Борисов

17

-Какво е здравен мениджмънт? Животно, подобно на жирафа, за който Вуте казва, че такова животно у нас нема...
    В модерните страни здравен мениджмънт е отделна професия, отделна наука. Той не е професия и дейност "между другото". Не можеш да станеш директор на болница, ако не си магистър поздравен мениджмънт.
    У нас можеш да станеш директор на болница само, ако си лекар (едно изключение) със специалност, няма значение каква е. От 15 години пропагандирам идеята, че лекарите без специалното образование по здравен мениджмънт са лоши здравни мениджъри. В този аспект великолепен здравен мениджър може да бъде медицинската сестра, завършила съответната магистратура. Нормативната ни уредба е далеч от тази идея, която в Европа отдавна е реалност.
    Ето и тук частният сектор ще ни стане учител по мениджмънт. Бя крайно приятно мпечатлен, когато чух от пионера на частните болници в България д-р Ст. Спиридонов, че има намерение в една бъдеща своя болница да назначи за д...

• 12:56 на 09.06.2009
    Анонимен потребител

Polly

18

Хм... Опитвам се да се изявявам като здравен мениджър, макар да съм завършила "Бизнес Администрация" в СУ. Проблема обаче за мен, е че на мен ми трябваха 4 години да убедя д-рите (единият доктор ми е съпруг), че те са прекрасни медици, но не стават за мениджъри и в клиниката им е пълен хаус. И макар, тенденцията им за развитие да се гради изцяло на вирусният маркетинг и да е обратнопропорционална на мениджърските им умения, бога ми такава имаше!!!
    Та идеята ми е, че повечето доФтори смятат, че не им е необходим мениджър, защото те и така си се "справят" отлично, като за показател приемат единствено пълният си график....
    Обаче моя пробив в закостенялото им високо специализирано мислене дойде като изпратих единият доктор на курса на Дженифър де Сейнт Джон. Е след като два дни гуруто на здравният мениджмънт му говореше неща, които аз 4 години повтарям, най-накрая потомственият медик разбра, че в МУ преподават всичко друго, но никой за 7 години обучение...

• 19:49 на 25.06.2009
    Анонимен потребител

Проф.В.Борисов

19

Уважаема Polly,
    Права сте, че докторите не са мениджъри. Но само онези, които нямат завършена магистратура по здравен мениджмънт във Факултетите по обществено здраве (ФОЗ). Досега у нас има поне 400 лекари имат магистърска диплома от тези факултети.
    Вие твърдите, че се изявявате като здравен мениджър. Вероятно имате компетентност по мениджмънт, но той едва ли е „здравен”.
    Най-тежкото изпитание на здравния мениджър е да познава еднакво добре теорията и на здравеопазването, и на мениджмънта. Иначе ще бъде или само медик, или само мениджър.
    Ако планирате комплексната кариера на здравния мениджър вие се нуждаете от контакт с ФОЗ. Не е късно – приемът на документи за магистратура по здравен мениджмънт е до 5 юли.
    Желая Ви нови хоризонти и успехи.
    А в заключение - преодолейте заблудата, че мениджмънтът е само „паричен поток или маркетинг, или елементарно счетоводство и статистика” (ваш израз). Нашето здравеопазване плаща скъп данък на тази...

• 18:34 на 26.06.2009
    Анонимен потребител

pisi

20

и все пак има ли реализация у нас,ако си без връзки? имах намерението да уча това,но като прочетох мненията се отказах. :(

• 22:33 на 11.07.2009
    Анонимен потребител

Проф.В.Борисов, дмн

21

В България има реална опасност от девалвация и деформиране на самия термин здравен мениджмънт. Пред академичните преподаватели и експерти по здравен мениджмънт стои задачата да различат сеното от плявата, да разграничат автентичния професионалист по здровен мениджмънт от псевдопрофесионалиста (самозваният здравен мениджър.
    Направих справка с всевъзможните курсове и програми за обучение по здравен мениджмънт в страната. Застрашаваща лавина и хаос. Преподаване се води от хора, които не са се докоснали до здравеопазването, не познават здравната система, нямат конкретни публикации по здравен мениджмънт, но са нарекли без колебание себени "здравни мениджъри". Заплахата от псевдоздравен мениджмънт е голяма.
    този хаос може да се преодолее само, ако се направи прецизна акредитация на структури, обучаващи по здравен мениджмънт. Засега може да се каже, че единствените адекватни и отговарящи на европейски стандарти академични структури по здравен мениджмънт са четирите...

• 15:59 на 17.07.2009
    Анонимен потребител

Snejina

22

Здравейте на всички. Безкрайно се радвам, че основавайки този форум преди близо две години сега толкова случайно попаднах на него. Бях забравила, че съм го започнала аз :) Дори се учудих коя е тази Снежина :) Но съм АЗ! Сега вече са минали две години, и искам да отговоря на въпроса с главно В който задават по - младите във форума.
    Реализация като здравен мениджър в България няма ( или поне е изключителна рядкост). Да колеги подкрепям мнението Ви, че денят в които здравния мениджър ще получи заслужено място в здравеопазването, идва! Управител на болница може да стане човек, които не е само мениджър с опит като такъв, но е и здравен мениджър защото това което се управлява от здравния мениджмънт е не просто ресурс ( човешки или материален и т.н. ) а ЗДРАВЕТО на цяла НАЦИЯ!
    Само погледнете развитието на форума ! Толкова ме радва ! От едно студенско разочарование, сега в този форум пишат хора с опит и знания !
    Е аз се реализирах :) Бях медицински представител, сега...

• 13:22 на 18.07.2009
    Анонимен потребител

дончева

23

незнам дали ще има почва у нас но и ас записах магистарска степен

• 18:35 на 21.07.2009
    Анонимен потребител

МИМС

24

Благодаря ти Снежина, че поне завърши обнадеждаващо. Подала съм документи и скоро ще се разбере дали ще уча Здравен Мениджмънт или не. Не съм от хората,които лесно се отказват като си наумят нещо,но добрият завършек на твоята история ме накара да се почувствам още по-уверена и че има светлина в тунела:)
    Към всички останали, които са минали по този път искам да попитам какво представлява приемния изпит за магистри по тази специалност или така уклончиво нареченото "събеседване"?

• 22:35 на 21.07.2009
    Анонимен потребител

Проф. Веселин Борисов

25

Най-малкият проблем е "приемният изпит". Горлемият проблем е МОТИВАЦИЯТА и ЕНТУСИАЗМЪТ.
    Ако сте убедени, че здравеопазването не може да се измъкне от блатото без компетентен и ефективен здравен мениджмънт, всички останали проблеми стават второстепенни и движението напред започва.
    Главният проблем и бариера за внедряването на професионален здравен мениджмънт в България е високомерното отношение към него от страна на политици, депутати, министерски функционери. Те също говорят за здравен мениьджмънт, но всъщност го разбират като елементарно администриране и създават условия за триумф на псевдомениджмънта, да не кажа антимениджмънта.
    Така ще бъде, докато според "наредбите" у нас можеш да станеш директор на болница, на ДКЦ, на РЗОК или директор и главен експерт в здравното министерство без да си магистър по здравен мениджмънт.
    Но отбележете следната едра подробност - не магистър по здравен мениджмънт с диплома от Бургас, от Велико...

За да публикувате нови мнения трябва да сте регистриран потребител. Можете да влезете в сайта с потребителско име и парола или да се регистрирате тук.

Регистрацията е безплатна и отнема минута.

Защо е необходима регистрация за включване във форума?

Реклама

Трудовоправна консултация

Подбрани позиции

© 2003-2014 Икономедиа АД съгласно Общи условия за ползване ново. Поставянето на връзки към материали в сайтовете на Икономедиа е свободно. Уеб разработка и дизайн на Икономедиа. Сайтът използва графични елементи от famfamfam + DryIcons. Някои снимки © 2014 Associated Press и Reuters. Всички права запазени.
Действителни собственици на настоящото издание са Иво Георгиев Прокопиев и Теодор Иванов Захов.
mobile Към мобилната версия на сайта

Бизнес: КапиталКариериБизнесРегалГрадът.bgОдитFoton.bg

Новини: ДневникЕвропа

IT: IDG.BGComputerworldPC WorldCIONetworkworld

Развлечение: БакхусLIGHT

На английски: SofiaEcho.com