Форум

Търсене за Търсене

адвокат/юрист

• 13:06 на 23.04.2008
    Мнението е на повече от 6 месеца. Възможно е вече да не е актуално.
    Анонимен потребител

Хрус-хрус

1

Здравейте!
    Работя като адвокат в една от големите български кантори. Вече 4 години. Започнах като стажант, после юрист, а от 2 години съм адвокат.
    Работата е интересна и динамична. Заплащането малко, поне според мен, а именно 1500 лева бруто или около 1050 лева чисто. Няма бонуси, независимо от сделките, делата, казусите, които си поел и довел до успешен край. Като добавка, не се поемат курсове и допълнителни обучения от кантората /става въпрос за такива пряко свързани с материята, с която се занимавам - напр. по ЗТР, по новия ГПК и т.н./. Единствената т.нар. социална придобивка е служебен телефон с месечен лимит.
    Интересно ми е каква е заплатата в другите кантори или за юрист във фирма, евентуално има ли бонуси?
    Тъй като заплащането е въпрос и на качества на кандидата, ще добавя, че:
    завършил съм СУ с успех 5, 23;
    английският ми е на средно ниво;
    скоро ще завърша курс по юридически английски;
    владея френски език;
    ...

Прочитане на целия коментар

• 16:24 на 19.05.2008
    Анонимен потребител

Niili

2

Въпрос

Здравей!
    Виждам, че си отворил темата доста отдавна, но се надявам,

• 16:26 на 19.05.2008
    Анонимен потребител

Niili

3

Допълнение...

...че все още я преглеждаш. Можеш ли да ми кажеш какво заплащане може да очаква един току-що завършил юрист?

• 16:38 на 27.05.2008
    Анонимен потребител

eny

4

ot Eny

Здравейте,
    аз работя в кантора вече 1,5г. и все още заплатата ми е символична, а естествено преминах и през етапа на безвъзмездната работа през първите няколко месеца.
    Сериозно обмислям идеята да се насоча към по доходоносна професия.

• 16:49 на 28.05.2008
    Анонимен потребител

Хрус-хрус

5

reply

за 2/3 - не мога да отговоря на този въпрос. Според кантората или фирмата. Като стажант започнах на 150 лева /2003 г./, първата ми заплата като юрист беше 450 лева /началото на 2006 г./.
    за 4 - няма такова нещо като безвъзмездна работа. Съжалявам, че така се е получило с теб. Всичко под 800 лева за правоспособен адвокат е символично, не знам колко взимаш в момента. Професията е доходоносна, ако си в подходяща кантора или работиш сам за себе си... и двете са трудни за осъществяване варианти.

• 12:04 на 07.06.2008
    Анонимен потребител

Иво

6

Право

Напоследък юридическта професия доста поизбледня.Заплащането е крайно ниско,за над 1 000лв трудно се намира работа,дори за специалисти с опит и то в София.1 500лв бруто които получавате са много добър доход за един юрист.Аз също бях адвокат в кантора през първите 3 години след завършването ми (2003-2006г.),тръгнах си с 1 000лв брутна заплата.Близо 2 години вече реално не се занимавам с право, продадох наследствен имот и имах доста добър начален капитал.Тъй като в кантората се занимавах с изпълнителните дела и съм най-навътре там,участвам в търгове,които по новия ГПК дават страхотна възможност да се купиш евтин имот,тъй като там вървят само кешови плащания и ги няма масовите кредитополучатели да надуят цената,а и хората без правна култура ги е страх.После разбира се го продавам на пазарна стойност,която е в пъти над тази от търга.Използвайте наученото,интелекта и контактите си да развиете бизнес.На фондовате борса има дъно и скоро ще се реализиарат доста добри печалби.В най-общ план...

• 12:30 на 09.06.2008
    Анонимен потребител

Хрус-хрус

7

към #6

Ще започна със "Здравейте!" и ще продължа на "ти", стига да не възразяваш.
    Моите поздравления за твоето изложение. Както и за инициативността ти, и твоят съвет.
    Единствено не съм съгласен, че за специалист с опит 1500 лева бруто е ок. Цифрата е близо до реалния размер, който според мен е към 2000 лева. Разбира се, не говоря да започнеш някъде с толкова, което е доста трудно, а да взимаш посочените пари след като вече си се наложил 1-2 години в дадената кантора.

• 16:37 на 02.07.2008
    Анонимен потребител

юрист-анонимен

8

заплащане на юрист

Не знам как заплащане от 1 500 лв.Ви се струва малко!Учуден съм, защото аз работя в община като юрисконсулт и трудовото ми възнаграждение е 300 лв.

• 14:36 на 07.07.2008
    Анонимен потребител

пацо

9

психо

до #8
    Баце ти си психопат!Не се сърди!

• 13:13 на 08.07.2008
    Анонимен потребител

Хрус-хрус

10

към #8 и #9

Благодаря и на двамата, че сте оставили свое мнение по темата.
    Не искам да бъда "остър":), както #9 Пацо, но считам, че той е пределно прав. За триста лева (независимо дали нето или още по-малко бруто) не си заслужава да се полага юридически (а и не само) труд. Тези "пари" не само, че не могат да покрият никакви разходи на служителя, а и представляват своего рода унижение.
    Но всеки знае себе си и сам решава какво и как да прави, респективно какво и къде да работи.

• 16:18 на 10.07.2008
    Анонимен потребител

без значение

11

относно търговете

здравейте

• 16:27 на 10.07.2008
    Анонимен потребител

заинтригуван

12

търговете

здрасти,
    Искам да попитам следното:каква е нормалната първоначална цена за имот като предложение от страна на наддаващия, върху която се внася 10 на сто задатък? Може би ще е по-лесно да попитам колко пъти по-ниска от пазарната или например - за имот с пазарна цена от 50 000 евро, какво е нормалното предложение на наддавача и за колко би се продал имотът. Благодаря

• 13:51 на 14.07.2008
    Анонимен потребител

Хрус-хрус

13

към #12

Здравейте!
    Въпросите са Ви общо формулирани. Нямат нищо общо със зададената тема. Част от тях не са правни. А за правните - обърнете се към адвокат.

• 12:52 на 16.07.2008
    Анонимен потребител

Svetlin

14

отговор

Здравейте,

работих като адвокат в кантора. Получавал съм между 1200 и 3000лв, като съм работил 6 дни в седмицата по 14 часа минимум. Сега напуснах и пред мен стои въпроса - а сега накъде? Трудно е да вземеш решение да бъдеш самостоятелен.

• 12:52 на 16.07.2008
    Анонимен потребител

Svetlin

15

отговор

Здравейте,

работих като адвокат в кантора. Получавал съм между 1200 и 3000лв, като съм работил 6 дни в седмицата по 14 часа минимум. Сега напуснах и пред мен стои въпроса - а сега накъде? Трудно е да вземеш решение да бъдеш самостоятелен.

• 22:27 на 21.07.2008
    Анонимен потребител

:))))

16

???

попадал съм на комични обяви за работа,но тази ме порази с наглост - http://bazar.dir.bg/read.php?f=9&i=91738&t=91738

• 15:19 на 24.07.2008
    Анонимен потребител

Хрус-хрус

17

към #16

:) мерси за линка! обявата ме разсмя на глас! вече пиша проекта за договор:)

• 01:02 на 30.07.2008
    Анонимен потребител

petia

18

18

аз о6те сьм у4ени4ка но се замислям за професия и по-то4но за право и се 4удя дали ако завьр6а 4ужбина няма да е по добре то4но за тази професия и дали вьзнаграждението там няма да е по добро отколкото в бьлгария?

• 18:07 на 10.08.2008
    Анонимен потребител

Кики

19

Възможно ли е това в България?

Живея от няколко години в чужбина. Не се чувствам добре тук и много искам да се върна в България. Завърших право в СУ миналата година с
    успех над 5.00(а от държавните-средна оценка-4.00) Страх ме е да се върна и да започна в България, при това, което сте изписали за професията, а съм вече и на 31год. Имам ли шанс на тази въраст да направя правна кариера?

• 18:04 на 24.08.2008
    Анонимен потребител

аз

20

заплата

Аз работя в голяма адвокатска кантора и получавам между 2500 и 3000лв. брутно месечно възнаграждение. Все пак считам, че това не е достатъчно и скоро ще се договарям за повече. В Америка съотношението е следното 1/3 от това което искарваш(разбирай часовата ставка) отива за заплатата ти, 1/3 за покриване на разходи на фирмата и 1/3 за партньорите.

• 13:54 на 26.08.2008
    Анонимен потребител

Пешко

21

До №20

Бихте ли казал, че западните кантори в България (колкото и да са малко на брой, имам предвид такива като DLA и CMS Cameron McKenna) плащат подобни заплати като вашата или заплатите на техните адвокати са по-високи?

• 18:57 на 26.08.2008
    Анонимен потребител

Пешко

22

До №18

За пример, работя като адвокат (Solicitor) с 6-годишен работен опит в лондонското Сити, за топ-15 фирма. Годишната ми заплата е 95 хиляди лири (което означава около 5200 лири нетно на месец. Допълнителни социални придобивки от фирмата са втора пенсия (за която аз плащам 5% от брутната си заплата, освободено от данък общ доход, а фирмата 10%), безплатна здравна застраховка, застраховка живот (при моя смърт фирмата би платила на семейството ми сума равна на четири пъти годишната ми заплата), половината от таксата за луксозен фитнес-салон (т.е. около 350 лири на година), половината от таксата за зъболекарска застраховка (т.е. около 15 лири на месец). Имаме страхотен субсидиран стол, където сервират закуска, обяд и вечеря и където примерно едно сготвено ястие с гарнитура струва около 3,50 лири, а едно кафе-лате е 0,65 пенса (което, за сравнение, струва 2,50 лири в Starbucks). Естествено всеки адвокат получава лаптоп и Blackberry. Американските правни фирми плащат още по-добре, но пък не...

• 21:35 на 29.08.2008
    Анонимен потребител

omg

23

XA

#22 Ти сега дразниш ли ни ? :)

• 13:39 на 01.09.2008
    Анонимен потребител

Пешко

24

До №23

Ни най-малко - постарах се да дам ясна представа на №20 за това какво означава работата в чужбина, от финансова гледна точка. Още повече, че моята заплата и др. придобивки са относително скромни, в сравнение с най-високите в Ситито. Според последната информация в пресата, най-високо платените съдружници в Slaughter & May са направили по 2,5 милиона лири за миналата година. S&M обаче е фирма от "Магическия кръг" - средната годишна заплата за адвокат в Англия е около £50 хиляди лири.

Пълни проучания за заплатите на адвокатите в Англия могат да се намерят на: http://www.hays.com/legal/legal-salaries.aspx.

Допълнителна представа за възможностите може да се получи от следната статия: ...

• 18:48 на 02.09.2008
    Анонимен потребител

С

25

*

Тези, които искат да стават юристи нека да се замислят дали тази работа наистина е за тях. Ето още един сайт за адвокати:

http://www.thedisgruntledlawyer.com/

За да публикувате нови мнения трябва да сте регистриран потребител. Можете да влезете в сайта с потребителско име и парола или да се регистрирате тук.

Регистрацията е безплатна и отнема минута.

Защо е необходима регистрация за включване във форума?

Реклама

Трудовоправна консултация

Подбрани позиции

© 2003-2014 Икономедиа АД съгласно Общи условия за ползване ново. Поставянето на връзки към материали в сайтовете на Икономедиа е свободно. Уеб разработка и дизайн на Икономедиа. Сайтът използва графични елементи от famfamfam + DryIcons. Някои снимки © 2014 Associated Press и Reuters. Всички права запазени.
Действителни собственици на настоящото издание са Иво Георгиев Прокопиев и Теодор Иванов Захов.
mobile Към мобилната версия на сайта

Бизнес: КапиталКариериБизнесРегалГрадът.bgОдитFoton.bg

Новини: ДневникЕвропаForeign Policy - България

IT: IDG.BGComputerworldPC WorldCIONetworkworld

Развлечение: БакхусLIGHT

На английски: SofiaEcho.com