Форум

Търсене за Търсене

предизвестие за напускане

• 12:49 на 06.03.2009
    Мнението е на повече от 6 месеца. Възможно е вече да не е актуално.
    Анонимен потребител

надя

1

здравейте, искам да ви попитам имам ли право да напусна без да работя предизвестие и дали ще ми изплатят последната заплата, работя на постоянен трудов договор от 8 месеца във тази фирма. моля ви за някакви указания и как да постапя понеже не искам да работя предизвестието. благодаря предварително

• 13:34 на 06.03.2009
    Анонимен потребител

a

2

a

Трябва да прочетеш какво пише в договора ти. Най-вероятно е там да е упоменато, че има 30-дневен срок за предизвестие. Дори да не е упоменато нищо, значи имаш 30 дневен срок за да предизвестиш. Можеш да напуснеш и без предизвестие, но би трябвало да платиш обезщетение на работодателя. По-вероятно е, обаче, просто да не получиш последната си заплата, отколкото да ти искат обезщетение - по-лесно ще е за счетоводството им предполагам. Така че най-добре си прочети първо в договора какво пише и след това си подай предизвестие. Ако случайно откажат да ти платят последната заплата в този случай (щото много се правят на тарикати в тия случаи), подай оплакване в Инспекция по труда НО докато не сте прекратили още отношенията си. Ако приключите отношенията си и не са ти платили заплатата, надали ще си я получииш въобще. Тогава ще трябва да даваш хонорар на адвокат, за да ти помогне, но надали ще искаш да се стига дотам.

• 15:18 на 14.03.2009
    Анонимен потребител

Culpa Lata

3

до Надя

Към горното сама ще добавя.

Първо можете да подадете молба за напускане по взаимно съгласие, кото посочите в нея дата, от която искате да се счита прекратен договора.
    Молбата я правите в 2 екземпляра и си взимате от деловодството вх.№ и дата за вашия такъв.
    Работодателя може в 7 дневен срок да постави резолюция върху нея, че е съгласен или не.
    За това е добре да посочите в молбата, че ако искането ви за прекратяване по взаимно съгласие на бъде уважена, то дата на постъпване на молбата да се счита за начало на срока на предизвестието.
    Предизвестието не може да е по-дълго от 3 месеца.
    Винаги можете да прекратите трудов договор с предизвестие.

Това е общия случа, но имайте предвид, че КТ предвижда и прекратяване на договор без предизвестие от работника или служителя БЕЗ предизвестие, ако е на лице някое от следните основания:
    1. неизпълнение на предписание за трудоустрояване;
    2. забава на изплащането...

Прочитане на целия коментар

• 10:25 на 21.03.2009
    Анонимен потребител

ana

4

и аз не искам да отработвам предизвестието

И аз смятам да напускам но не искам да отрадботвам предизвестието. Съгласна съм да не ми платят последната заплата с което да обезщетя работодателя. Това което ме притеснява е дали работодателя може да откаже това предложение и да настоява да го отработя. Вие как мислите? Причината не е че бързам за др.работа а шефа ми - страхувам се че ще опита да ми стъжни живота, както вече прави от доста време и не ми остава друго освен на напусна.

• 17:53 на 26.03.2009
    Анонимен потребител

ДД

5

ДО #4

Няма законов начин да бъдете накарана да работите предизвестието си при положение, че сте готова да да платите обезщетение / обикновено последната работна заплата /.

• 10:14 на 01.04.2009
    Анонимен потребител

ГОСТ

6

освобождаване от работа

При мен ситуацията е следната:
    Имам назначена работничка на безсрочен трудов договор.Искам да я освободя заради арогатното и отношение и към клиенти и към работодател.Въпросната не иска да пусне молба за напускане по взаимно съгласие. Как да постъпя да и връча предизвестие по кой чл.т. ал. за да не бъда по- късно уязвима. Благодаря Ви!

• 13:14 на 01.04.2009

ГОСТ

Или съкратете щатната бройка, или я освободете за несправяне с работата.Първото е за предпочитане, но и в двата случая й дължите една заплата за неспазено предизвестие (ако не искате да го отработва) и още една - ако не си намери работа до 1 месец от освобождаването.

Другият вариант е класическия - докладна записка, изискване на писмено обяснение, налагане на "забележка" с вписване в трудовата книжка, при същата процедура - "последно предупреждение за уволнение" и т.н.Практиката показва, че хората след забележката предпочитат да напуснат сами, понеже наказанията остават в трудовата книжка и създават проблеми в бъдеще (освен ако не я "загуби" временно).

Не ми се търсят сега членове, проверете в КТ.

www.timurcommandos.blogspot.com (или просто напишете "Тимур" в полето за търсене на Гугъл)

• 18:07 на 01.04.2009
    Анонимен потребител

незапозната

8

не го знаех

Това за ненамирането на работа до един месец къде го пише?

• 18:35 на 06.04.2009
    Анонимен потребител

az

9

в кодекса на труда по темата за обезщетение за съкращение чл.222.

Ако приемате съвети - добре е да четете кодекса преди да питате по форумите (а и по принцип е добре този документ да се познава).

• 19:09 на 06.04.2009
    Преглед на профил
    10

До Гост № 6
    Или с намаляване обема на работа - чл. 328, ал. 1 т. 3 от кТ
    Може наизуст да цитирам, но го има описано точно - намаляване обема на работа
    Други варианти - преназначавате я на друга длъжност, с по-малка заплата. Ако откаже - имате пълно право да я прекратите. Пак в КТ погледнете

• 17:01 на 08.04.2009
    Преглед на профил
    11

До 10

Не съм съгласен с теб. За преназначаване на различна длъжност и по-малка заплата се иска писменото съгласие и на двете страни. С едностранен акт на работодателя това не може да бъде направено. Така, че това е неприложимо, защоти ни връща в първоначалната ситуация. За намаляне обема на работа съм съгласен, но трябва да бъде добре изпипано.

• 15:15 на 12.04.2009
    Анонимен потребител

svetli_valentinova@abv.bg

12

Здравейте!
    Искам да си оттегля молбата за напускане по взаимно съгласие.
    Дали това е възможно?

• 21:23 на 13.04.2009
    Преглед на профил
    13

Възможно е да, но за целта Ви трябва съгласието на работодателя. С други думи той да иска да Ви остави на работа.

• 21:40 на 13.04.2009

Абе какви са тия казуси? В УСА-то е пълна слободия - те те уволняват, когато им скимне, но и ти им биеш шута по твое желание - въпросъте е кой кого първи ще нарита - ей че веселба!

bat Anguel.

• 16:35 на 16.04.2009
    Анонимен потребител

до 14

15

То там може и да си бият шутовете ей така, но си получават/изплащат всички обезщетения и там каквото му се полага по закон. Тук не стига че уволнения/съкратения губи мизерната заплатка, ами и го прецакват като не му изплащат още една мизерна такава, тоя закон за нищо го нямаме.

• 04:16 на 22.04.2009

16

Коментарът беше изтрит от модераторите.

• 10:00 на 01.05.2009
    Анонимен потребител

дима

17

Подадох молба за напускане с предизвестие,но преди да изтече срока/на14 ден/се разболях.Една година бях в болнични,телк ме пенсионира по болест 2гр с право да продалжа да работя,аз попитах дали мога да си пусна платеният отпуск и да продалжа да работя/мислех 4е поради давност и болест заповедта не деиства/отговориха ми да приема тази заповедта/от преди 1г/аз отказах и те направиха протокол/аз сьм с онкологи4но заболяване и с такова ме пенсеонират за 3г/ моля за сьвет!

• 19:27 на 07.05.2009
    Анонимен потребител

Fubella

18

Искам да пипитам имам следния проблем аз сум с договор за обучениел.При мен има неустоика ж размер на 2500 евро ако не завурша или прекусна по неуважителни причини ,но днес подадох молба за отпуска ,за да отида на учебна практика но шефа ми отказа да я подпише и наруши клауза от догожора.В този случай мога ли да напусна без предизвестие като цитирам кодекса на труда.

• 12:28 на 15.05.2009
    Анонимен потребител

неизвестен1

19

здравейте, искам да попитам нещо. Имам предложение за работа в Кредибил, но там предизвестието е 3 месеца и това ме притеснява. Нчкой има ли информация за там как са нещата и с това 3 мес. предизвестие - кофти работа.

• 12:24 на 18.05.2009
    Анонимен потребител

Незнайко

20

Здравейте. Работя на изпитателен срок с предизвестие 2 месеца в полза на работодателя. След изтичане на изпитателния срок и преминаване на постоянен договор, предизвестието остава ли пак 2 месеца в полза на работодателя или се преразпределя равномерно на двете страни т. е. срока ми става ли един месец. Къде мога да проверя това?

• 15:41 на 02.06.2009
    Анонимен потребител

камен

21

здравейте
    в болнични съм и пуснах предизвестие за напускане, но нямам получена заплата за предходен месец - може ли да напусна без да дължа обещетение на работодателя и да не отработвам предизвестието
    благодаря
    Прочетох закона КТ - но това не можах да си изясня

• 16:28 на 02.06.2009
    Анонимен потребител

камен

22

здравейте
    в болнични съм и пуснах предизвестие за напускане, но нямам получена заплата за предходен месец - може ли да напусна без да дължа обещетение на работодателя и да не отработвам предизвестието
    благодаря
    Прочетох закона КТ - но това не можах да си изясня

• 10:42 на 03.06.2009
    Анонимен потребител

кики

23

Трябва ли задължително да се отработва предизвестието от 30дни при съкръщаване поради намаляване обема на работа и обещетението по чл. 222 записва ли се в трудовата книжка Условието за изплащане на това обещетение е лицето да представи декларация че през този месец не е започнало работа?Така ли е?

• 10:56 на 30.07.2009
    Анонимен потребител

анка

24

при освобождаване по чл.328 ал.4 дължи ли се обезщетение за предизвестието от 1 месец при срочен трудов договор

• 12:27 на 30.07.2009
    Анонимен потребител

7

25

Ако не е спазено предизвестието, да

За да публикувате нови мнения трябва да сте регистриран потребител. Можете да влезете в сайта с потребителско име и парола или да се регистрирате тук.

Регистрацията е безплатна и отнема минута.

Защо е необходима регистрация за включване във форума?

Реклама

Подбрани позиции

© 2003-2014 Икономедиа АД съгласно Общи условия за ползване ново. Поставянето на връзки към материали в сайтовете на Икономедиа е свободно. Уеб разработка и дизайн на Икономедиа. Сайтът използва графични елементи от famfamfam + DryIcons. Някои снимки © 2014 Associated Press и Reuters. Всички права запазени.
Действителни собственици на настоящото издание са Иво Георгиев Прокопиев и Теодор Иванов Захов.
mobile Към мобилната версия на сайта

Бизнес: КапиталКариериБизнесРегалГрадът.bgОдитFoton.bg

Новини: ДневникЕвропаForeign Policy - България

IT: IDG.BGComputerworldPC WorldCIONetworkworld

Развлечение: БакхусLIGHT

На английски: SofiaEcho.com