Форум

Търсене за Търсене

Обезщетение при уволнение

• 18:19 на 06.05.2009
    Мнението е на повече от 6 месеца. Възможно е вече да не е актуално.
    Анонимен потребител

Анонимен

1

Скоро бях уволнен съвсем изненадващо без предизвестие. Имам безсрочен трудов договор, на 02.05.09 прави вдна година година от подписването му. Държа да подчертая, че очаквам последните си заплати за месеците март и април, които още не съм получил. Какви обезщетения ми се полагат в моя случай,кой е най-добрия вариант за действие и ако искам да получавам социални докато си намеря друга работа какво трябва да направя? Мерси предварително!

• 11:01 на 07.05.2009
    Преглед на профил
    2

На какво основание ти е прекратен труовия договор? Уволнен е много общо!

• 09:10 на 08.05.2009
    Анонимен потребител

Анонимен

3

Ами основанието е, търсене на по-добри възможности за печалба при смяната на едни кадри с други.

• 13:56 на 08.05.2009
    Преглед на профил
    4

Ако наистина търсиш помощ, моля да се отнесеш сериозно към отговора си!

• 12:01 на 10.05.2009
    Анонимен потребител

Анонимен

5

Сега, като ми се обадиха за решението си,по какви причини аз лично не зная, то си е тяхна работа,приех но не съм се подписвал никъде. После приятели ме посъветваха да не се подписвам под 'взаимно съгласие' ,понеже така ще ми изплатят заплатите за март и април, които ми дължат и толкова. Нито отпуски, нито допълнитените две брутни заплати, които закона придвижда при съкращение, за едната и другата за неспазеното предизвестие. И като споделих това с ръководството ми казаха, 4е ще пишат дисциплинарно уволнение и аз съм щял да им дължа, а и в книжката ми щяло да пише и да ми попречи при кандидатстване на друго работно място. Казах им, че последното най-малко ме притеснява, все пак не живеем преди 89-та година. Та кой вариант е по-добър за мен, по взаимно съгласие или 4рез съда? Доколкото съм запознат ако избера втория имам право на служебен адвокат?

• 20:17 на 10.05.2009

Малко съветчета,

Естествено, че не трябва да приемаш по взаимно съгласие. Фирмата ще ти плати неизползваните отпуски, няма как така е по кодекса. Мног е трудно да те уволнят дисциплинрано, при положение че не си бил предупреден поне веднъж официално в писмена форма.Незнам какъв ти е трудовия договор, но ако е стандартен не могат да избягат и от едномесечното предизвестие, което трябва да ти платят. Поискай си заповедта с която са ти уволнили... Един друг трик направи проверка дали са ти внесени осигуровките. Почти сигурно е че не са, но все пак може счетоводителя да е хитряга и да го е направил(99 % съм сигурен че не е). влез на странициата на нои и там се проверява чрез ЕГН-то. Ако не са - ги заплаши, че ще ги осъдиш за неплатени осигуровки,и за възможни бъдещи загуби от тожя че не са ти платени осигужките да ти бъде отказана медицинска помощ. Истината е че, ако те уволнят дисциплинарно не ти дължат нищо освен отпуските така че се бори да те уволнят по тази линия. Все...

Прочитане на целия коментар

Ivanski

• 11:42 на 11.05.2009
    Анонимен потребител

Анонимен

7

'Истината е че, ако те уволнят дисциплинарно не ти дължат нищо освен отпуските така че се бори да те уволнят по тази линия'. Защо да се боря да ме уволнят по тази линия? Нали ако ме уволнят дисциплинарно, ще си взема само парите от отпуските без двете заплати, които предвижда кодекса? И колко дни отпуска ми се полага при трудов безсрочен договор и по колко лева на ден се изплаща?

• 19:34 на 11.05.2009

Можеш да напуснеш без предизвестие на база на това, че фирмата е забавила изплащането на последните ти две заплати.В този случай напускането е по вина на фирмата - те ти дължат една заплата обезщетение и т.н. - всичко е еквивалентно на съкращение.
    Вероятно те ще откажат да ти платят каквото и да било, отиваш на съд и след около година печелиш.
    Нямаш право на безплатен адвокат, а само ти се приспада една дължима такса.На адвокат плащаш от джоба си, но ако спеелиш делото, осъждаш другата страна да ти плати хонорара.(официално пишете по - висок от реалния).Обаче за да почнеш дело, трябва да извадиш справка за актуално състояние на фирмата, която съдиш - също се плаща.Адвокатът ще ти обясни.
    Консултации с безплатен адвокат от Инспекция по труда нямат никаква стойност - в абсолютно идентична ситуация бях посъветван да не водя дело, понеже незнам-какво-си.Личният ми адвокат обаче мислеше другояче, так че фирмата, вместо да ми плати едни мижави 500 лв. ( беше...

www.timurcommandos.blogspot.com (или просто напишете "Тимур" в полето за търсене на Гугъл)

• 20:49 на 12.05.2009
    Анонимен потребител

Scaramouche

9

Не бих ви съветвал да подписвате по взаимно съгласие под заплахата за дисциплинарно уволнение (стига да няма сериозни основания за това). Бих се учудил ако вашия работодател реше да ви уволни дисциплинарно.
    Следва да имате предвид, че дисциплинарното уволнение е вид дисциплинарно наказание, което работодателят може да ви наложи за извършено от вас тежко дисциплинарно нарушение. По реда на чл. 194, ал. 1 от Кодекса на труда /КТ/, работодателят налага дисциплинарните наказания не по-късно от два месеца от откриването на нарушението и не по-късно от 1 година от извършването му. Съгласно чл. 193 от КТ работодателят е длъжен да изслуша или да приеме писмените обяснения на работника или служителя. Това е единственото ви средство за защита на подлежащото преди налагане на наказанието. Ако работодателят ви не е поискал писмени или устни обяснения по негова вина (ако вие откажете да дадете това не е в сила), тогава съдът отменя заповедта за дисциплинарно наказание по тази причина, без...

• 17:49 на 19.05.2009
    Анонимен потребител

Анонимен

10

Сега, последно като ходих на бившата си месторабота да подпиша, предложиха ми да подпиша договор с предизвестие до 01.06.2009. (член 328 т.5 от КТ)като ми казаха да не ходя на работа и ще ми дадат заплатата за месец май само че през юни. Ходих при частен адвокат и ми каза да подпиша и да отида със заповедта при него. Така и направих. Адвокатът ми каза, че мога да ги съдя за 6 заплати, понеже заповедта която подписах беше с дата 01.05.2009, а аз я подписах на 12.05.2009. И ме пита какво решавам да правя, като ако реша трябва да е до края на месец юни. Аз сметнах за добре да си взема заплатите, които съм заработил за март и април,отпуската от 20 дни плюс тази за май, за който месец ми е предизвестието и тогава ако реша да ги съдя. Та въпросите ми са правилно ли съм постъпил, КТ не предвижда ли още една брутна заплата по члена и точката по който съм уволнен и със сигурност ли ще получа шест заплати ако ги дам на съд?

• 18:38 на 28.05.2009
    Анонимен потребител

Анонимен

11

Сега видях, че не са ми внасяли и социални осигуровки за март, април и май. А и заплатите и изплащането на отпуската ги няма още. Как да постъпя?

• 14:23 на 05.06.2009
    Анонимен потребител

Анна Янева

12

моля за съвет

ЗДРАВЕЙТЕ,
    ДОСКОРО РАБОТИХ КЪМ ЧАСТНА ФИРМА,АТМОСФЕРАТА НА РАБОТА БЕШЕ НЕЛЕКА,НО ИЗДЪРЖАХ 6 МЕСЕЦА.ПРЕЗ ТОВА ВРЕМЕ ИЗПЪЛНЯВАХ 2 ДЛЪЖНОСТИ,ТЪЙ КАТО СЕКРЕТАРКАТА НАПУСНА БЕЗ ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ.ЗА ТОВА ,ПОЛУЧАВАХ САМО ЕДНА ЗАПЛАТА И ЕСТЕСТВЕНО НЯМАХ ВЪЗМОЖНОСТ ДА ПОЛЗВАМ КОМПЕНСАЦИЯ КАТО ПОЧИВКА ЗА СЪБОТИТЕ ,ПРЕЗ КОИТО СЪМ БИЛА НА РАБОТА.
    РАБОТЕХ КАТО ТРЗ И СЕКРЕТАРКА,И ИЗГОТВЯЙКИ ЗАПЛАТИТЕ ПО ВЕДАМОСТ СЪМ ДОПУСНАЛА РАЗМИНАВАНЕ В РАЗМЕР НА 1000 ЛВ.ПОГОВОРИХ С РАБОТОДАТЕЛЯ СИ,КОЙТО ОБАЧЕ НЕ СМЕТНА ЗА НУЖНО ДА ЗАСЕЧЕ ЗАПЛАТИТЕ ,А МЕ ОБВИНИ В КРАЖБА.ДОСТА ГРУБО,СЪС ЗАПЛАХИ И ,МАКАР И СРАМ,ПРИЗНАВАМ ,УДАР МЕ НАКАРА ДА ПОДПИША ВЕДОМОСТТА КАКТО, И ЧЕ МУ ДЪЛЖА 1000 ЛВ.ЕСТЕСТВЕНО НЕ ВЗЕХ ЗАПЛАТА ЗА МЕСЕЦ МАРТ.РАЗМЕРА И ПОКРИВАШЕ "ЩЕТИТЕ"КОИТО ТОЙ ТВЪРДИ ЧЕ СЪМ МУ НАНЕСЛА.НЕ И ПО ОСИГУРОВКА ОБАЧЕ-ОСИГУРЯВАТ МЕ НА 340 ЛВ.
    ОТНОШЕНИЕТО ОБАЧЕ ОТ ДЕН НА ДЕН СТАВАШЕ ПО ЛОШО-АЗ ИСКАХ ДА НАПУСНА,ТОЙ НЕ ПРИЕМАШЕ МОЛБАТА МИ.НЯМАШЕ КОЙ ДА МЕ ЗАМЕСТИ.СТИГНА СЕ ДО ТАМ ,ЧЕ В...

• 16:21 на 07.06.2009
    Анонимен потребител

Scaramouche

13

Това което може да предприеме вашия работодател е дисциплинарното уволнение. В 9 пост са разгледани имуществени последици за вас свързани при този вид уволнение. По удачния начин е бил да подадете предизвестие за напускане, което да не отработите, работодателя ви няма право да ви откаже да го приеме (тъй като още се водите на работа може да го подадете и сега). Предполагам, че писмото което ви е изпратил е във връзка с чл. 193 от КТ съгласно който, работодателят е длъжен да ви изслуша или да приеме писмените ви обяснения преди налагане на дисциплинарното наказание. След което ще предприеме дисциплинарно уволнение.
    Относно телефония терор, трябва да се оплачете в полицията, като може да предявите и иск за псувните и удара които са ви били нанесени.

• 17:41 на 11.06.2009
    Анонимен потребител

нина

14

Здравейте.Искам да ви попитам -уволняват ме но без предизвестие,като причина казват че е намалял обема на работа и заради това.Но ме притеснява ,че на прекратяване то ми на трудовия договр щяло да пише -прекратяване на изпитателния срок от страна на работодателя.Моля ви кажете ми това уволнение ще повлиае ли при кандидатстване в нова фирма.Благодаря

• 09:48 на 12.06.2009
    Анонимен потребител

7

15

Ако сте назначена със срок на изпитване в полза на работодателя, нормално е да ви прекратят договора на това основание за да не ви плащат обезщетение за предизвестие. Това няма да повлияе на кандидатстването ви на нова работа.

• 09:34 на 24.09.2009
    Анонимен потребител

Gabi Ivanova

16

здравеите искам съвет ако може
    на 14 септември вях почивка и съвсем неочаквано ми се овади управителката на фирмата в която работих и ми каза че съм уволнена.Аз я попитак на какжо усножание ме ужолнва и тя ми каза че шефа казал да ме уволни за6тото уборота които съм правила бил нисак.Това е причната поради която ме уволниха казаха че 6те ми звъннат за трудожата книшка и за да ми дадат парите от изработените дни от месеца преди да ме уволнят и задържаните пари в началото които бяха 250 лв.Имам ли право да си искам както пише в кодекса на труда една работна заплата като нямам никакжо предизвестие за ужолнението ми?

• 21:02 на 20.10.2009
    Анонимен потребител

Джия

17

Здравейте!Моят проблем също е подобен на предходните-бях уволнена без предупреждение от управителя на фирмата в която работя. Думите му бяха:" Обаждам ти се за да ти кажа че от днес нататък ти си уволнена!"
    Все още не съм си получила възнаграждението ми за 15 работни дни утре очаквам да ми се обади за да си получа заповедтта за уволненние. В договора ми пише че трябва да има предупреждение в срок на 30 дни и за 2 те страни. Моля посъветвайте ме какво да правя и каква трябва да бъде заповедтта за да получа парите кото по закон ми се полагат за уволнение без предупреждение, тоест заплатата за един месец?

• 21:21 на 20.10.2009
    Анонимен потребител

боб

18

Ако в заповедта пише чл.325 не подписвайте, тъй като вие не напускате по взаимно съгласие. Трябва да пише чл.328, тогава ви дължат обезщетение за неспазено предупреждение, ако не започнете работа през следващия месец още едно и ако не сте ползвали платен годишен отпуск и за него (последното обезщетение ви го дължат независимо от уволнението, ако имате неизползван отпуск)

• 10:31 на 22.12.2009
    Анонимен потребител

красиира

19

какви са ми правата при договор по заместване

миналата година ме назна4иха по заместване дългосро4но до завръщане на титоляра когато преди 6 месеца казаха 4е титоляра иска да се връща на работа питах шефката тя каза докато аз ти кажа ще работиш сега 12 дни преди да се върне титоляра ми казват 4е съм до 28 декември работим в дом на дневни и нощни смени тя е с дете под 3 години и няма право на нощни дежурства не трябва ли да полу4а предупреждение 1 месец преди датата моля за отговор аз съм самотна майка с дете на 9.5 години с увреждане с телк 70 % с 4ужда помощ работила сум от 2005 год в този дом и съм се доказала като работник

• 11:53 на 22.12.2009
    Анонимен потребител

7

20

КТ

Чл. 325. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Трудовият договор се прекратява без която и да е от страните да дължи предизвестие:
    .
    .
    5. със завръщане на замествания на работа;

Не ви дължат и обезщетение.

• 11:49 на 16.03.2010

21

Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.

• 07:11 на 03.04.2010
    Анонимен потребител

ДА ГО ДУХАТЕ

22

Коментарът е скрит от модераторите, защото съдържа вулгарни, нецензурни квалификации, лични нападки, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на други коментиращи и лица, цитирани в публикациите. Ако искате все пак да го видите, натиснете тук.

• 17:01 на 05.04.2010

До горния:
    Малумните сте вие - работодателите, ако си мислите, че някой ще хукне да бичи за тоя, дето клати гората. Нито ми стиска, нито умирам от желание да ставам работодател. То за Бг това е равносилно на криминален елемент ( да ме прощава Тимур). Все едно да питаш - стиска ли му на някой да задигне кола или да претрепе човек, без да го познава - вероятно на някой даже удовлствие му прави, но не и на мен - затуй си взех шапката и преди 15 години напуснах - може да ме намерите в УСА-то.

bat Anguel.

• 04:21 на 06.05.2010
    Преглед на профил
    24

Привет! Случаят при мен е следният: На 25 януари 2010 г. подписах договор за започване на трудово правоотношение между мен и бившия ми вече работодател. Длъжността ми бе рецепционист в хотел а основното ми месечно възнаграждение в размер на 825.00 лв. Трудовият ми договор бе с изпитателен срок от 6 (шест) месеца. Съгласно същия договор би трябвало да получавам трудовото си възнаграждение ежемесечно от 1во до 15то число на следващия месец. За месец януари 2010г. ми бе изплатено дължимото в посочените срокове, но за месец февруари и март 2010г. не. Все още съм в очакване на заплатите си. След няколко проведени разговора с преките си началници, и след безброй неспазени обещания, ми бе гарантирано дължимите суми да се изплатят до 1 седмица. Седмиците станаха 2 към днешна дата. Поради неизплащането на дължимите трудови възнаграждения, реших да напусна местоработата си. Предупредих прекия си началник, че ще остана на работа в хотела до средата на месец май, като предоставя предизвестие за на...

• 20:24 на 08.05.2010
    Преглед на профил
    25

е как ще подпишеш нещо, което не е разписано от другата страна,
    да не говорим, че е с нереална дата
    извинявай, но сам/сама си виновен, особено при забавени заплати можеш да напуснеш без предизвестие,
    иначе имаш някакви шансове да си получиш парите, защото те не могат да докажат, че са ти платили, ако се жалваш,
    дано да имаш копие от договора с подпис и печат!!!!

За да публикувате нови мнения трябва да сте регистриран потребител. Можете да влезете в сайта с потребителско име и парола или да се регистрирате тук.

Регистрацията е безплатна и отнема минута.

Защо е необходима регистрация за включване във форума?

Реклама

Трудовоправна консултация

Подбрани позиции

© 2003-2014 Икономедиа АД съгласно Общи условия за ползване ново. Поставянето на връзки към материали в сайтовете на Икономедиа е свободно. Уеб разработка и дизайн на Икономедиа. Сайтът използва графични елементи от famfamfam + DryIcons. Някои снимки © 2014 Associated Press и Reuters. Всички права запазени.
Действителни собственици на настоящото издание са Иво Георгиев Прокопиев и Теодор Иванов Захов.
mobile Към мобилната версия на сайта

Бизнес: КапиталКариериБизнесРегалГрадът.bgОдитFoton.bg

Новини: ДневникЕвропаForeign Policy - България

IT: IDG.BGComputerworldPC WorldCIONetworkworld

Развлечение: БакхусLIGHT

На английски: SofiaEcho.com