Форум

Търсене за Търсене

задържане на трудова книжка от страна на работодателя!

• 16:22 на 09.05.2009
    Мнението е на повече от 6 месеца. Възможно е вече да не е актуално.
    Анонимен потребител

аронника

1

Здравейте! Случаят е следния : предоставям трудовата си книжка за попълване необходимите данни на бившият ми работодател , но той отказва да я подпише и подпечата вече 7 дни .Какво трябва да направя , как да напиша жалбата си до инспекцията по труда , тя дали ще вземе съответните мерки ? Благодаря Ви , предварително !

• 09:33 на 10.05.2009
    Анонимен потребител

айсайдер

2

Пишеш му препоръчано писмо,като му цитираш,ччлен 226 от КТ гласи...

8. Обезщетение по чл. 226 от Кодекса на труда (при неиздаване на документи и задържане на трудовата книжка)
    Съгласно чл. 226, ал. 1 и 2 КТ работодателят и виновните длъжностни лица отговарят солидарно за вредите, причинени на работника или служителя поради:
    - неиздаване или несвоевременно издаване на необходимите му документи, удостоверяващи факти, свързани с трудово правоотношение, както и при вписване на неверни данни в издадените документи;
    - незаконно задържане на трудовата му книжка, след като трудовото правоотношение е било прекратено.
    Работодателят има задължение да издава различни удостоверителни документи, които са необходими на работника или служителя, за да реализира свои права, предвидени в други нормативни актове. При прекратяване на трудовото правоотношение работодателят, действащ като осигурител на работника/служителя, има задължение да му издаде безплатно...

Прочитане на целия коментар

• 13:02 на 16.05.2009
    Анонимен потребител

aronnika

3

Благодаря Ви , много за изчерпателния отговор !Нека само хубави неща да Ви се случват

• 15:44 на 06.08.2009
    Анонимен потребител

Rabotnikut

4

Здравейте!
    Искам да ви попитам за правата си, като преди това ви съобщавам и фактите:
    Подписах трудов договор с една фирма на основание чл. 67, ал. 1, във връзка с чл. 70, ал. 1 от КТ, със срок за изпитване в полза на работодателя от 6 месеца. Поради лично мои причини напуснах работното си място на 13-тия си работен ден, по време на работа, защото липсваше каквото и да е уговорено обучение и т.н. и след категоричен отказ на "обучаващата ме" да ме обучава, след което уведомих управителя, че ще подам молба за напускане по установените процедури. След като през времето, докато организирам нещата си и изпратя молбата, ми се обаждаха стотици пъти с маниера "Не ме интересуват причините ти", "подписал си договор и прочее", поисках молбата да бъде по взаимно съгласие, цитирайки съответния член и параграф от КТ и след като я изпратих в офиса на работодателя, ми се обадиха и информираха, че те искали по техен образец и с данни, които са написани от...

• 11:06 на 15.08.2009
    Анонимен потребител

мима

5

здравейте!
    работих 1,6 год.в един магазин през парвата година нямаше никакав проблем нито с работата нито със заплащането но от яноари месец започнаха да ми одаржат пари защото имало липси.така шест месеца неми бяха давали никакви пари а аз работих по 12 часа но не ми платиха нито заплата нито изванредни.липсите започнаха след като сложиха компютър и аз незнам дали са вкарвали толкова стока колкото сам получила или повече по никакав друг начин не мога да си обясня тези липси.напуснах заради тези липси и шефа ми неми дава трудовата книжка защото имало още липси и трябвало да ги платя иначе няма да ми варне книжката от юни месец несам на работа и от тогава немия враща.какво трябва да направя в този случай и как даси взема книжката .мога ли да го осадя

• 19:50 на 06.09.2009
    Анонимен потребител

Консултант

6

"така шест месеца неми бяха давали никакви пари а аз работих по 12 часа но не ми платиха нито заплата нито изванредни."
    Ами, то е ясно, че сама си си "изплащала" заплатата през тези 6 месеца. Не вярвам някой да бачка толкова време за без пари.
    "и как даси взема книжката .мога ли да го осадя "
    Първо на първо, отиди при управителя на фирмата и си я поискай. Не ти беше хрумнало това, нали?
    Второ, пробвай и с писмо да си поискаш.
    Трето, ако не ти я върне, може и да заведеш дело.
    Четвърто - успех!

• 14:29 на 29.09.2009
    Анонимен потребител

вержи

7

Здравейте, имам следния проблем: първата фирма в коятоработих а това беше преди повече от година така и не се съгласи да ми издаде трудова книжка въпреки че бях на трудов договор. Следващата, в която започнах работа така и не попълни стажа ми поради това че не им представих трудова книжка.Сега работя на трето място където за да са коректни с документите си работодателите ми ми казаха че ще издадат трудовата ми книжка но с попълнен трудов стаж само натрупан при тях разбирасе. На мен обаче ми се налага да изляза по маичинство и се питам има ли начин да докажа предишния си трудов стаж за да мога да вземам маичинството си което ми се полага,и ако има начин да го докажа то как и къде?
    предварително благодаря!

• 16:17 на 29.09.2009

Ако пазиш трудовите си договори от предишните фирми, първо отиваш там, ако откажат - в Инспекция по труда и пишеш жалба в този смисъл. И двете фирми са в тотално нарушение на закона.
    Ако местната Инспекция по труда откаже да се занимава (напълно възможно, като знам каква корупция цари там), пишеш да Главна инспекция по труда.

www.timurcommandos.blogspot.com (или просто напишете "Тимур" в полето за търсене на Гугъл)

• 14:09 на 30.09.2009
    Анонимен потребител

Анонимен

9

Здравейте!
    Искам да ви попитам за правата си, като преди това ви съобщавам и фактите:
    Подписах трудов договор с една фирма на основание чл. 67, ал. 1, във връзка с чл. 70, ал. 1 от КТ, със срок за изпитване в полза на работодателя от 6 месеца. Но поради промяна на дейността на хотела се оказа,че 80 % процентта от персонал ще трябва да бъде съкратен.На мен ми беше предложено да остана и да продължа да работя, но в период от 1 седмица стигнахме до друго решение аз да напусна и да остане един друг мой колега на тази позиция.Договора е сключен на 23.07.2009- прекратен на 23.09.2009, още не съм подписала заповедтта за прекратяване на трудовия договор, тъй като заедно с нея беше прикрепен фиш за септември , на който да се подпиша,който не подписах тъй като , знам че той се подписва при връчване на заплатата. За този период, в който съм работила в хотела съм взела единствено 270 лв.под формата на авнас, а заплатата, която по принцип трябва да получавам е 430лв.на...

• 14:03 на 19.10.2009
    Анонимен потребител

АНОНИМЕН

10

ЗДРАВЕЙТЕ,ИМАМ СЛЕДНИЯТ ПРОБЛЕМ:
    РАБОТИХ 1,8Г. В ЕДНА ФИРМА НА БЕЗСРОЧЕН ТРУДОВ ДОГОВОР .ПОИСКА ОТ ТЯХ ПОЛАГАЩ МИ СЕ ПЛАТЕН ГОДИШЕН ОТПУСК И СЕ РАЗБРАХМЕ ЗА ТОВА, НО КОГАТО ДОЙДЕ ДЕНЯТ ДА ИЗЛЯЗА В ОТПУСК БИВШИТЕ МИ РАБОТОДАТЕЛИ МИ ВРЪЧИХА ЗАПОВЕ ЗА ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ТПО ПО ЧЛ.325 АЛ.1 ОТ КТ ПРЕЗ МЕСЕЦ МАРТ КОИТО ЕПО ВЗАИМНО СЪГЛАСИЕ , КОЯТО ПОДПИСАХ НО БЕЗ ПОДАДЕНА ОТ МЕН МОЛБА. ПОСЪВЕТВАХ СЕ СЪС АДВОКАТ И МИ КАЗА, ЧЕ МОГА ДА СИ ПОТЪРСЯ ПРАВАТА ПО СЪДЕБЕН ПЪТ ,КОЕТО И НАПРАВИХ. СПЕЧЕЛИХ ПЪРВОТО ДЕЛО И В МОМЕНТА ТЕ ГО ОБЖАЛВАТ. СПОРЕД ВАС ЩЕ ПОТВЪРДИ ЛИ ВТОРАТА ИНСТАНЦИЯ РЕШЕНИЕТО НА ПЪРВАТА. ИДРУГОТО КОЕТО ИСКАМ ДА ВИ ПИТАМ ПОНЕЖЕ ЗАПОЧНАХ НОВА РАБОТА Е, ЧЕ В НОВИЯТ МИ ТРУДОВОДОГОВОР НЯМЯМ НАНЕСЕНИ НИТО ЕДИН ДЕН ТРУДОВ СТАЖ ПОНЕЖЕ НЕ МИ ВРЪЩАТ ТРУДОВАТА КНИЖКА КОЯТО ИМ ДАДОХ ,А СЪЩО ТАКА ИМАМ ПРАВО САМО НА НЕПЛАТЕН ОТПУСК. КАК МИСЛИТЕ АКО ЗАВЕДА ДРУГО ДЕЛО ЗА ТРУДОВАТА СИ КНИЖКА ИМА ЛИ ВЕРОЯТНОСТ ДА ГО СПЕЧЕЛЯ.

• 21:02 на 16.11.2009
    Анонимен потребител

bupsi

11

Здравейте.Незнам дали ще помогне , но поне знам че няма да навреди :

На „Горещия телефон” 0700 17 670 на ИА „Главна инспекция по труда” можете да се обаждате, за да получите консултация по въпроси, свързани със законността на трудовите правоотношения, осигуряването и спазването на изискванията за здравословни и безопасни условия на труд и контролът по предоставянето на посреднически услуги за намиране и наемане на работа.

На „Горещия телефон” се приемат сигнали за нарушения на трудовото законодателство, по които се извършват проверки от инспекторите по труда.

На телефон 0800 14 008 се приемат съобщения за допуснати трудови злополуки, включително и такива, за които има съмнения, че са укрити и не са съобщени в Дирекциите "Инспекция по труда".

• 11:28 на 18.11.2009

Анонимен#10

1.Когато задаваш въпроси, формулирай ги точно. Какво означава "да потърся правата си в съда"? Как може някой да каже (отделно, че не сме юристи) дали съдът ще уважи иска ти, след като не знаем какъв е той?
    (Аз лично предполагам, че претендираш да ти се плати за неспазено предизвестие и неизползван отпуск. Ако е така, по-вероятно е да спечелиш. Но дори и професионален адвокат няма да даде становище или прогноза за съдебно решение само по преразказ, без да е видял всички документи.

2.#11 е прав(а). Подобни неща не се решават в съда, а чрез жалба до Главна инспекция по труда. До съд се пробягва само с крайни случаи, ако например работодателят декларира, че е "загубил" трудовата ти книжка. Но дори и тогава Инспекцията по труда може да го задължи да възстанови стажа ти.
    Един въпрос - кой разумен човек си държи трудовата книжка във фирмата? Носиш я, пред теб попълват необходимото, вземаш си я обратно. Ако откажат да ти я върнат, заявяваш,...

www.timurcommandos.blogspot.com (или просто напишете "Тимур" в полето за търсене на Гугъл)

• 12:17 на 22.11.2009

От началото на септември започнах работа в хрланителен магазин .След дьлги увещания ме назначиха на 15 септември .Когато мина месец и попитах кога дават заплата ,ми отговориха ,че я дават в началото на месеца и ще я взема тогава. След два месеца прецених че в тази фирма не обичат да дават заплати и да плащат осигуровки /защото и те не са внесени/ .Подадох молба за напускане по чл325 ,като си мислех всичко да мине мирно и тихо , но уви. Молбата е от 9 ноември до днес не са ми вьрнали тр книжка , вече няколко пьти ме разкарват .Как да постьпя по нататьк? И как писмено да ги уведомя за врьщане на тр книжка по чл226 ?предварително Ви благодаря

• 14:54 на 22.11.2009
    Анонимен потребител

777

14

КОДЕКС НА ТРУДА

Чл. 350. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) При прекратяване на трудовото правоотношение работодателят е длъжен да впише в трудовата книжка данните, свързани с прекратяването, и да я предаде незабавно на работника или служителя.

Чл. 226. (Доп. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) Работодателят и виновните длъжностни лица отговарят солидарно за вредите, причинени на работника или служителя поради:

1. неиздаване или несвоевременно издаване на необходимите му документи, удостоверяващи факти, свързани с трудовото правоотношение;

2. вписване на неверни данни в издадените документи.

(2) Работодателят и виновните длъжностни лица отговарят солидарно към работника или служителя за вредите, които той е претърпял поради незаконно задържане на трудовата му книжка, след като трудовото правоотношение е било прекратено.

(3) Обезщетението по ал. 1 обхваща всички вреди, претърпени от работника или...

• 15:09 на 23.11.2009

кьде да намеря писмо образец за врьщане на тр книжка

• 11:21 на 11.12.2009
    Анонимен потребител

bupsi

16

Здравейте.
    При мен възникна следната ситуация:
    Аз съм от град Варна , а офисът на фирмата , в която работих се намира в град София.Пратих си трудовата книжка малко след постъпване на работа там(януари 2009) , но те не ми я изпратиха обратно.Напуснах на 16.10.2009 г .Обадих се в счетоводството за трудовата ми книжка и казаха , че трябва да проверят дали е завършена и да ми я пратят.Две седмици по-късно "шефа ми" каза , че имали право да я задържат един месец след напусканате ми(което не така според КТ) , но реших да не споря.Сега ми казват , че аз даже не съм изпратила трудовата книжка в София и даже са ми подготвили писмо , което да ми пратят да ме уведомят , че съм длъжна да я пратя , за да приключим взимотношенията си.
    Според мен са я загубили или го правят нарочно (докато работих във фирмата се уверих многократно ,че са некоректни).
    Незнам какво да правя.Трябва да си направя нова трудова книжка и да обиколя местата , където съм работила...

• 11:53 на 11.12.2009
    Преглед на профил
    17

Bupsi, oбърни се към трудова инспекция, дори адвокат, да те посъветват какво да правиш и как да постъпиш , ако наистина са я загубили. Излишно е да ти казвам, че такива важни документи и при такива отношения, е трябвало да я изпратиш с обратна разписка по пощата или сама да я занесеш. Те са длъжни да я приключат в деня на прекратяване на трудовия договор, ако не се лъжа.

• 17:49 на 15.12.2009
    Анонимен потребител

bupsi

18

Здравейте.
    Пиша за резултата от моята ситуация.
    Днес на 18.12.2009г. получих писмо , от въпросната фирма , в която работих , че в 3-дневен срок трябва да им изпратя трудовата си книжка.
    Отидох в инспекцията по труда в гр.Варна.Бяха любезни.Казаха , че имам два варианта.Единият е да пусна жалба го главната инспекция по труда , а другия - да си изкарам нова трудова книжка.Реших , че няма смисъл да пращам жалба , тъй като нямам никакви документи черно на бяло , че съм си пратила трудовата книжка.
    Яд ме е на фирмата , в която работих , защото вместо да я потрсят пак - ми създават главоболия.Сега трябва да пращам удостоверения до 6 фирми , в които съм работила , за да ми нанеасат трудовия стаж и след това да си изкрам нова трудова книжка.
    За вбъдеще ще знам , да си пращам документите само с писмо с обратна разписка.Това е и моят съвет към всички , които не искат да попаднат в моята ситуация.

• 18:30 на 12.04.2010
    Преглед на профил
    19

Здравейте!Искам да попитам какво трябва да направя в моят случай: Работих като барманка в едно подобие на сладоледен бар.3 месеца след отварянето му собственика,които по народност е италианец го предостави на др човек без да има всякакви подписани договори!аз напуснах месец по-късно,защото 2-рият собственик не беше покрил задълженията си към мен,колежката ми и италианеца.Той затвори сладоледения бар и отново го върна на стария му собственик!Седмица по-късно италианеца отвори сладоледеният бар,взеха на работа другото момиче, с което работихме заедно и обвиниха мен за несполуката с 2-ят собственик!Счетоводителкаа трети месец вече не ми е върнала трудовата книжка,прави ми проблеми и постоянно се кара с мен,иска да и дам обяснение аз няма какво да и обяснявам,но от отсрещната страна ме заплашват че няма да ми върнат книжката!Моля ви за съвет,не искам да имам отново разправии с тези хора и не знам какво да правя!Кое ще е по-добре да отида в Инспекцията по труда или да изкарам нова...

• 19:17 на 12.04.2010

Майче, те са те изкарали Конан Разрушителя - може само да се гордееш с неограничените си способности. Пусни една жалба както съветват по-горе и дерзай!

bat Anguel.

• 10:41 на 13.04.2010
    Преглед на профил
    21

Най-добре първо се обади по телефона в Инспекцията (имат дежурен за консултации) и им поискай съвет. Успех.

• 13:30 на 31.05.2010
    Анонимен потребител

Nikol

22

Подала съм молба за напускане на работа по чл. 325, т.1 от КТ , като в нея написах, че ако не ме освободят по съответния член молбата ми да се счита за предизвестие. До този момент нямам писмен отговор на молбата си, а и срокът за предизвестието, който е по ТД изтича след 3 дни. Имам притиснението, че работодателят няма да ми издаде необходимите документи (заповед, служебна бележка за дохода и т. н.) и ще ми задържи трудовата книжка. Та въпроса ми е, ако след изтичане на предизвестието нямам връчена заповед за прекратяване на ТПО как да постъпя?

• 16:10 на 28.06.2010
    Анонимен потребител

leo

23

какво да права след като ниамам номер на трудожата ми мкнижка,а фирмата от коиато ми е издадена не сащесвува

• 17:42 на 28.06.2010

Пич си ти, Лео. Ами извади си друга с номер и от фирма, дето я има.

bat Anguel.

• 11:34 на 18.05.2014

задържане на Документи от страна на работодателя!

Здр!Имам следният проблем.Работодателят ми не ми прекратява трудовия договор и продължава да ме води на работа няколко месеца след като съм напуснала,а на мен ми е дал фалшив документ за освобождаване.Това разбирам,когато се наложи да отида да се регистрирам в НОИ.след дълко издирване най-накрая ми прекратиха договора,но отказват да ми дадат документ ,да ми попълнят трудовата книжка и документ за детски.Какво трябва да направя

За да публикувате нови мнения трябва да сте регистриран потребител. Можете да влезете в сайта с потребителско име и парола или да се регистрирате тук.

Регистрацията е безплатна и отнема минута.

Защо е необходима регистрация за включване във форума?

Реклама

Трудовоправна консултация

Подбрани позиции

© 2003-2014 Икономедиа АД съгласно Общи условия за ползване ново. Поставянето на връзки към материали в сайтовете на Икономедиа е свободно. Уеб разработка и дизайн на Икономедиа. Сайтът използва графични елементи от famfamfam + DryIcons. Някои снимки © 2014 Associated Press и Reuters. Всички права запазени.
Действителни собственици на настоящото издание са Иво Георгиев Прокопиев и Теодор Иванов Захов.
mobile Към мобилната версия на сайта

Бизнес: КапиталКариериБизнесРегалГрадът.bgОдитFoton.bg

Новини: ДневникЕвропа

IT: IDG.BGComputerworldPC WorldCIONetworkworld

Развлечение: БакхусLIGHT

На английски: SofiaEcho.com