Форум

Търсене за Търсене

Съкращаване

• 09:13 на 31.10.2009
    Мнението е на повече от 6 месеца. Възможно е вече да не е актуално.
    Анонимен потребител

аз

1

Здравейте,
    Във фирмата в която работя предстои голямо съкращаване на персонала.С колегите сме си говорили евентуално за някакви обезщетения и т.н. които се дължат при съкращаване, но тъй като сега назрява момента искам да съм наясно на какво мога да разчитам ако ме съкратят.Работя на постоянен трудов договор и ме интересува следното : знам,че не трябва да приемам прекратяване на отношенията по взаимно съгласие, но има ли положение при което фирмата да ми дължи обезщетение при съкращение и дали се дължи обезщетение при съкращаване на позицията.С колегите коментирахме, че уж работодателя дължал 1 заплата ако не си намеря работа 1 месец след това, а при съкращение - 2 заплати + 1 ако не намеря работа месец след това.Но тъй като не успях да открия нищо по въпроса, моля за напътствия и информация на какви обезщетения мога да разчитам в единия случай при съкращаване и в другия при съкращаване на позицията.Благодаря предварително!

• 11:09 на 31.10.2009

При съкращение работодателят ви дължи една брутна заплата, ако не си намерите работа до един месец след това. Втората заплата, за която споменавате, е ако той поиска още утре да напуснете - тя се явява обезщетение за неспазено предизвестие. Но работодателят може да пожелае да си го отработите.
    Може да се договарят и по-големи обезщетения, но това вече е въпрос на добрата воля на двете страни и обикновено е резултат от договореност между вашия профсъюз и работодателя при масово съкращение.
    Всичко това е описано в Кодекса на труда.

www.timurcommandos.blogspot.com (или просто напишете "Тимур" в полето за търсене на Гугъл)

• 15:16 на 31.10.2009
    Анонимен потребител

боб

3

Освен това, ако не сте ползвали платен годишен отпуск за предходни години, ви се дължи обезщетение съгласно чл.224 от КТ за не ползвания отпуск.

• 16:06 на 31.10.2009
    Анонимен потребител

Анонимен

4

здравейте, бих искала да попитам по чл.328, ал. 1, т.3, при съкращение дали фирмата дължи обещетение..

• 14:36 на 01.11.2009
    Анонимен потребител

7

5

Всичко което е написано по предходните отговори се отнася и за вас.

• 15:00 на 01.11.2009

Привет! След съкращаване и регистрация в бюрото по труда какво обезщетение и за колко месеца се изплаща от там , ако не си намяря работа? Благодаря предварително !

• 19:04 на 01.11.2009
    Анонимен потребител

7

7

Зависи от продължителността на осигурителния стаж

Чл. 54в. (Нов - ДВ, бр. 1 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г.) (1) Паричните обезщетения за безработица се изплащат ежемесечно през месеца, следващ този, за който се дължат, в зависимост от продължителността на осигурителния стаж, за период, както следва:

Осигурителен стаж Период за изплащане на обезщетението
    (години) (месеци)

до 3 - 4 месеца
    от 3 до 5 - 6 месеца
    от 5 до 10 - 8 месеца
    от 10 до 15 - 9 месеца
    от 15 до 20 - 10 месеца
    от 20 до 25 - 11 месеца
    над 25 - 12 месеца

(2) (Нова - ДВ, бр. 67 от 2003 г.) За осигурителен стаж при определяне периода за изплащане на обезщетение по ал. 1 се зачита трудовият стаж до 1 януари 2002 г. по Кодекса на труда или по специални закони и времето след тази дата, през което лицата са осигурени за безработица.

(3) (Предишна ал. 2 - ДВ, бр. 67 от 2003 г., доп. - ДВ,...

Прочитане на целия коментар

• 19:46 на 02.11.2009

Благодаря Ви за бързия отговор. Имам още един въпрос: С 28 години стаж съм, преди 3 месеца съм освободен по взаимно съгласие , получих 1 месец обезщетение от бюрото по труда /120 лв/ , отново бях повикан и назначен от същия работодател , ако бъда съкратен поради закриване на щата , следва ли да получа ново обезщетение и в какъв размер от Бюрото по труда?
    Благодаря предварително!

• 17:42 на 06.11.2009
    Анонимен потребител

Анонимен

9

Предстои съкращение в детската градина , в която работя.Аз съм магистър по предучилищна педагогика. С новият закон за кариерно развитие на учителите дадоха възможност и на полувишистите да придобият квалификационна степен "старши учител". Въпросът ми е- при съкращение ще се вземе ли под внимание факта ,че независимо от това ,че и полувишистите са "старши учители",магистрите са с предимство и при съкращение не би трябвало магистър да бъдат уволнявани?

• 21:27 на 24.11.2009
    Анонимен потребител

Анонимен

10

Договорът на фирмата в която работех беше пред изтичане,те много предвидливо ни пуснаха предизвестия.След изтичане на предизвестието,около 40 човека останахме на работа към другата фирма която спечели търга.Тогава при освобождаването те ни принудиха да напишем молби по взаимно съгласие и молби за неизползваният отпуск с уверението,че когато ни изплатят последната заплата ще ни платят и отпуската,но уви.Това са отпуски на 40 човека.дапуснем ли жалба до инспекцията по труда.Моля за съвет.Предварително благодаря.

• 16:03 на 20.01.2010
    Анонимен потребител

ИВАН

11

Съкращаване без предизвестие

здравеите имам проблем сас моят бивш шев. Проблема ми е следниат като ме сакрати по 328 тои неми изплати брутната една зашплата както е по закон ,несам си подажал молба за полагаем годишен отпуск а тои
    ми ми нанесал жаж заповета 4е имам един ден само останал от отпоската, неиска и да ми изплати и о6те една заплата тъи като несам си намерил оште работа .Откакто сам сакратен тои неми е платил ни6то МОЛЯ ЗА САВЕТ
    как да постапя

• 16:25 на 20.01.2010
    Анонимен потребител

777

12

Съдете го

• 11:58 на 22.01.2010
    Анонимен потребител

Анонимен

13

Здравейте.
    Имам следният въпрос към Вас
    Аз съм в неплатен отпуск за гледане на дете,което е на 2г и 8 месеца.Поисках да се върна на работа но шефа ми каза че работата е намаляла и неможе да ме върне,предложи да напусна тъй като съм с дете под 3г.Аз обаче искам да ме съкрати,но той не иска .Какво мога да направя в този случеи и какви документи трябва да подготвят за прекратяване на трудовите ни отношения.Благодаря Ви предварително

• 15:18 на 22.01.2010
    Анонимен потребител

боб

14

Върнете се на работа и не подавайте молба да прекратите по взаимно съгласие ако не желаете. Проблем на шефа ви е как да ви съкрати или да ви намери работа.

• 13:31 на 27.01.2010
    Анонимен потребител

Анонимен

15

Здравейте, по каква формула се изчислява паричното обезщетение за безработица. В закона пише, че минималната дневна ставка е 6 лв, а максималната 12 лв. Как да разбера аз например в коя категория ще попадна.

• 17:35 на 27.01.2010
    Анонимен потребител

валя

16

Здравейте, родена съм м12.1989г, от 05.08.2009г съм на работа с договор по чл.70 от КТ, сега предстои да ми прекратят трудовия договор може би от 30.01.2010г. Имам ли право на обезщетение от бюрото по труда.

• 21:22 на 06.02.2010
    Анонимен потребител

Диана

17

Има ли значение размера на заплата която съм получавала, при регистрация в бюрото по труда

• 22:46 на 07.02.2010
    Анонимен потребител

добрева

18

до въпросната госпожа под номер13 мога да кажа че е неуместно да иска от няколко места да бъде"обезщетена".на първо място тя ще има право да взема пари от трудовата борса и при двата варианта на освобождаване но тънката част е тази че при съкращение ще иска още и пари от работодателят си.защо да й пука че фирмата е затруднена -нали е важно тя да е задоволена и обезщетена финансово.на такива мързелани и тънкосметки ще кажа да си намерят работа и да спрат да се жалват и да търсят начини да им плащат за това че лежат в къщи.за децата са създадени детските ясли и градини а за родителите създаваните от работодателите работни места.така че госпожо хвани се и работи и стига хленчи.

• 10:50 на 08.02.2010
    Анонимен потребител

боб

19

„до въпросната госпожа под номер13 мога да кажа че е неуместно да иска от няколко места да бъде"обезщетена".”

И защо да е неуместно, след като закона е приел, че е уместно едно лице да получава обезщетения значи е уместно.

„на първо място тя ще има право да взема пари от трудовата борса и при двата варианта на освобождаване но тънката част е тази че при съкращение ще иска още и пари от работодателят си.”

Не е само това, разликата ще е и в размера и срока на получаваните обезщетения (при определени обстоятелства).

Иначе ако аз бях на нейно място, а вие бяхте мой работодател щеше да ви излезе през носа непознаването на законите (или нежеланието да ги спазвате).

В случая не става въпрос за нежелание на работодателя да съкрати въпросната госпожа (и да и заплати обезщетения), а невъзможността да го направи защото закона е предвидил защита за нея. В крайна сметка госпожата ще има защита...

• 11:37 на 08.02.2010
    Анонимен потребител

добрева

20

до боб и неговият"компетентен" и навременен отговор.ясно ми е че обичате да съветвате по форумите и да изразявате "компетентното"си мнение но конкретно по този въпрос няма как да знаете и другите подробности по случая.все пак законите са създадени не само в защита на работещите но има итакива в полза на работодателите.няма да изпадам в потробности по случая а само ще ви задам един риторичен въпрос-вие бихте ли назначили на работа човек който превишава правата си и изнудва работодателя си и най вече човек на когото сте загубили дооверие .така че боб има и неписани закони в този живот и не защитавайте хора които предпочитат да лежат на чужд гръб и да не работят.а законити често се сменят и преработват в зависимост кой в момента диктува правилата.

• 15:36 на 08.02.2010
    Анонимен потребител

Мира Иванова

21

Диана, привет. В закона имам максимален размер на обезщетението за безработища /за работен ден/ и той е 12 лв. Ако при пресмятането в твоя случай си под тази сума на ден, ще ти плащат колкото се полага, ако си над тази сума ще ти плащат по 12лв на ден, само за работните дни в месеца. Има и още нещо - за първата половина от периода на обезщетение, на който имаш право ще ти плащат 130% на тези 12лв на ден, или по 15,6лв на ден. За втората половина от периода ще получаваш 70% от 12лв или по 8.40лв. на работен ден. Това, което исках да кажа е, че заплатата ти има значение доколкото стига или не стига за 12лв на ден. Дано съм била полезна. С поздрав Мира

• 19:29 на 08.02.2010
    Анонимен потребител

боб

22

„но конкретно по този въпрос няма как да знаете и другите подробности по случая.”

Не ми и трябват, за казуса са достатъчни две неща които знам, питащата има редовно сключен трудов договор и дете под 3 години.

„все пак законите са създадени не само в защита на работещите но има итакива в полза на работодателите.”

Не законите са създадени за да регулират и създават определени правила като създават правила и задължения и не са в ничия полза те не взимат страна.

„бихте ли назначили на работа човек който превишава правата си и изнудва работодателя си и най вече човек на когото сте загубили дооверие”

Когато се назначава човек който не познавате си има норма която ви дава право на срок на изпитване. Ако в последствие сте загубили доверие в този човек, то си носите и последствията за неправилния избор.

„така че боб има и неписани закони в този живот”

Тези закони в съда не важат. ...

• 19:42 на 08.02.2010
    Анонимен потребител

боб

23

КСО

Размер на паричното обезщетение за безработица
    Чл. 54б. (Нов - ДВ, бр. 1 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г.) (1) (*) (Изм. - ДВ, бр. 112 от 2003 г., в сила от 01.01.2004 г., изм. - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) Дневното парично обезщетение за безработица е в размер 60 на сто от среднодневното възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд "Безработица" за последните 9 календарни месеца, предхождащи месеца на прекратяване на осигуряването, и не може да бъде по-малко от минималния и по-голямо от максималния дневен размер на обезщетението за безработица.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) Минималният и максималният дневен размер на обезщетението за безработица се определят ежегодно със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване.

• 19:57 на 08.02.2010
    Анонимен потребител

добрева

24

до боб.имам в предвид природните закони които намират често приложение и в неприятни ситуации.а и нали се сещаш че ако по време на изпитателния срок наетият се е издънил а е и бременен то просто си свързани ръце.погледни нещата и от другата страна на нещата защото съгласи се че от всяка ситуация изход има стига не само добре да познаваш законите но и да умееш да ги заобикаляш.

• 20:15 на 08.02.2010
    Анонимен потребител

боб

25

„а и нали се сещаш че ако по време на изпитателния срок наетият се е издънил а е и бременен то просто си свързани ръце.”

Не е вярно. Разпоредбата на чл. 71, ал. 1 КТ предвижда, че до изтичане на срока за изпитване страната, в чиято полза е уговорен, може да прекрати договора без предизвестие. Ако срокът за изпитване по трудовия договор е уговорен в полза на работодателя, той има право да го прекрати без предизвестие по всяко време до изтичане на изпитателния срок. При прекратяване на посоченото основание, закрилата при уволнение, предвидено в чл. 333 от КТ не намира приложение.

„погледни нещата и от другата страна на нещата защото съгласи се че от всяка ситуация изход има стига не само добре да познаваш законите но и да умееш да ги заобикаляш.”

Тези които намират изход познават добре законите, а не ги заобикалят (разбирайте не ги спазват).

За да публикувате нови мнения трябва да сте регистриран потребител. Можете да влезете в сайта с потребителско име и парола или да се регистрирате тук.

Регистрацията е безплатна и отнема минута.

Защо е необходима регистрация за включване във форума?

Реклама

Подбрани позиции

© 2003-2014 Икономедиа АД съгласно Общи условия за ползване ново. Поставянето на връзки към материали в сайтовете на Икономедиа е свободно. Уеб разработка и дизайн на Икономедиа. Сайтът използва графични елементи от famfamfam + DryIcons. Някои снимки © 2014 Associated Press и Reuters. Всички права запазени.
Действителни собственици на настоящото издание са Иво Георгиев Прокопиев и Теодор Иванов Захов.
mobile Към мобилната версия на сайта

Бизнес: КапиталКариериБизнесРегалГрадът.bgОдитFoton.bg

Новини: ДневникЕвропаForeign Policy - България

IT: IDG.BGComputerworldPC WorldCIONetworkworld

Развлечение: БакхусLIGHT

На английски: SofiaEcho.com