Форум

Търсене за Търсене

"Ще те осигурявам на минимална"

• 08:37 на 24.03.2011
    Мнението е на повече от 6 месеца. Възможно е вече да не е актуално.
    Анонимен потребител

Гергана

1

Когато започнах работа във фирмата, ми беше казано "в прав текст", че ще ме осигуряват на минималния осигурителен праг за моята длъжност. Работех едно, но ме осигуряваха като секретарка, защото от офис служителите секретарската длъжност е с най-нисък осигурителен праг. Така се оказахме 2 секретарки и 2 шефове-управители.

Как се справяте с тази ситуация, когато ви кажат, че осигуровката няма да е върху реалната заплата?

Когато по време на интервюто казах, че мен това не ме устройва, любезно ми посочиха вратата. Тъй като преди това бях без работа, се съгласих с тяхното условие. Три години по-късно бившите приятели-съдружници се скараха и разделиха бизнеса. Съкратиха ни всички (междувременно числеността на фирмата нарасна докъм 15 човека и всички ги осигуряваха на минимална за съответната длъжност заплата). Имам 17 години признат от НОИ трудов стаж, но получавам около 190 лв. месечно обезщетение, заради ниския осигурителен праг.

...

Прочитане на целия коментар

• 09:49 на 24.03.2011

"Защо държавата не направи нищо по въпроса? Работодателите ни "извиват ръцете", знаейки, че сме в безизходица. "

Защо не подадете анонимен сигнал в Инспекция по труда?
    На „Горещия телефон” 0700 17 670 на ИА „Главна инспекция по труда”

• 09:56 на 24.03.2011
    Анонимен потребител

Гергана

3

Ок, ще подам анонимен сигнал. Ще дойде Инспекцията по труда, ще констатира факта. И какво следва? Понеже, когато ме назначиха в предишната фирма, бяхме само две жени, а аз току-що назначена, сети се дали собствениците нямаше да се сетят, че аз съм подала сигнал. Директно щяха да ме изгонят.

А ако говориш за фирмата, която сега ми предлага такова осигуряване, то не виждам как да го докажа. Аз не съм назначена. Бях на интервю. Одобриха ме. Но аз се чудя какво да правя.

• 11:20 на 24.03.2011

Защо държавата да направи нещо по въпроса? Защото не е нейна работа да се меси тук.

Не одобрявам това, което правят много колеги с осигуровките, но нека да не забравяме, че те не са сами в това нарушение.

1. Първо - никой не може да ви накара да подпишете трудов договор за Х възнаграждение насила. Безизходицата не е юридически аргумент. Каква е държавата да определя фирма У колко пари да предвижда за дадена позиция? Държавата си е свършила работата с определянето на минимален праг и тук фирмата не извършва нарушение. Доколко този праг е достатъчен за нормален живот и последващите от него права за използване на помощи и впоследствие определяне размер на пенсия - това е друг въпрос.

2. От момента, в който вие подпишете такъв договор и започнете да получавате пари на ръка вие ставате автоматично съучастник:

2.1. Не се внася вашият данък върху дохода на пълната сума, което се класифицира като укриване на данъци, което е...

• 11:32 на 24.03.2011

Изобщо този манталитет, че държавата трябва да се погрижи започва неистово да ме дразни.

Нито един от участниците във форума не е непълнолетен. Голям процент са и с по няколко висши образования и прочее претенции за професионализъм. Наясно сте, че освен права имате и задължения. Вие сте отговорни да проверите какви са те. Незнанието не ви извинява. Двадесет и първи век е. Вече има нормативна база публикувана и безплатно в интернет. Има форуми, където се дискутират всякакви теми. След като сте имали време да пишете в този форум и очевидно сте достатъчно интернет грамотни - търсете и се запознайте. Ако не разбирате какво четете - има си професионалисти адвокати, счетоводители и прочее. Ако не можете да си позволите да им платите - всяка държавна институциш има информационен център и приемно време за консултации.

Не прехвърляйте на държавата отговорността за собствените ви дела. Ако вие не се погрижите за защита на собствените си интереси не се учудвайте...

• 13:25 на 24.03.2011
    Преглед на профил
    6

"Как се справяте с тази ситуация, когато ви кажат, че осигуровката няма да е върху реалната заплата?"

Казвам им чао. Когато всички почнат да правят същото и работодателите не успеят да си намерят читави служители, нещата ще се оправят ;)
    Но да не се лъжем - често служителите доброволно участват и даже приветстват подобна практика, тъй като ако ги осигуряваха на пълната, щяха да взимат по-малко пари в брой. Лично съм говорил с хора, които умишлено НЕ ИСКАТ да плащат максималните осигуровки.

• 14:26 на 24.03.2011
    Преглед на профил
    7

Някои работодатели пък дават избор, и ти казват: "можем да отделим сме един колко си пари за тази позиция общо, като в тази сума влизат и осигуровките". Т.е., предлагат ти или минимални такива и повече пари в кеш, или пълни осигуровки, но за твоя сметка. В такъв случай, какво бихте предпочели?

• 07:56 на 25.03.2011
    Анонимен потребител

Гергана

8

Информаторе, ти хубаво си изброила нарушенията и следствията на наемния работник, но я погледни на проблема от страна на наемния служител. Дълго време е бил без работа или пък получава, както мен в случая, мижаво обезщетение. Пускал е десетки сивита, писал е измислени мотивационни писма, бил е 150 или 650 в списъка на кандидатстващите за работа и когато най-накрая, разгеле, го одобряват и му предлагат, примерно, 800 лв чисти, които той само е сънувал, понеже от бюрото по труда е получавал 200, бъдещият наемен работник не се замисля особено за осигуряването на минимална заплата. От две злини - да си стои депресиран вкъщи и без пари или да получава заплата и минимални осигуровки, познай кой вариант ще избере??? Недей да гледаш така високомерно от позицията на изряден работодател! 80% са неизрядни.

Когато казах, че държавата трябва да следи тези неща, имах предвид следното: Нека в НОИ всяка фирма да има свое електронно досие и абсолютно всички служители, които се...

• 08:35 на 25.03.2011
    Анонимен потребител

mm

9

Постовете на Informator, просто ги пропуснете, няма за какво въобще да се коментират.

"Нека в НОИ всяка фирма да има свое електронно досие и абсолютно всички служители, които се регистрират в тази фирма, да се вписват в това досие."

Има такива досиета, в момента те се правят от НАП.

"Тогава ще стане очевидно, че във фирма "Х" всички служители, независимо каква длъжност заемат, са осигурявани на минимален осигурител праг за съответната длъжност."

Та те огромната част от фирмите са назначили работниците си на минималния праг (а някои и под него, а само ги осигуряват на МОД).

"И точно тук е ролята на държаната да попита работодателя защо е така? Не може фирми със стотици хиляди или милиони оборот да осигурява на минимални заплати."

И защо държавата да трябва да пита нещо някой който с нищо не е нарушил закона. След като...

• 20:37 на 26.03.2011

“Недей да гледаш така високомерно от позицията на изряден работодател! 80% са неизрядни.“

Виж, не става въпрос за високомерие, а за практичност. Има ли системата пробойни – има. Част от „нарушенията“ всъщност са си съвсем законни. Морални може да не са, но пак казвам – тези съображения не са юридически. При положение, че в закона така или иначе съществуват вратички, човек трябва да е малоумен, за да не се възползва.

„Когато казах, че държавата трябва да следи тези неща, имах предвид следното: Нека в НОИ всяка фирма да има свое електронно досие и абсолютно всички служители, които се регистрират в тази фирма, да се вписват в това досие. Тогава ще стане очевидно, че във фирма "Х" всички служители, независимо каква длъжност заемат, са осигурявани на минимален осигурител праг за съответната длъжност. И точно тук е ролята на държаната да попита работодателя защо е така? Не може фирми със стотици хиляди или милиони оборот да осигурява на минимални...

• 10:09 на 28.03.2011
    Анонимен потребител

Христо

11

Здравейте
    Мисля, че последния съвет на Информатор звучи много разумно. Още повече, че е максимално изчистен от ненужните в случая емоции. Поздрави.

• 20:22 на 28.03.2011
    Преглед на профил
    12

Четох дотук и както по-горе бяха посъветвани хората - по-добре на минималния праг, отколкото вкъщи.
    Както каза Информатор за труводите договори, осигуровки и Декларация 1 и 6, това е положението.
    В моята фирма за неиздаден касов бон от прост продавач за 5лв, за 6м ни направиха три ревизии от НАП - от местния офис, от софийския по регистрация и от офис център. Само до папата не беше стигнала патката да се жали.
    Още нещо - по груби сметки като направя ведомостта се оказва, че ако за заплати по ведомост са отишли 20хил.лв, то за осигуровки и ДОД отиват половината.Така, че работодателя предпочита наистина да не ги дава на държавата, а на работника по втора ведомост.
    За себе си - така и така ще работя докато съм жив за пенсия, която едва ли ще получа, възниква въпроса какъв е смисъла тогава от пълния размер осигуровки.
    Още нещо - за да има смисъл от реалния размер осигуровки, а от там и за пенсия, е необходимо брутната заплата да надхвърля средната...

• 22:01 на 28.03.2011
    Преглед на профил

A1

13

"възниква въпроса какъв е смисъла тогава от пълния размер осигуровки"

Ами такъв е закона, Железен, трябва да се спазва... Независимо дали ни харесва или не.

• 09:20 на 29.03.2011
    Анонимен потребител

Гергана

14

"възниква въпроса какъв е смисъла тогава от пълния размер осигуровки"

Аз ще отговоря от позицията на наемен служител. При съкращение и регистрация в Бюро по труда наемният работник ще получава много по-голямо обезщетение.
    В момента се изплащат 60% от средната брутна заплата за последните 18 месеца. Едно е 60 % от 330 лв, съвсем друго 60% от 600 лв или 60 % от 1000 лв. Пълният размер осигуровки е от полза, поне засега, само за наемния служител. И аз искам моите права да са защитени. Обаче разбирам, че няма начин това да са случи.

• 10:35 на 30.03.2011

"За себе си - така и така ще работя докато съм жив за пенсия, която едва ли ще получа, възниква въпроса какъв е смисъла тогава от пълния размер осигуровки."

Ами от финансова гледна точка – няма. Нито за нас като работодатели, нито за служителите.

Елеменарната аритметика показва, че дори ако удръжките се инвестираха по-възможно най-консервативния начин – на влог в банка, лицето ще разполага с много повече средства за достоен живот впоследствие. Да не говорим ако се пообразова малко и започне да работи с тях, така че да увеличи процента възвращаемост. Но това предполага човек да носи отговорност за собствените си финанси и решенията, които взима, което, очевидно, не е популярен аргумент сред тези, които искат държавата да се грижи за тях.

• 10:41 на 30.03.2011

"Аз ще отговоря от позицията на наемен служител. При съкращение и регистрация в Бюро по труда наемният работник ще получава много по-голямо обезщетение.
    В момента се изплащат 60% от средната брутна заплата за последните 18 месеца. Едно е 60 % от 330 лв, съвсем друго 60% от 600 лв или 60 % от 1000 лв. Пълният размер осигуровки е от полза, поне засега, само за наемния служител. И аз искам моите права да са защитени. Обаче разбирам, че няма начин това да са случи."

Ахаааа, значи проблемът е колко време ще можем да си позволим да останем вкъщи на обезщетение – колкото по-голямо е то, толкова по-дълго може да не работим, защото на практика разполагаемият доход ще е същият :) Извадете от чистия разполагаем доход (след удръжките и данъците) разходите за пътни до работа и дневния разход за храна и да видим какво ще се получи. Гарантирам, че в повечето случаи 60% от брутната ще е по-висока сума от резултата от предишното уравнение :)))

Искаш...

• 12:54 на 30.03.2011
    Преглед на профил
    17

Е, хайде сега, за обезщетенията за безработица, знаем как се точи НОИ и с обезщетеният, също като с майчинството.
    А и вие ще работите ли или ще чакате да се издържате от борсата?
    Имахме си достатъчно служители, които искат да напускат по взаимно съгласие и почват въртелите - ама да направим така, че да мога да ида на борсата за дълго време, не за повече пари, а за повече от 4м. За какво тогава напускаш, като искаш да си регистриран там? Да си почиваш ли?
    Борсата е вариант ако не си доволен от работата, колегите и шефа, да можеш да получаваш някой лев докато търсиш работа, с надеждата, че за 4м ще успееш.
    Всички пишещи тук имат десетки години труд докато успеят да се пенсионират изобщо. Виждате сами как се крои пенсионна реформа и можете да си направите сметката, че както вървят нещата може да ги махнат пенсиите един ден.
    Така че можем да си пожелаем да имаме работа изобщо и сега, и да се надяваме, че след години ще станем истинска европейска...

• 13:38 на 30.03.2011
    Анонимен потребител

mm

18

+1 за последните 3 поста на "Informator".

За да публикувате нови мнения трябва да сте регистриран потребител. Можете да влезете в сайта с потребителско име и парола или да се регистрирате тук.

Регистрацията е безплатна и отнема минута.

Защо е необходима регистрация за включване във форума?

Реклама

Подбрани позиции

© 2003-2014 Икономедиа АД съгласно Общи условия за ползване ново. Поставянето на връзки към материали в сайтовете на Икономедиа е свободно. Уеб разработка и дизайн на Икономедиа. Сайтът използва графични елементи от famfamfam + DryIcons. Някои снимки © 2014 Associated Press и Reuters. Всички права запазени.
Действителни собственици на настоящото издание са Иво Георгиев Прокопиев и Теодор Иванов Захов.
mobile Към мобилната версия на сайта

Бизнес: КапиталКариериБизнесРегалГрадът.bgОдитFoton.bg

Новини: ДневникЕвропа

IT: IDG.BGComputerworldPC WorldCIONetworkworld

Развлечение: БакхусLIGHT

На английски: SofiaEcho.com