Регистрация

Форум

Търсене за Търсене

Граждански договор и обезщетение за безработица

  • 16:55 на 18.05.2011
    Мнението е на повече от 6 месеца. Възможно е вече да не е актуално.

    Здравейте,
    От този месец ще получавам обезщетение за безработица, което трябва да е около 900 лева по мои изчисления. Имам възможност да почна на граждански договор по проект за около 700 лева на месец.

    Как ще се отрази това на обезщетението? Ще получавам разликата или няма да получавам нищо?

    Благодаря!

  • 15:43 на 19.05.2011
    Мнението е на повече от 6 месеца. Възможно е вече да не е актуално.

    По аргумент на противното:
    Право на парично обезщетение за безработица имат лицата, за които са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд "Безработица" най-малко 9 месеца през последните 15 месеца преди прекратяване на осигуряването.
    Лицата трябва да отговарят и на следните условия:
    - да имат регистрация като безработни в Агенцията по заетостта;
    - да нямат отпусната пенсия за осигурителен стаж и възраст или пенсия за ранно пенсиониране;
    - да не упражняват трудова дейност, за която подлежат на задължително осигуряване по чл. 4 КСО (чл. 54а, ал. 1 КСО).
    Работата по граждански договор не е упражняване на трудова дейност.

  • 17:38 на 19.05.2011
    Мнението е на повече от 6 месеца. Възможно е вече да не е актуално.

    Здравейте г-жо Велинова,

    Благодаря Ви искрено за отговора.
    Имам въпрос относно последното изречение "Работата по граждански договор не е упражняване на трудова дейност."

    Прочетох член 4 от КСО и там се казва следното:
    "Чл. 4. (1) Задължително осигурени за всички осигурени социални рискове по този кодекс са:
    1. (доп. - ДВ, бр. 119 от 2002 г., изм., бр. 68 от 2006 г., в сила от 1.01.2007 г.) работниците и служителите, наети на работа за повече от пет работни дни, или 40 часа, през един календарен месец, независимо от характера на работата, от начина на заплащането и от източника на финансиране. Лицата, включени в програмите "От социални помощи към осигуряване на заетост" и "В подкрепа на майчинството", не се осигуряват за безработица;"

    Ако правилно разбирам, тук не споменават тип договор (граждански или трудов), а единствения критерий е продължителността от 40 часа или 5...

    Прочитане на целия коментар

  • 08:18 на 20.05.2011
    Мнението е на повече от 6 месеца. Възможно е вече да не е актуално.

    Здравейте,

    За да имате качеството работник/служител, Вие трябва да полагате труд по трудов договор. Цитираната от Вас разпоредба касае именно този тип наети лица.
    В редки случаи при извършвани проверки от ГИТ/НОИ, някои граждански договори могат да се третират като скрити трудови, с оглед избягване на определени задължения на работодателите. /граждански договор за продавач в магазин например/.
    Гражданският договор предполага работа в рамките на даден проект или извършване на консултантска дейност.




  • 15:04 на 20.05.2011
    Мнението е на повече от 6 месеца. Възможно е вече да не е актуално.

    Благодаря за съдействието!

  • 09:18 на 22.05.2011
    Мнението е на повече от 6 месеца. Възможно е вече да не е актуално.

    Съгласно чл. 54д. ал. 1 т. 1 от КСО, изплащането на паричното обезщетение за безработица се прекратява при започване на трудова дейност, за която лицето подлежи задължително на осигуряване по чл. 4 КСО, сред които попадат и лицата, които полагат труд без трудово правоотношение (т.нар. граждански договор), чл.4, ал.3, т.5 от КСО.


    За периода в който ще полагате труд без трудово правоотношение ще ви се прекратят трудовите правоотношения. Когато бъде преустановена след по-малко от 9 месеца, изплащането на паричното обезщетение се възстановява за оставащия към датата на прекратяването период (чл. 54д, ал. 5 от КСО). Може да се получава обезщетение за безработица и да се работи по граждански договор само при едно условие - ако не възниква задължение за осигуряване по този договор. Тоест, ако получавате възнаграждение по полания труд без трудово правоотношение равно или под една минимална работна заплата, след намаляването му с разходите за дейността, и ако не сте осиг...

    Прочитане на целия коментар

    chef.wizard-bg.com accountantbg.com healer.wizard-bg.com

  • 09:20 на 22.05.2011
    Мнението е на повече от 6 месеца. Възможно е вече да не е актуално.

    Горе съм направил грешка в едното изречение да се чете така:

    За периода в който ще полагате труд без трудово правоотношение ще ви се прекратят изплащането на паричните обезщетения за безработица.

    chef.wizard-bg.com accountantbg.com healer.wizard-bg.com

За да публикувате нови мнения трябва да сте регистриран потребител. Можете да влезете в сайта с потребителско име и парола или да се регистрирате тук.

Регистрацията е безплатна и отнема минута.

Защо е необходима регистрация за включване във форума?

Реклама

Подбрани позиции

© 2003-2014 Икономедиа АД съгласно Общи условия за ползване ново. Поставянето на връзки към материали в сайтовете на Икономедиа е свободно. Уеб разработка и дизайн на Икономедиа. Сайтът използва графични елементи от famfamfam + DryIcons. Някои снимки © 2014 Associated Press и Reuters. Всички права запазени.
Действителни собственици на настоящото издание са Иво Георгиев Прокопиев и Теодор Иванов Захов.
mobile Към мобилната версия на сайта

Бизнес: КапиталКариериБизнесРегалГрадът.bgОдитFoton.bg

Новини: ДневникЕвропа

IT: IDG.BGComputerworldPC WorldCIONetworkworld

Развлечение: БакхусLIGHT

На английски: SofiaEcho.com