Форум

Търсене за Търсене

задържане на трудовата книжка от работодателя

• 23:05 на 08.05.2012
    Мнението е на повече от 6 месеца. Възможно е вече да не е актуално.

От месец и половина ми се задържа трудовата книжка от бившия ми работодател.Пуснах жалби до ИТ ,но и от тях нямам отговор.Заради това,че ми се задържа трудовата книжка от бившия работодател,аз не мога да се регистрирам в бюрото по труда.Мотива за задържането на трудовата книжка е ,че възнемерявала да ме уволни дисциплинарно,но аз трябвало да дам писмено обяснение.Когато изпратих трудовата книжка по пощата,аз написах писма в което искам да ми бъде изпратена трудовата книжка по пощата и защо не се явявам на работа,въпреки,че след като ме изгони,аз не знам защо настоява за писмено обяснение или иска да ми покаже,че работодателите са по сили и власт е тяхна и потози начин ме търмози.За писмото тя лично си е признала пред служителя на ИТ.Не зная как да постъпя и какно да правя.Моля помогнете ми .Не желая да се срещам с бившия ми работодател за да ме унижава.Има ли друг начин да бъде принудена да ми изпрати трудовото книжка. Чакам Вашия коментар с нетърпение.

rosida1959

• 17:26 на 12.05.2012

Съгласно чл. 226, ал. 1 и 2 КТ работодателят и виновните длъжностни лица отговарят солидарно за вредите, причинени на работника или служителя поради:
    - неиздаване или несвоевременно издаване на необходимите му документи, удостоверяващи факти, свързани с трудово правоотношение, както и при вписване на неверни данни в издадените документи;
    - незаконно задържане на трудовата му книжка, след като трудовото правоотношение е било прекратено.

При прекратяване на трудовото правоотношение работодателят има задължение да му издаде безплатно документи за осигурителен стаж и осигурителен доход в срок до 30 дни от прекратяване на правоотношението. За да бъде отпуснато парично обезщетение при безработица на работник/служител, който е останал без работа, е необходимо работодателят да му издаде справка-декларация (по образец). Задължението за издаване на посочените документи произтича от чл. 5, ал. 7 от Кодекса за социално осигуряване.

НАРЕДБА...

Прочитане на целия коментар

chef.wizard-bg.com accountantbg.com healer.wizard-bg.com

• 17:19 на 14.06.2012

Инспекцията по труда е длъжна в едномесечен срок да Ви уведоми ПИСМЕНО за извършеното по Вашия казус. Интересувам се от развитието на нещата. При липса на отговор/и на мълчалив отказ от произнасяне/ можете да уведомите директно ръководителя на Главна инспекция по труда-София. Мога да посоча начин за комуникация!

• 20:02 на 14.06.2012

На неграмотно написани постове отговаряте прекалено грамотно и обосновано. Доколкото разбирам от Росица ТончИва, била си е камшика от работа. Ще уволняват дисциплинарно и затова и искат обяснения и няма как да стане от днес за утре оформянето на трудовата книжка, докато не мина цялата процедура по дисциплинарно уволнение.
    Каквото и да е станало в действителност, ако работодателя спазва каквото трябва по процедурата, и ИТ няма какво да каже и да ги бие през малките мръсни работодателски ръчички.
    Нямам нищо против теб, Скарамуш9, но рядко някой може да си формулира питането и да изложи фактическата обстановка. Най-лесно е да си цитират членове и да пращаме всички при ИТ. И при мен са идвали по жалби, на които няма какво да се установи, освен истината. Давали са ми жалбите да чета и съм се смял и с други части на тялото си. Че хората не знаят и правата си, и задълженията си, но всички знаят, че като плашат с ИТ и пишат в ИТ всичко се решава на 100% в тяхна полза, а това...

• 21:16 на 14.06.2012

Лично аз до ИТ при проблем не бих си правил труда да пиша (стига да не искам да правя мръсно на даден работодател). Правата си бих си ги търсил направо в съда. Там хората много лесно се ориентират в членовете. Въпреки това няма нищо лошо в това хората да се жалват в ИТ, все пак тя е създадена да контролира за спазването на трудовото законодателство.

• 12:59 на 15.06.2012

Само че хората тичат за щяло и нещяло до ИТ. Отвсякъде им набиват в главите, че ИТ е решение за техния проблем, а дали е проблем или не това е друга работа. Най-често се тича да се реве, че шефката е гадна, любовницата на шефа е гадна, и парите не ги дават навреме. А като дойдат с ритник през вратата, господа инспекторите могат да кажат само, че по документи всичко е наред, а че гадната шефка ще си е гадна, щом се касае да се върши работа, а парите, че не се давали навреме, щото баджо имал сметка за телефон или ток, но в договора му пише, че заплата се изплаща до 31-во число, а на него му се иска на 29-то примерно.
    Избягвам да давам толкова подробни консултации, щото не знам какво му е в главата на чове, а какво е написал, и какво се е получило, а как стоят нещата в действителност. Такива си ги имам достатъчно на работа.
    А ако ви е гадно на работа, щото и на мен ми се е случвало наистина да ми е гадно, търсете си нова работа. Ако си биете камшика и решавате да не се...

• 17:38 на 15.06.2012

Давам изчерпателна информация и на двете страни (когато имам желание или когато ми е клиент). В случая, не зависимо от процедурата по дисциплинарно уволнение, която може би е вече е сгрешена, след като питащата споменава, че е уволнена, а едва сега работодателят се е сетил да иска писмено обяснение. Та независимо от процедурата по дисциплинарно уволнение, работодателят няма право да задържа трудовата книжката на лицето. За това и закона е предвидил санкции.

Кой крив кой прав не ме вълнува, достатъчно са ми клиентите които обикновено първо действат после питат постфактум.

• 22:15 на 15.06.2012

Да, няма право да задържа, но как да я върне, при положение, че върви процедурата по дисциплинарно уволнение. Нали трябва да впише начина на прекратяване и тогава да я кани пак с покана да дойде да си я вземе в работно време и на адрес и т.н. Дори да е сгрешена процедурата, ИТ няма как да се меси и да взема страна. Съда е този, който решава.
    И все пак - госпожата с книжката да драсне два реда и да каже какво точно се е случило в крайна сметка. Щото от поста й разбрах, че си е тръгнала, когато на нея й е било удобно и е пратила книжката си по пощата. И затова й искат и обясненията - за уволнението.

• 11:52 на 16.06.2012

"но как да я върне, при положение, че върви процедурата по дисциплинарно уволнение."

Процедурата по дисциплинарно наказание няма нищо общо с незаконното задържането на трудовата книжка. Как може да се върне на работника е разписано в законовите разпоредби. За това, че работника или служителя е бил некоректен има административна санкция, но това не дава право на работодателят да превишава правата си. Когато не може да предаде на работника или служителя трудовата книжка (което в случая не е така), работодателят ги съхранява в продължение на 50 години.

Трудовата книжка по презумпция се съхранява от работника или служителя (а не от работодателя), работодателят само вписва или вземе необходимите данни от трудовата книжка и я връща веднага на работника или служителя. След като тече процедура примерно и работника още не е освободен, значи няма какво да вписва в трудовата книжка и място и не е при работодателят.

• 15:25 на 16.06.2012
    Преглед на профил
    10

"Трудовата книжка по презумпция се съхранява от работника или служителя (а не от работодателя"
    Да, да, сами ти и аз си мислим така.
    Изтърси се проверека в един от цеховете извън града. И от ИТ Разград наминават там. И искам копие от досиетата и да представим трудовите книжки. На питанката ми като нямам книжки - ние ги връщаме на хората, както гласи чл.1 на Наредбатата за трудовите книжки и трудовия стаж, разградското инспекторче заяви, че трябва да имаме трудовите им книжки, още повече сега, като трябвало да се види дали са назначени при нас.
    На което онемях - чудех се дали да му кажа, че като има ЕГН на всеки, може да си ги гледа в СУП-ата на НАП.
    Ама с индивиди не се спори.
    А за процедурата за дисциплинарно уволнение - нали трябва да се искат обясненията на избегалата, да се оформи 1 или 2 заповеди, зависи как го направят, и като връчат и заповедта, тогава ще впишат основанието на прекратяването на договора. Сигурно и затова ИТ не се...

• 16:53 на 16.06.2012

ИТ не се е произнесла защото ги мързи, "kazimirc4" е дала добър съвет какво се прави в този случай. А това, че някой си няма представа от това което работи, е извън възможностите на останалите хора. За това е предвидено и обжалването.

• 17:41 на 18.09.2012

Аз напуснх по чл.327 т.2 трудовата книжка вече 1месец е при работодателите ми.Тъй като не са ми давали заплати 3 месеца-не съм се и подписвала на ведомост а те ме викаха с цялата си наглост само за това.Сега ми пращат покана за тр.книжка,но ме канят в провинцията-там е седалището на фирмата,но немога да си позволя да отида.Моля някой за съвет какво трябва да гласи писменото ми съгласие да ми пратят книжката по пощата и нужно ли е да е нотарялно заверено.Благодаря!

За да публикувате нови мнения трябва да сте регистриран потребител. Можете да влезете в сайта с потребителско име и парола или да се регистрирате тук.

Регистрацията е безплатна и отнема минута.

Защо е необходима регистрация за включване във форума?

Реклама

Подбрани позиции

© 2003-2014 Икономедиа АД съгласно Общи условия за ползване ново. Поставянето на връзки към материали в сайтовете на Икономедиа е свободно. Уеб разработка и дизайн на Икономедиа. Сайтът използва графични елементи от famfamfam + DryIcons. Някои снимки © 2014 Associated Press и Reuters. Всички права запазени.
Действителни собственици на настоящото издание са Иво Георгиев Прокопиев и Теодор Иванов Захов.
mobile Към мобилната версия на сайта

Бизнес: КапиталКариериБизнесРегалГрадът.bgОдитFoton.bg

Новини: ДневникЕвропаForeign Policy - България

IT: IDG.BGComputerworldPC WorldCIONetworkworld

Развлечение: БакхусLIGHT

На английски: SofiaEcho.com