Регистрация

Платен годишен отпуск се полага при общ трудов стаж от осем месеца

Въпрос:

Работя от скоро в нова компания и искам да ползвам платен годишен отпуск. Имам ли право на това, при условие, че не са минали осем месеца от назначаването ми?

Отговор:

По силата на чл. 155, ал. 1 от КТ всеки работник или служител има право на платен годишен отпуск. Ограничение въвежда алинея 2 на същия текст, според която при постъпване на работа за първи път работникът или служителят може да ползва платения си годишен отпуск, когато придобие най-малко 8 месеца трудов стаж. Във въпроса си вие не уточнявате дали преди това сте работили по трудово правоотношение. Ако общият ви трудов стаж до момента при всички работодатели надвишава осем месеца, имате право да ползвате платен годишен отпуск. Ползването на платен годишен отпуск става с писмено разрешение на работодателя (чл. 173, ал. 1 от КТ). По правило работодателят е длъжен да разреши ползването на отпуска до края на календарната година, за която се полага, стига ползването му да не е отложено по реда на чл. 176 от КТ - от работодателя поради важни производствени причини или от работника, когато ползва друг вид отпус,к или по негово искане със съгласието на работодателя.

Етикети

  • Печат
  • Изпращане
  • Споделяне
  • Twitter
  • Споделяне във Facebook Facebook

Реклама

Подбрани позиции

© 2003-2014 Икономедиа АД съгласно Общи условия за ползване ново. Поставянето на връзки към материали в сайтовете на Икономедиа е свободно. Уеб разработка и дизайн на Икономедиа. Сайтът използва графични елементи от famfamfam + DryIcons. Някои снимки © 2014 Associated Press и Reuters. Всички права запазени.
Действителни собственици на настоящото издание са Иво Георгиев Прокопиев и Теодор Иванов Захов.
mobile Към мобилната версия на сайта

Бизнес: КапиталКариериБизнесРегалГрадът.bgОдитFoton.bg

Новини: ДневникЕвропаForeign Policy - България

IT: IDG.BGComputerworldPC WorldCIONetworkworld

Развлечение: БакхусLIGHT

На английски: SofiaEcho.com