Този сайт използва бисквитки (cookies). Ако желаете можете да научите повече тук. Разбрах
Регистрация

Трудовоправна консултация

Селекция с отговорите на адв. Лилия Борисова на читателските въпроси в рубриката "Трудовоправна консултация" на Karieri.bg през юни 2017
Share Tweet Share
Снимка

[freepik] 

Рубриката "Трудовоправна консултация" на Karieri.bg дава безплатни съвети на неспециалисти в тази сфера, изправени пред личен или на свои близки трудовоправен казус. На въпросите на читателите отговаря адвокат Лилия Борисова. За да отправите запитването си към нея, трябва да влезете в сайта с потребителско име и парола или да се запишете тук. Ето и селекция на някои от по-интересните въпроси и отговори от рубриката през юни.

Въпрос: Свърши ми последният болничен от педиатъра и понеже фирмата, в която работех, е в несъстоятелност, пратих декларация по имейл, изчаках съответно сроковете за подаване, но нито отговор, нито отказ получих. Ходих до офиса им и исках да ми подпечатат декларацията, за да я занеса в НОИ. Казаха, че нямало как да стане, въпреки че имам законова защита. Оспорих и ми отказаха. Казаха ми, че най-добре е да се самосъкратя. В нерви, яд и недомислие от моя страна се самосъкратих по чл.327, ал.1, т.2. Какво мога да направя, за да продължа майчинството си?
Отговор: В случай че сте в болничен поради бременност и раждане (410 дни) при прекратяване на осигуряването ще получавате обезщетението си до края на срока му. В случай че този срок е изтекъл, за да ползвате отпуск за отглеждане на малко дете до 2-годишна възраст, трябва да сключите нов трудов договор или да се самоосигурявате.

Въпрос: Работя на 6-часов работен ден като портиер, но в определени дни от седмицата. Договорът ми е постоянен. Имам трудов стаж повече от 20 години. Имам ли право на платен годишен отпуск.
Отговор: На основание чл. 23, ал. 1 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските работникът и служителят, който работи през част от законоустановеното работно време (непълно работно време), има право на платен годишен отпуск пропорционално на времето, което му се признава за трудов стаж.

Въпрос: Земеделски производител съм. Длъжна ли съм да назнача с еднодневен или друг трудов договор майка ми и брат ми? Брат ми в момента не е в трудови правоотношения, а майка ми се осигурява от друг работодател.
Отговор: В случай че полагат труд при вас, следва да сключите трудови договори с тях и да ги осигурявате.

Въпрос: Фирмата, в която работя, под натиск и заплахи за уволнение ме принуди да подпиша молба за преназначение от пълно работно време на 6-часов работен ден. Какво мога да направя в този случай? Възможно ли е да докажа, че това се е случило принудително и да получа някакво обезщетение?
Отговор: При нарушения на трудовото законодателство можете да сигнализирате Инспекция по труда.

Въпрос: Подписала съм трудов договор на основание чл.68, ал.1, т.1 от Кодекса на труда (КТ) и във връзка с чл.70, ал.1 .Срокът на договора е 6 месеца. Срокът на предизвестие за напускане е 3 месеца. Мога ли да напусна без предизвестие и какви са последствията за мен?
Отговор: В случай че изпитателният срок е уговорен в полза на двете страни, можете да напуснете без предизвестие. В противен случай дължите обезщетение за неспазено предизвестие.

Въпрос: Миналата седмица бях в отпуск за временна нетрудоспособност и реших в последния ден от болничните ми да отида във фирмата, в която работя, и да подам заявление за платен отпуск, така че да продължа лечението си с платен отпуск. От фирмата ми отговориха, че трябва да се върна поне един ден на работа, за да мога да подам каквото и да е заявление. Искам да знам дали в действителност е така, тъй като аз все още не съм се възстановила напълно?
Отговор: Няма подобно изискване, единствено не можете едновременно да ползвате и отпуск по болест, и платен годишен отпуск. Друг вариант е в първия работен ден след болничния да подадете молба за разрешаване на платен годишен отпуск, считано от същия ден.

Въпрос: Регистриран съм в бюро по труда. Мога ли да се явя на ТЕЛК и да получавам и инвалидна пенсия заедно с обезщетението за безработица?
Отговор: Право на парично обезщетение за безработица имат лицата, за които са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд "Безработица" най-малко 9 месеца през последните 15 месеца преди прекратяване на осигуряването и които:
- са регистрирани като безработни в Агенцията по заетостта
- не са придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст в Република България или пенсия за старост в друга държава или не получават пенсия за осигурителен стаж и възраст в намален размер по чл.68а или професионална пенсия по чл.168
- не упражняват трудова дейност, за която подлежат на задължително осигуряване по Кодекса за социално осигуряване (КСО), с изключение на лицата по чл.114а, ал.1 от КТ или законодателството на друга държава (чл.54а, ал.1 КСО). От изложеното е видно, че няма ограничения при получаването на пенсия за инвалидност поради общо заболяване.


Share Tweet Share
още от тази рубрика:

Реклама

Реклама

© 2003-2017 Икономедиа АД съгласно Общи условия за ползване ново. Политика за бисквитките ново . Поставянето на връзки към материали в сайтовете на Икономедиа е свободно. Уеб разработка и дизайн на Икономедиа. Сайтът използва графични елементи от famfamfam + DryIcons. Някои снимки © 2017 Associated Press и Reuters. Всички права запазени.
Действителни собственици на настоящото издание са Иво Георгиев Прокопиев и Теодор Иванов Захов.
mobile Към мобилната версия на сайта

Бизнес: КапиталКариериБизнесРегалГрадът.bgОдитFoton.bg

Новини: ДневникЕвропа

IT: IDG.BGComputerworldPC WorldCIONetworkworld

Развлечение: БакхусLIGHT

На английски: KQuarterly