Този сайт използва бисквитки (cookies). Ако желаете можете да научите повече тук. Разбрах
Регистрация

Трудовоправна консултация

Селекция с отговорите на адв. Лилия Борисова на читателските въпроси в рубриката "Трудовоправна консултация" на Karieri.bg през август 2017
Share Tweet Share
Снимка

[freepik] 

Рубриката "Трудовоправна консултация" на Karieri.bg дава безплатни съвети на неспециалисти в тази сфера, изправени пред личен или на свои близки трудовоправен казус. На въпросите на читателите отговаря адвокат Лилия Борисова. За да отправите запитването си към нея, трябва да влезете в сайта с потребителско име и парола или да се запишете тук. Ето и селекция на някои от по-интересните въпроси и отговори от рубриката през август.

Въпрос: Назначена съм на трудов договор по чл. 68, ал. 1, т. 1 от Кодекса на труда за работа по проект на Европейския съюз. Договорът е сключен за срок от 18 месеца, считано от 1.02.2016 г. до приключване на дейностите по проекта. След това с допълнително споразумение е удължен до 31.08.2017 г. Обаче самият проект продължава, понеже социалните асистенти и домашните помощници ще продължават да работят с трудови договори и за времето от 1.09 до 31.12.2017 г. Мога ли да обжалвам прекратяването на трудовия ми договор, понеже проектът продължава да действа? В трудовия ми договор пише до приключването на дейностите по проекта, а той няма да приключи и след крайния срок по допълнителното споразумение.
Отговор: Можете да обжалвате законността на уволнението в двумесечен срок от прекратяване на договора пред районния съд.

Въпрос: Изчетох Кодекса за социално осигуряване (КСО) и Закона за здравно осигуряване, но не ми стана ясно, когато при раждане на дете баща за сметка на НОИ ползва 15-дневна отпуска от датата на изписване на новороденото, какви осигуровки се внасят за този период и за чия сметка са те?
Отговор: Ако сте осигурен във фонд "Общо заболяване и майчинство" за сметка на работодателя, следва да бъдете осигурен от него през посочения период. Съгласно чл. 48а КСО осигурените лица за общо заболяване и майчинство имат право на парично обезщетение за бременност и раждане вместо трудово възнаграждение, ако имат 12 месеца осигурителен стаж като осигурени за този риск. Ако сте самоосигуряващ се и отново сте осигурен за общо заболяване и майчинство, отговаряте на условията на член 48а КСО, тогава отново ще получите обезщетение. Осигуровките следва да се внесат от вас, както до момента.
Съгласно КСО:
Чл. 48а Осигурените лица за общо заболяване и майчинство имат право на парично обезщетение за бременност и раждане вместо трудово възнаграждение, ако имат 12 месеца осигурителен стаж като осигурени за този риск.
Чл.50, ал. 6 Осигуреният за общо заболяване и майчинство баща (осиновител) има право на парично обезщетение при раждане (осиновяване) на дете в размера, определен по реда на чл. 49, за срок до 15 календарни дни през време на отпуска по чл. 163, ал. 8 и 9 от Кодекса на труда, когато отговаря на условията по чл. 48а.
Чл. 50, ал. 8 Самоосигуряващите се лица, които са осигурени за общо заболяване и майчинство, имат право на обезщетение по ал. 6 и 7, ако отговарят на условията по чл. 48а.
Съгласно чл. 45а. Наредба за работно време, почивки и отпуски: Отпускът при раждане на дете по чл. 163, ал. 8 КТ се ползва въз основа на писмено заявление на бащата. Към заявлението се прилагат копие от акт за сключен граждански брак или декларация от бащата и майката, че бащата е припознал детето и те живеят в едно домакинство, както и документ от лечебното заведение, удостоверяващ датата на изписване на детето. Предприятието е длъжно да разреши отпуска от деня, посочен в заявлението. Ако бащата няма право на този отпуск, предприятието е длъжно да го уведоми за това незабавно, като мотивира отказа си. (2) Отпускът по ал. 1 се заявява и ползва в календарни дни. (3) Бащата е длъжен незабавно да уведоми предприятието, ако по време на ползването на отпуска по ал. 1: 1. бракът бъде прекратен с влязло в сила съдебно решение; 2. бащата престане да живее в едно домакинство с майката на детето; 3. детето бъде дадено за осиновяване; 4. детето бъде настанено в детско заведение на пълна държавна издръжка; 5. детето бъде настанено по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето; 6. детето почине. (4) При наличие на обстоятелствата по ал. 3 отпускът по ал. 1 се прекратява. (5) Бащата може да прекрати ползването на отпуска с писмено заявление до предприятието, в което работи.

Въпрос: В момента съм безработна, регистрирана на трудовата борса и получавам обезщетение в размер на 60% за период от една година до 6.06.2018г. В момента имам предложение за работа от друга фирма, но мненията за тази фирма са доста противоречиви. Ако започна работа и евентуално нещата не се получат, мога ли след прекратяване на договора да продължа да получавам същото обезщетение от трудовата борса?
Отговор: Ако по време на получаване на паричното обезщетение лицето започне да упражнява дейност - основание за задължително осигуряване или трудова дейност по законодателството на друга държава, която бъде преустановена след по-малко от 9 месеца, изплащането на паричното обезщетение се възстановява за оставащия към датата на прекратяването период, ако регистрацията на лицето в Агенцията по заетостта е направена в срок 7 работни дни от прекратяване на трудовата дейност. Ако регистрацията е направена след този срок по неуважителни причини, изплащането на паричното обезщетение се възстановява от датата на новата регистрация за оставащия към датата на прекратяването период, намален със закъснението.


Share Tweet Share
още от тази рубрика:

Реклама

Реклама

© 2003-2017 Икономедиа АД съгласно Общи условия за ползване ново. Политика за бисквитките ново . Поставянето на връзки към материали в сайтовете на Икономедиа е свободно. Уеб разработка и дизайн на Икономедиа. Сайтът използва графични елементи от famfamfam + DryIcons. Някои снимки © 2017 Associated Press и Reuters. Всички права запазени.
Действителни собственици на настоящото издание са Иво Георгиев Прокопиев и Теодор Иванов Захов.
mobile Към мобилната версия на сайта

Бизнес: КапиталКариериБизнесРегалГрадът.bgОдитFoton.bg

Новини: ДневникЕвропа

IT: IDG.BGComputerworldPC WorldCIONetworkworld

Развлечение: БакхусLIGHT

На английски: KQuarterly