Този сайт използва бисквитки (cookies). Ако желаете можете да научите повече тук. Разбрах
Регистрация

Най-важното за предизвестието за прекратяване на трудов договор

Уведомлението може да бъде подадено лично, по пощата, с куриер и т.н., но винаги в писмена форма
Share Tweet Share
Снимка

Срокът на предизвестието не се прекъсва или удължава с излизането на служителя в отпуск или болничен.

[freepik] 

Правната уредба на предизвестието не е сред най-често изменяните от законодателя, но въпреки това може да породи различни въпроси, когато ни се наложи да я прилагаме. Затова в това издание на рубриката ще се опитаме да посочим най-важните правила за предизвестието и да адресираме някои от най-често възникващите въпроси във връзка с него.

Кога е необходимо предизвестие?
Кодексът на труда (КТ) отговаря на този въпрос, като изрично посочва случаите, в които всяка от страните има право да прекрати трудовия договор с предизвестие.

Работникът или служителят може да прекрати трудовия договор, без да посочва конкретно основание или причина за това, необходимо е само да даде предизвестие. По отношение на работодателя – когато работодателят реши да прекрати трудовия договор на някое от основанията по чл. 328 от Кодекса на труда, той трябва да даде предизвестие.

Предизвестие може да е необходимо и в уговорения между страните срок за изпитване в зависимост от това в чия полза е уговорен срокът. Например, ако срокът за изпитване е уговорен в полза на работодателя, а служителят реши, че тази работа не е за него, служителят може да прекрати договора с предизвестие. Ако срокът е уговорен в полза на двете страни, тогава и двете страни имат право да прекратят договора, без да е необходимо предизвестие. Същото е и ако не е уговорено в чия полза е срокът за изпитване.

В допълнение Кодексът на труда посочва изрично и случаите, в които не е необходимо предизвестие. По отношение на служителя тези случаи са изброени в чл. 327 КТ, а за работодателя – в чл. 330 КТ. Тук бих искала да направя едно уточнение – това, че при определени обстоятелства не е необходимо предизвестие, не означава, че не е нужно писмено волеизявление на желанието за прекратяване, а само че не е нужно известяването да е предварително.

Други случаи, в които не е необходимо предизвестие, са тези при прекратяване на трудовия договор по взаимно съгласие или по инициатива на работодателя срещу заплащане на обезщетение, както и останалите случаи, изброени в чл. 325 КТ.

Как се подава предизвестието?
Предизвестието може да бъде подадено чрез връчване на другата страна или пък да бъде изпратено по пощата, по куриер или по друг удобен начин. При всички случаи обаче е важно начинът на подаване да позволява отбелязване на датата на получаване, защото, както ще видим по-долу, тази дата има значение за началото и съответно за изтичането на срока на предизвестието.

Предизвестието трябва да бъде в писмена форма, така че устните волеизявления (или "казване") не се считат за предизвестие за прекратяване.

Може ли да го оттеглим, ако размислим?
Служителят може да оттегли предизвестието, ако съобщи за това на работодателя преди или едновременно с получаването на предизвестието от работодателя. Ако служителят реши да го оттегли след този момент, е необходимо работодателят да е съгласен с това.

Какъв е срокът на предизвестието?
Срокът на предизвестието се уговаря в трудовия договор и трябва да бъде еднакъв за двете страни. Принципно минималният срок на предизвестие при безсрочните трудови договори е 30 дни, а максималният 3 месеца. При срочните договори срокът на предизвестие е 3 месеца, но не повече от остатъка на срока на договора.

Има и няколко вида трудови договори, за които кодексът допуска допълнителна възможност за прекратяване с по-кратко предизвестие – 15 дни. Това са трудовите договори за допълнителен труд (т.нар. договори за вътрешно и външно съвместителство и договорът за работа през определени дни от месеца), както и договорът за стажуване по чл. 233б КТ.

Срокът на предизвестието започва да тече от деня, следващ деня на получаването му от насрещната страна. Именно затова е и особено важно отбелязването на датата на получаване.

Удължава ли се срокът при отпуск или болничен?
Не, срокът на предизвестието не се прекъсва с излизането на служителя в отпуск или болничен и съответно не се удължава с времето на отпуска или болничния. Срокът на предизвестието изтича, независимо дали служителят е на работа или не.

Понякога по инерция и аналогия е възможно да се допусне объркване с правилата при срока на изпитване, който се удължава с дните, през които служителят не е работил, тъй като е бил в отпуск или болничен.

Идеята на двата срока обаче е различна и затова и правилата са различни. Срокът на изпитване се въвежда, за да може работодателят да провери годността на служителя за съответната работа и служителят да провери дали тази работа е подходяща за него. И за двете неща е необходимо служителят да е на работа и да изпълнява възложената му работа. А предизвестието е, общо взето, един срок, който трябва да изтече и не зависи от представянето на служителя или извършваната работа.

Може ли договорът да се прекрати преди изтичането на срока на предизвестието?
Да, срещу заплащане на обезщетение за неспазения срок на предизвестието, като това право е предоставено и на двете страни – тази, която е подала предизвестието, и тази, която го е получила.

Например служител решава да напусне и подава предизвестие до работодателя на 29 август 2017 г. Срокът на предизвестие по трудов договор е 3 месеца. Работодателят получава предизвестието и преценява, че за неговия бизнес е по-добре да назначи нов човек около 15 септември 2017 г. вместо чак след изтичането на срока на предизвестието, подадено от напускащия служител. И така, работодателят може да освободи напускащия служител преди изтичането на тримесечния срок на предизвестие, като му изплати обезщетение за неспазения срок на предизвестие (за периода от прекратяването на договора до изтичането на трите месеца предизвестие).

Или друга хипотеза – работодателят желае от самото начало да се възползва от правото си да не чака изтичането на срока на предизвестието, а вместо това да изплати на служителя съответното обезщетение за целия срок на предизвестие. В такъв случай дори изпращането на предизвестие може да не е необходимо, тъй като на практика няма да има времеви период между него и заповедта за прекратяване на трудовия договор.

По отношение на изплащане на обезщетенията по КТ – в Народното събрание се обсъжда (приет на първо четене) Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса на труда, като едно от допълненията е свързано с въвеждането на срок за изплащане на обезщетенията. Според предложеното изменение обезщетенията трябва да се изплащат до последния ден на месеца, следващ този, през който е прекратено трудовото правоотношение. В момента тече срок за внасяне на предложения преди гласуване на второ четене. Срокът изтича на 18 септември 2017 г.

Снимка

[Личен архив] 

Ивелина Василева е адвокат и работи в сътрудничество с австрийската правна кантора Schoenherr от 2007 г. Тя има дългогодишен опит с акцент в областта на трудовото и корпоративното право. Завършила е право в Софийския университет "Св. Климент Охридски" и е член на Софийската адвокатска колегия.


Share Tweet Share
още от тази рубрика:

Реклама

Реклама

© 2003-2017 Икономедиа АД съгласно Общи условия за ползване ново. Политика за бисквитките ново . Поставянето на връзки към материали в сайтовете на Икономедиа е свободно. Уеб разработка и дизайн на Икономедиа. Сайтът използва графични елементи от famfamfam + DryIcons. Някои снимки © 2017 Associated Press и Reuters. Всички права запазени.
Действителни собственици на настоящото издание са Иво Георгиев Прокопиев и Теодор Иванов Захов.
mobile Към мобилната версия на сайта

Бизнес: КапиталКариериБизнесРегалГрадът.bgОдитFoton.bg

Новини: ДневникЕвропа

IT: IDG.BGComputerworldPC WorldCIONetworkworld

Развлечение: БакхусLIGHT

На английски: KQuarterly