Този сайт използва бисквитки (cookies). Ако желаете можете да научите повече тук. Разбрах
Регистрация

Трудовоправна консултация

Селекция с отговорите на адв. Лилия Борисова на читателските въпроси в рубриката "Трудовоправна консултация" на Karieri.bg през ноември 2017
Share Tweet Share
Снимка

[Freepik.com] 

Рубриката "Трудовоправна консултация" на Karieri.bg дава безплатни съвети на неспециалисти в тази сфера, изправени пред личен или на свои близки трудовоправен казус. На въпросите на читателите отговаря адвокат Лилия Борисова. За да отправите запитването си към нея, трябва да влезете в сайта с потребителско име и парола или да се запишете тук. Ето и селекция на някои от по-интересните въпроси и отговори от рубриката през ноември.

Въпрос: Длъжен ли съм да оставам след работния 10-часов работен ден на месечен график при работа на Сумирано изчисляване на работното време (СИРВ)?
Отговор: Оставането ви извън работния ден е извънреден труд съгласно чл. 143 и сл. от Кодекса на труда (КТ) и като такъв следва да ви се заплаща с увеличение. Продължителността на извънредния труд през една календарна година за един работник или служител не може да надвишава 150 часа.
Продължителността на извънредния труд не може да надвишава:
- 30 часа дневен или 20 часа нощен труд през 1 календарен месец;
- 6 часа дневен или 4 часа нощен труд през 1 календарна седмица;
- 3 часа дневен или 2 часа нощен труд през 2 последователни работни дни.
В случай на нарушение можете да сигнализирате инспекцията по труда.
Съгласно чл. 148 от КТ работникът има право да откаже полагане на извънреден труд, когато не са спазени правилата на КТ, на друг нормативен акт или на колективния трудов договор.

Въпрос: В момента работя на трудов договор на 8-часов работен ден. Получих предложение за нова работа и подадох двумесечното си предизвестие, както е по договор. Но новата фирма иска да започна два дни преди приключването на предизвестието ми. Възможно ли е да взема платен отпуск за тези два дни и мога ли да подпиша друг трудов договор, докато не съм приключила договора с настоящия ми работодател?
Отговор: По време на предизвестието можете да ползвате платен годишен отпуск, като дните на отпуска не удължават срока на предизвестието. Можете също така да се уговорите с първия работодател да прекрати договора ви два дни по-рано. Не можете да сключите едновременно два трудови договора на пълен работен ден, тъй като се нарушава междудневната почивка съгласно КТ.

Въпрос: В момента работя с постоянен договор. Имам ТЕЛК 78% - онкологично заболяване. Получавам пенсия. От 3 години не съм ползвала болнични. В момента заболяването прогресира и предстои химиотерапия. Имам ли право на болнични със заплащане и колко месеца? От ТЕЛК ми отговориха, че щом получавам пенсия заради това заболяване, не мога да получавам и обезщетение за временна нетрудоспособност с болнични.
Отговор: В чл. 12, т. 6 от Наредбата за медицинската експертиза е уредено, че не се издава болничен лист за временна неработоспособност за заболяване, за което ТЕЛК (НЕЛК) е определила 50 и над 50 на сто трайно намалена работоспособност/вид и степен на увреждане; изключения се допускат, когато са налице обективни данни за обострянето му, както и при интервенции, свързани с лечението на хронично заболяване. В чл. 40, ал. 7 от Кодекса за социално осигуряване е прогласено, че паричните обезщетения за временна неработоспособност се възстановяват от лицата за периода, за който им е отпусната пенсия за инвалидност за същото заболяване, с изключение на случаите, когато болничният лист е издаден при обективни данни за обостряне на състоянието, както и с интервенции, свързани с лечение на хроничното заболяване. ТЕЛК трябва да прецени, че вашият случай е изключение, и тогава ще имате право на обезщетение за временна неработоспособност. Срокът ще бъде дотогава, докато не приключи лечението ви.

Въпрос: Имам образование бакалавър в направление "Технически науки". В момента уча за магистър специалност "Начална училищна и предучилищна педагогика". Имам желание да бъда учител по математика. Необходимо ли ми е някакво допълнително образование и какво?
Отговор: Необходима ви е допълнителна квалификация "Учител по математика", каквато можете да получите с оглед на образованието си в направление технически науки и течащата ви в момента магистратура.


Share Tweet Share
още от тази рубрика:

Реклама

Реклама

© 2003-2017 Икономедиа АД съгласно Общи условия за ползване ново. Политика за бисквитките ново . Поставянето на връзки към материали в сайтовете на Икономедиа е свободно. Уеб разработка и дизайн на Икономедиа. Сайтът използва графични елементи от famfamfam + DryIcons. Някои снимки © 2017 Associated Press и Reuters. Всички права запазени.
Действителни собственици на настоящото издание са Иво Георгиев Прокопиев и Теодор Иванов Захов.
mobile Към мобилната версия на сайта

Бизнес: КапиталКариериБизнесРегалГрадът.bgОдитFoton.bg

Новини: ДневникЕвропа

IT: IDG.BGComputerworldPC WorldCIONetworkworld

Развлечение: БакхусLIGHT

На английски: KQuarterly