Регистрация

Технолог

Снимка

 Фотограф: Цветелина Белутова

Снимка

В България има около 200 функциониращи предприятия за производство на месо и месни деликатеси. Заедно с производителите на други видове хранителни продукти бройката нараства до над хиляда. Което означава хиляди работни места за технолози. Защото според изискванията на международните стандарти всяко хранително-вкусово предприятие трябва да има такъв специалист.

В големите компании от преработващия сектор броят на технолозите може да стигне до 20-30. В средните и малките фирми обикновено са достатъчни между един и трима.

Технолозите са отговорни за качеството и вкуса на крайния продукт. За целта те правят необходимите изчисления, дозировки и измервания на вложените в него суровини и материали. От тези специалисти в голяма степен зависи оптималната организация на човешките, материалните, енергийните и техническите ресурси, така че да излезе качествена продукция с необходимите параметри и рентабилност.

Най-добрата новина за тази професия е, че винаги ще се търси. Хората могат да се лишат от всичко друго, но никога няма да спрат да се хранят.

Крум Мушев, директор "Производство" в "Браво" ООД

Завършил е "Технология на млякото и месото" в Университета по хранителни технологии в Пловдив. В "Браво" е от 11 години.

Моите задачи и отговорности

В днешно време технологът на едно голямо предприятие не е само технолог. Той трябва да бъде и добър търговец, икономист, маркетолог - да познава много добре пазара. Трябва и да борави добре с компютри, защото непрекъснато се внедряват нови технологии и системи за контрол на производството и качеството.

Моя задача е първо да организирам работата - да осигуря необходимите материали и суровини за производството на даден продукт. Тоест трябва да знам какво има в складовете. Освен това трябва да познавам всяка технология, всяка рецепта и технологичния цикъл на продукта, за да излезе той в съответното време и с необходимото качество. Отговарям и за хората - трябва да познавам персонала, да го подбирам и да го обучавам. Също така трябва да познавам пазара - какви продукти има и какво е оптималното съотношение цена - качество.

По принцип технологът следи параметрите като температура и киселинност на месото (рН). Той отговаря и за рационалното използване на машините и материалите и внимава да няма преразход на суровини. Негова задача е и всичко, което се работи, да се отразява коректно в системата за контрол.
Иначе има различни видове технолози - за суровини, производство, пласмент,  качество и готова продукция. Всеки от тях има различни задачи. Например технологът суровини следи за качеството на суровините и дали отговарят на международните стандарти. Той трябва да познава много добре и технологията, за да може да следи за критичните точки в производството. Технологът готова продукция пък може да не пусне продукта на пазара, ако той не отговаря на критериите за качество.

Моите предизвикателства
В момента най-голямото ни предизвикателство е кризата. От една страна, спада потреблението, от друга страна, се наблюдава увеличение на цените на суровините. Ние трябва с помощта на нова техника и нови технологии така да направим нещата, че да запазим качеството на продукта, но той да е по-рентабилен, за да не увеличаваме цената. Също така с намаляването на обемите на някои продукти търсим разширяване на асортимента, в което ролята на технолога е много важна.
Освен това фирмата разработва нови международни пазари. За тях трябва да произвеждаме специални продукти според съответните критерии и вкусове, например без свинско месо. Същото е и със собствените марки на различните вериги магазини, които правим. Те имат свои изисквания и държат на определена цена - там трябва да се направи много качествен продукт на много добра цена.

Моите обучения
Получих основата си в хранително-вкусовия институт в Пловдив. След това научих доста неща в една фирма за продажба на адитиви и подправки за колбаси. Основния си опит обаче натрупах в сегашната си компания. Преминал съм редица специализирани обучения, например за производство на шунки и колбаси, по безопасност на труда, за внедряване на системата за анализ на опасностите при производството на храни (НАССР), за боравене с техниката и т.н. Бил съм по няколко месеца на обучения в Германия, Белгия, Австрия, Франция.

Моите източници на информация
Нашата професия е малко като лекарската - непрекъснато трябва да се чете за новостите в бранша и в технологиите, постоянно посещаваме чуждестранни семинари. Участваме на изложения в Западна Европа и там можем да се сравняваме с европейските фирми. Научаваме какви са новостите, при това не само в технологията и в техниката, а също и в организацията на труда. Например на Запад е все по-голяма автоматизацията за разлика от България, където процентът на ръчен труд е изключително висок и затова ефективността е по-ниска.

Друг източник на информация са чуждестранните издания. От интернет също черпим информация, от специализирани издания - периодични и непериодични. В България се издава един бюлетин по месото, където може да се види нещо по-различно, но като цяло източниците са от Европа.

Моята професионална общност
Няма организация на технолозите, но има Асоциация на месопреработвателите в България (АМБ). Тя организира семинари, обучения, изложения и съвещания, на които обменяме информация и опит. Представители на АМБ  заедно с лекари от бившата Национална ветеринарномедицинска служба например разработиха стандарт "Стара планина".

Тук, във фирмата, общувам основно с технолозите. Имаме връзки и с колеги технолози от други фирми и браншове. С тях обменяме опит относно внедряването на системите за контрол на качеството, както и при решаването на различни проблеми. Много информация получаваме от доставчиците на адитиви и меса в България, както и от  вносителите на техника, защото те обикалят света и познават всички пазари. Новостите вече идват много бързо в България.

Моите планове за
развитие
В повечето случаи колегите, които идват направо от студентската скамейка, не започват като технолози, а минават през обучение на съответните работни места. Някои правят колбаси на кутер машина или са шприц майстори, приготвят филета, шунки или започват като обезкоствачи. Следващото ниво е технолог, след това главен технолог, производствен директор, изпълнителен директор. Стига да имаш желание и амбиция, има много възможности за развитие и перспектива.

Търсени умения

- упоритост
- физическа издръжливост
- умение за работа в екип
- любознателност
- компютърна грамотност
- отговорност
- чужди езици

Кога и къде:
23 октомври 2014 г.
Sofia Event Center

www.capital.bg/hrmeetstech

Конференция HR Meets Tech

Фокус в програмата:
- Социалните медии и наемането на персонал
- Автоматизацията на подбора на персонал или кога машините ще избират хората
- Управление на знанието и обученията в дигиталния HR
- Управление на представянето на служителите
- Планиране на приемствеността

  • Печат
  • Изпращане
  • Споделяне
  • Twitter
  • Споделяне във Facebook Facebook
още от тази рубрика:

Реклама

Подбрани позиции

© 2003-2014 Икономедиа АД съгласно Общи условия за ползване ново. Поставянето на връзки към материали в сайтовете на Икономедиа е свободно. Уеб разработка и дизайн на Икономедиа. Сайтът използва графични елементи от famfamfam + DryIcons. Някои снимки © 2014 Associated Press и Reuters. Всички права запазени.

Развлечение: БакхусLIGHT

На английски: SofiaEcho.com