Регистрация

Професия: CAD/CAM инженер

За професията разказва Илия Маринов, CAD/CAM инженер в "Трелеборг България"
Снимка

 Фотограф: Цветелина Белутова

С развитието на новите технологии работата на инженерите се премести от чертожните маси пред компютрите. А един от най-типичните примери за това как компютрите вече са новите им работни инструменти е професията на CAD/CAM инженера. Зад абревиатурата стои Computer Aided Design/Computer Aided Manufacturing, т.е. този тип специалисти използват компютърни системи и програми за целите на дизайна и производството на машини, инструменти, елементи и т.н. Работата е и творческа, и техническа. А специалистите подчертават, че е и доста отговорна, понеже те са в началото на производствената верига и от тях до голяма степен зависи дали заданието ще бъде изпълнено така, както очаква клиентът.

За да стигнете до професията CAD/CAM инженер, в общия случай трябва да имате специализирано образование по "Компютърно проектиране и технологии в машиностроенето". Специалистите с опит коментират, че за тяхната професия е важно човек да има пространствено мислене, въображение и отношение към детайла. Нужно е и да се владее поне английски език, за да имате свободен достъп до специализирана литература и информация за новите технологични тенденции. Инженерното образование е основа и за успешна кариера на мениджърска позиция в областта на производството, тъй като хората с инженерно образование познават спецификите на работата и могат много по-ефективно да ръководят и да контролират процесите. То е добра предпоставка и за кариерно преориентиране на по-късен етап. Защото "има инженери, които са станали финансисти, но обратният вариант е голямо изключение".

"Най-хубавото на нашата професия е, че създаваш и виждаш крайния резултат от усилията си", казва инж. Илия Маринов, който ни разказва и повече за професията през собствения си кариерен път.

Илия Маринов, CAD/CAM инженер в "Трелеборг България", е завършил Русенския университет "Ангел Кънчев" със специалност "Технология на машиностроенето и металорежещи машини". Казва, че специализацията си в областта на компютърното проектиране е натрупал с практиката си през годините. Работил е в Завода за инструментална екипировка в с. Горна Малина, бил е на позиции от оператор на металорежеща машина до ръководител на технологичен отдел, а от 2010 г. се занимава с CAD/CAM проектиране и изработване на инструменти за леене на силиконови детайли под високо налягане.

Моята професия
Професията на CAD/CAM инженера е преди всичко предизвикателство. Трябва да можеш да създадеш продукта от идеен проект до реално създадено изделие – инструмент, машина и т.н. Най-интересното е, че ежедневно можеш да прилагаш творчество, защото всеки един проект е уникален. Необходимо е непрекъснато самоусъвършенстване, за да бъдеш в крак с постоянно развиващите се технологии.

Моето образование
Завършил съм Русенския университет "Ангел Кънчев", специалност "Технология на машиностроенето и металорежещи машини". Там получих базисните знания за моята професия, но голяма част от знанията и уменията си съм натрупал в практиката.

Моят път дотук
Интересът към техниката и технологиите се породи в мен още от юношеска възраст и след като завърших висшето си образование, започнах работа в Завода за инструментална екипировка в с. Горна Малина. Професионалният ми път там започна от оператор на металорежеща машина и ситгнах до ръководител на технологичен отдел, което ми помогна да изуча в детайли тънкостите на производството на шприцформи за производство на пластмасови изделия. От 2010 г. приех предизвикателството да проектирам и изработвам инструменти за леене на прецизни силиконови детайли под високо налягане.

Моите задачи и отговорности
Разработване на нови инструменти – от идейния проект през конструкторската документация до технологичните процеси за изработката. Също така управление на цеха за производство на инструменти, планиране и разпределение на работата.

Умения и опит за работа в професията
Опит в 2D и 3D моделирането, както и програмиране на машини с централен процесор (ЦПУ). Също така способности в планирането и менажирането на ресурси. Много важна е способността за комуникация с всички хора от екипа за оптимално решаване на възникналите проблеми.

Моите предизвикателства
Предизвикателствата са свързани с ресурсното обезпечаване на производството, така че да се задоволят изискванията на клиентите за високо качество в приемливи срокове.
Предизвикателство е и да създадеш технологичен и надежден продукт с дълъг цикъл на експлоатация.

Моето удовлетворение
Преодоляването на ежедневните трудности и предизвикателства в производствения процес. Удоволствие е да видиш работещи инструментите, които си създал.

Заплатата
Радващото е, че в последните години има тенденция за повишаване на заплащането на инженерния труд след дълъг период на подценяването му.

Моите планове за развитие
С разрастването на екипа се налага да усвоявам нови знания, свързани с управлението на хора. Също така бих искал да предавам опита си на по-младите си колеги.

Моите източници на информация
Посещенията на различни мероприятия като конференции, семинари и изложения са много полезни за "сверяване на часовника" за новостите в бранша. В интернет също може да се открие доста информация.
Търсени умения
- въображение, съчетано с техническо мислене и познания
- аналитично мислене
- внимание към детайла
- добра организираност и способност за едновременно управление на различни проекти.

*Статията е част от специалното издание на "Кариери" - "Моята кариера 2016. Инженерните професии".

още от тази рубрика:

Реклама

Реклама

© 2003-2017 Икономедиа АД съгласно Общи условия за ползване ново. Политика за бисквитките ново . Поставянето на връзки към материали в сайтовете на Икономедиа е свободно. Уеб разработка и дизайн на Икономедиа. Сайтът използва графични елементи от famfamfam + DryIcons. Някои снимки © 2017 Associated Press и Reuters. Всички права запазени.