Регистрация

Професия: Проектант на аналогови интегрални схеми

За професията разказва Петко Неделев, старши проектант на аналогови интегрални схеми в "Мелексис България"
Снимка

 Фотограф: Цветелина Белутова

Колата ви, компютърът ви, телефонът ви, почти всяка електроника около вас е пълна с чипове. Наглед нищо и никакви малки пластинки, а всъщност зад всяка от тях се крият хиляди елементи и връзки, подредени в сложна мрежа, така че техниката да функционира без проблеми и да улеснява живота ни. Как ще изглеждат и как ще работят тези чипове или микрочипове зависи от проектанта на аналогови интегрални схеми, или т.нар. аналог дизайн инженер (от англ. analog design engineer). Специалистите, които заемат тези длъжности, са дипломирани електро- и електронни или дори компютърни инженери. Те могат да се реализират в проектирането и производството на електронни компоненти, телекомуникационния сектор, инженеринговите услуги.

Аналог дизайн инженерите използват различни специализирани компютърни програми, за да създадат дизайна и функционалността на електронния елемент, който може да бъде чип, микрочип, електронен блок и т.н. Те могат да направят оценка на това колко ще струва изработването на даден елемент, за колко време може да бъде произведен и т.н. Освен творческата част от работата им дизайн инженерите се занимават и с тестване на компонентите в лабораторни условия. Бъдещето на работата на проектантите на интегрални схеми е свързано с микро- и нанотехнологиите. А с оглед на това, че тяхното значение ще е все по-важно в редица сфери на живота ни – от битовата електротехника до медицината, можем да очакваме тази професия да е все по-търсена.

Повече за професията разказва Петко Неделев, старши проектант на аналогови интегрални схеми в "Мелексис България"

Петко Неделев е проектант на аналогови интегрални схеми в "Мелексис България". Работи в компанията от дипломирането си в Техническия университет в София, специалност телекомуникации. Преди това е завършил Професионална гимназия "Братя Евлогий и Христо Георгиеви" в Карлово.

Моята професия
Аз съм проектант на интегрални схеми (ИС, наричани още микрочипове или чипове) и по-конкретно на аналоговите им блокове. В световен мащаб има постоянен ръст в сферата на микроелектрониката, а оттук и на всички свързани с проектирането и производството на ИС дейности. Аналоговите схеми не са отживелица дори и в нашия цифров век. Всъщност до голяма степен заобикалящият ни свят е аналогов. Да вземем за пример цифровото аудио: сигналът от микрофона и сигналът в слушалките са аналогови, преобразуването им във и от цифрови се прави от аналогови блокове.

Моето образование
Завършил съм Професионална гимназия "Братя Евлогий и Христо Георгиеви" в Карлово и Техническия университет в София, специалност телекомуникации. Повечето колеги в компанията са от факултета по електроника, но също така има физици по образование. Освен добрата теоретична подготовка обща е и страстта ни към електрониката.

Моят път дотук
Работя в компанията от дипломирането си в Технически университет - София. Исках да бъда проектант и това беше добра възможност за мен. Започнах със създаване на топология на ИС като всеки новоназначен по това време. Впоследствие се включих и в проектиране на схемите до настоящата ми позиция на старши проектант на аналогови ИС. Участвал съм в проектирането на ИС за телекомуникационния сектор, универсални аналогови блокове (аналогова библиотека), защитни схеми за електростатични разряди (ESD), ИС за вентилатори, хол сензор базирани магнитни ключове, MEMS инфрачервена (FIR) камера ИС и сензорен интерфейс ИС.

Моите задачи и отговорности
В "Мелексис" се обхваща целият цикъл от проектирането на ИС до изпитването им за функционалност и надеждност, като аналоговите проектанти активно участват в този процес. Започва се с оценката на реализируемостта на даден продукт, който ще се разработва. Следва същинското проектиране, което е основно задължение на проектанта. Веднъж произведени, чиповете се проверяват дали функционират според изискванията. Аналоговите проектанти участват и в съпътстващи процеси като проектиране на корпусите на ИС и анализирането на отказали ИС. Като цяло това дава един по-широк поглед върху цялостния процес на проектиране на ИС, а не само на аналоговите блокове. Друга моя отговорност като един от най-опитните проектанти в компанията е да вляза в ролята на ментор за други колеги в екипа.

Умения и опит за професията
Добрата теоретична подготовка е задължителна основа. Съществено умение в професията е способността за справяне с нови задачи, както и това да се прилагат по творчески начин натрупаните вече знания. Професионалният опит, разбира се, е голямо предимство, но невинаги е задължителен. В компанията има както специалисти с опит, така и колеги, които са студенти последна година или току-що дипломирани. Те са част от вътрешната ни обучителна програма за наскоро завършили студенти. Важни са също желанието и потенциалът за бъдещо развитие.

Моите предизвикателства
Едно от най-големите предизвикателства в работата ми е създаването на конкурентоспособни продукти. Какво имам предвид? Целта е да се намери балансът между постигането на все по-високите технически изисквания към интегралните схеми и техните отделни блокове и в същото време те да не заемат твърде голяма площ от чипа, за да може той да бъде реализиран на пазара.

Това важи в различни степени за всички продукти, по които съм работил. Например при иновативните продукти, без аналог в света, водещо е постигането на уникални характеристики, а при ИС за потребителска електроника най-важна е себестойността. При автомобилните продукти в допълнение има и завишени изисквания за надеждност и безопасност. Това прави проектирането едно голямо предизвикателство, изискващо познания в различни сфери.

Моето удовлетворение
Най-голямото удовлетворение е да видя резултата от моята работа, както и да получа признанието на нашите клиенти, когато интегралните схеми се произвеждат и продават с милиони.
Радвам се и на "малките" неща – на ежедневното общуване и на приятелските отношения с колегите, на работата в екип. Мога да разчитам на помощ и съвет, а, от друга страна, и аз съдействам за решаването на дадена задача.

Заплащането
Стартовото заплащане в компанията се базира на техническите и бизнес умения, с които служителят стартира, разбира се, в съответствие с пазарните нива. Пакетът включва основна заплата, годишна бонусна система, допълнителни почивни дни, телефон за лична употреба, медицинско осигуряване. Нивото на заплащане и бонусът се преглеждат и оценяват на годишна база, на основата на демонстрираните компетенции и постижения на служителя.

Моите планове за развитие
Настоящата ми позиция дава достатъчно поле за развитие на техническите ми умения. Не изключвам възможността за развитие в бъдеще като системен архитект.

Моите източници на информация
Основите са от специализираната литература, като книги и учебници за университетите. За най-последните постижения и разработки в областта дават информация периодичните издания на IEEE, както и IEEE конференциите. Обучения, организирани от различни университети като EPFL, TU Delft. Обучения за софтуер за проектиране (CAD software) от фирмите, създали софтуера. Периодично се провеждат и вътрешнофирмени обучения по различни теми.

Друго място за обмен на информация във фирмата са така наречените хоризонтални линии, семинари, на които представители на дадена длъжност от различните офиси на фирмата по света обменят информация. Може би тук е мястото да спомена, че официалният език в "Мелексис" е английският – на английски са и повечето обучения и литература. И вероятно един от най-ценните източници на информация – по-опитните колеги, от които винаги има какво да се научи.

Търсените умения:
- инженерна степен в областта на електрониката
- опит в аналогов дизайн в областта на електрониката
- познаване на CAD софтуер (Cadence)
- свободно владеене на английски език
- структуриран начин на работа

*Статията е част от специалното издание на "Кариери" - "Моята кариера 2016. Инженерните професии"

още от тази рубрика:

Реклама

Реклама

© 2003-2017 Икономедиа АД съгласно Общи условия за ползване ново. Политика за бисквитките ново . Поставянето на връзки към материали в сайтовете на Икономедиа е свободно. Уеб разработка и дизайн на Икономедиа. Сайтът използва графични елементи от famfamfam + DryIcons. Някои снимки © 2017 Associated Press и Reuters. Всички права запазени.