Професия: Младши инженер по осигуряване на качеството на софтуер

Людмила Савова e младши инженер по качеството в компанията за информационни услуги "Експириън България".
Снимка

Людмила Савова

 Фотограф: Велко Ангелов

Според Cedefop (Европейския център за развитие на професионалното обучение) търсенето на специалисти, занимаващи си с компютърни технологии на ниво ЕС, ще расте по-бързо от всички останали професии. При запазване на настоящите темпове на развитие очакванията на Европейската комисия са за около 900 хил. незаети работни места в ИКТ сектора на Европа през 2015 г., като около 300 хил. от тях ще бъдат в сферата на компютърните технологии.

Една от новите и много перспективна професия в сектора е инженерът по осигуряване на качеството на софтуера. Нейното търсене се налага от факта, че компаниите все повече търсят възможности за автоматизация на софтуерните тестове, за да подобрят ефективността на тестовите си процеси. Специалистите в тази сфера са много търсени и в България, а възможностите за кариерно развитие пред тях също са големи.

Обичайно QA (Quality Assurance) инженерите, както по-често ще ги срещнете в обявите за работа, разработват платформи (frameworks) за автоматизирано тестване, използвайки open source тестови инструменти и библиотеки или редица други комерсиални инструменти.

Добрият специалист трябва да умее да прави правилен подбор на подходящия инструментариум, за да покрие нуждите от ускорено изпълнение на тестови сценарии, по-голям обхват на тестване и като резултат – качествен продукт. Основи за професията в България се поставят в специалностите "Софтуерно инженерство" в Софийския университет и "Компютърни системи и технологии" в Техническия университет.

Людмила Савова е студент, бакалавър, трети курс, специалност "Софтуерно инженерство", във Факултетa по математика и информатика на СУ "Св. Кл. Охридски". Едновременно с това тя вече работи и като младши инженер по качеството в компанията за информационни, аналитични и маркетинг услуги "Еxperian България". Кариерата си там започва като стажант, за да достигне след шест месеца до сегашната си позиция.

Моят път дотук

Започнах в международната компания Еxperian като стажант в началото на юли 2013. Еxperian предоставя информационни услуги, аналитични решения на банки, финасови организации и потребители в цял свят.

След шестмесечния си стаж в компанията бях назначена на позиция "Младши инженер по качеството". Като стажант имах късмета да попадна в един от най-динамичните екипи на "Еxperian България", който се занимаваше едновременно с тестове за производителност на runtime частта на софтуера и автоматизация на design time частта (частта от софтуера за дизайн на системата, която ще се внедри при клиента).

Имах и страхотни ментори, в общи линии всички членове на екипа, които ми помогнаха да се запозная като начало с продукта, неговата цел и архитектура, функционалност и употреба и основите на QA професията. Започнах от абсолютната нула. Днес мога да кажа, че съм извървяла много дълъг път дотук, който нямаше да бъде възможен без моите колеги и подкрепата, която получих в лицето на мениджърите на компанията.

Моите задачи и отговорности

С течение на времето навлязох в дълбоките води на инженеринга на качеството и имах все по-отговорни задачи. В момента усилията на екипа ми са съсредоточени предимно в тестовете за производителност, включващи стрес тестове, тестове за натовареност, т.нар. baseline тестове, вертикално и хоризонтално скалиране.

Това са много отговорни тестове, тъй като софтуерната платформа PowerCurve се ползва главно от финансови институции, което пък я прави критична за бизнеса. Най-важната част е анализът на тестовете. Добрият анализ може да подпомогне подобряването на производителността в много голяма степен.

Другата отговорност на екипа е автоматизацията на тестове. Отговорностите ни на този етап включват автоматизиране на нови тестови сценарии и поддържането на съществуващите такива. Освен това екипът ми се състои от хора, които са участвали в създаването на цялата платформа за автоматизация на PowerCurve, затова често се налага да поддържаме самата платформа при възникване на проблеми с т.нар. автоматизирани изпълнения на тестове. Автоматизацията сама по себе си включва много задачи - анализ на тестове, поддръжка, документиране на бъгове и т.н.

Необходими умения за сегашната позиция

Започвайки като стажант, аз нямах познания в областта на QA. Имах най-вече основни технологични познания - базови познания по обектно ориентирано програмиране, виртуализация, структури от данни и алгоритми, бази данни и операционни системи. Това са знания, които повечето студенти във Факултетa по математика и информатика на СУ "Св. Кл. Охридски" получават в рамките на първите две години от бакалавърската си програма.

За сегашната ми позиция изискванията са доста по-високи, което ме кара да се замисля колко важен беше стажът ми в Еxperian за кариерното ми развитие. Сегашната ми позиция изисква всички гореизброени познания по автоматизация, инструменти за автоматизация, тестове на производителност, създаване на скриптове, опит с гъвкави методологии за разработка на софтуер и, разбира се, екипна работа.

Важно за един инженер по качеството е също така аналитичен подход при решаването на задачи, критично мислене, отлични комуникативни умения, детайлност и изчерпателност. Но това са и неща, които човек усвоява и развива с практиката.

Моите предизвикателствата

На първо място комплексният аналитичен продукт, по който работим. Необходимостта да се познава неговото предназначение, как клиентите го използват, как биха го използвали. От друга страна, софтуерната му архитектура, чисто техническият начин на работа, как е имплементиран и реализиран. Това е от професионална гледна точка.

От трета страна, това е работата с висококвалифицирани професионалисти, комуникацията с екипи от цял свят, възможността всеки ден да научаваш нещо ново, да постигаш по-добри резултати и да се развиваш.

Моите планове за развитие

Плановете ми са да продължа да се развивам в сферата на QA. Това е едно огромно поле за развитие и има страшно много области, в които да специализираш. Засега, разбира се, има много какво да уча и за това, с което се занимавам. Впрочем, като се замисля, не си спомням да е минал ден в Еxperian, в който да не съм научила нещо ново - било то за продукта, за тестването или за каквото и да е.

Моите обучения и източници на информация

Източниците на информацията са неизчерпаеми и все пак можем да сведем до две основни: интернет, особено когато става въпрос за сферата на информационните технологии и вътрешните обучения и тренинги, организирани от компанията.

Но това, което е по-важно, е че всеки един човек е източник на информация и затова е изключително важно знанията, данните и информацията да бъдат документирани, структурирани и споделяни в рамките на един екип, цяло звено, една компания и по-общо една сфера.

Като човек, имал късмета да започне кариерното си развитие в международна компания като Еxperian, осъзнавам, че огромна част от моите умения и познания идват не само от интернет и от книгите, а от хората, с които работя. Техният опит, техният подход, съвместната ни екипна работа, обученията, които се провеждат от самата компания.

Tърсени умения
- аналитичен подход
- критично мислене
- комуникативни умения
- внимание към детайла
- умения за работа в екип

*Статията е част от специалното издание на Кариери - "Моята кариера 2014. Перспективните професии"

още от тази рубрика:

Реклама

Реклама

© 2003-2017 Икономедиа АД съгласно Общи условия за ползване ново. Политика за бисквитките ново . Поставянето на връзки към материали в сайтовете на Икономедиа е свободно. Уеб разработка и дизайн на Икономедиа. Сайтът използва графични елементи от famfamfam + DryIcons. Някои снимки © 2017 Associated Press и Reuters. Всички права запазени.