Регистрация

Професия: Разработчик на облачни приложения

Мартина Гълъбова работи като разработчик на облачни приложения в SAP Labs България.
Снимка

Мартина Гълъбова

 Фотограф: Велко Ангелов

Без облачните услуги няма да можем да четем и изпращаме мейли и да чатим. Няма да имаме достъп или възможност да споделяме файлове, снимки и видео съдържание през преносимите си устройства, където и да се намираме по света.

Без облака компаниите няма да могат да свързват своя on-premise софтуер с мобилните устройства на своите служители, да интегрират и разширяват лесно съществуващи софтуерни системи, да споделят на информация и да взимат решения на базата на анализа на огромни обеми от данни в реално време. И ако за обикновения човек облачните услуги са удобство, то за бизнеса те са начин за оптимизиране на разходите и намаляване на времето за доставяне на иновации на пазара.

Вече над 50% от малките и средни компании в Европа използват облачни технологии (най-вече за мейл услуги, съхраняване на данни и обмяна на документи), показва проучване на Ipsos MORI, осъществено по поръчка на Microsoft през 2013 г. В същото време тези компании, които използват облачни услуги са по-склонни да предприемат разширяване на дейността си през следващите 3-6 месеца, което може да се приеме и като косвен фактор за значението на услугата за организацията и развитието на бизнеса им.

А всичко това означава, че ще има нужда и от специалисти, които да изграждат и поддържат необходимата инфраструктура, за да гарантират сигурност (основното притеснение на потребителите) и 24-часов достъп до разнообразнието от облачни услуги. С какво точно се занимава един cloud developer разказва Мартина Гълъбова от SAP Labs България, която разработва платформата за облачни приложения SAP HANA Cloud Platform.

Мартина Гълъбова е завършила Националната природо-математическа гимназия "Академик Любомир Чакалов" в София със специалност "Математика и информатика". Учила е компютърни науки във Факултета по математика и информатика на Софийския университет, а по-късно и управление на проекти по информационни технологии в Нов български университет.

В момента Мартина работи в SAP Labs България като разработчик на облачни приложения за платформата SAP HANA Cloud Platform (cloud developer).

Моят път дотук

Още в основното училище идеята, че искам да се занимавам с компютри, се беше избистрила в главата ми. Това ме накара и да се запиша в Националната природо-математическа гимназия, а по-късно да продължа образованието си във Факултета по математика и информатика (ФМИ) на Софийския университет.

Във втори курс започнах работа на стажантска позиция в SAP Labs Bulgaria и като погледна назад, това определено е бил моментът, в който съм разбрала какво е time management, или т.нар. управление на времето. След приключването на стажантската програма започнах работа във фирмата на пълен работен ден.

И до днес работя в същия екип, но проектите, в които съм участвала, са доста разнообразни - плъгини за среда за разработка на софтуер (eclipse plugins), разработка на сървърна функционалност, мобилни приложения, облачни приложения (cloud applications). Последното предизвикателство, пред което съм изправена, е работата по SAP HANA Cloud Platform – платформа за разработка на облачни приложения на SAP.

Моите задачи и отговорности

Работният ми ден преминава в писане на код и комуникация с колеги – писане на email-и, провеждане на дискусии, ходене по срещи. Процесът на работа в SAP е базиран на гъвкавите методологии за разработка на софтуер -  по-конкретно използваме Scrum с доста елементи от Lean. Казано накратко, аз съм част от екип, който работи по приоритизиран списък от задачи.

Работата е организирана на времеви интервали от две седмици. В началото на всеки такъв интервал екипът планира задачите, които ще може да свърши до края на интервала, разбива ги на подзадачи и започва работа. На края на всеки интервал екипът трябва да е произвел функционалност (т.нар. feature), която да е готова за употреба от клиенти – вътрешни и външни за фирмата. Краят на двуседмичния период е и моментът, когато се показва какво е постигнато пред всички заинтересувани лица.

Този процес на разработка и доставки е синхронизиран между всички екипи, разработващи облачната платформа, така че предизвикателството се увеличава. Трябва на края на всеки две седмици парчетата нова функционалност, произведени от всички екипи, да са интегрирани да работят заедно и да са с необходимото качество.

До голяма степен спецификите в работното ежедневие на един cloud developer се коренят именно в особеностите на самия продукт. Имаме доста сериозни изисквания за стабилност, качество и устойчивост на услугите, тъй като те трябва да са достъпни 24/7, което довежда и до сложни процеси за доставка и проверка на качеството. Двуседмичните интервали на доставка също са доста характерно нещо – клиентите ни постоянно получават нова функционалност, и то без да се налага да инсталират нищо.

Моите предизвикателства

Предизвикателства определено не липсват. Бих могла да ги разделя в две големи групи – технологични и комуникационни. Технологичните предизвикателства са свързани с динамиката на работата – например поява на нови APIs или промяна/нова версия на някое старо API, предстоящ нов release; намиране на оптималното решение на задачите; нов обещаващ продукт, който се появява на хоризонта и трябва бързо да се разучи и оцени.

Другият тип предизвикателства са по-скоро свързани с така наречените меки умения (soft skills) – как да намериш правилния човек, който може да ти помогне, и да го убедиш да ти отдели нужното време; откъде да набавиш необходимата ти информация, знания и ресурси; как да представиш информация/постижения по най-ясен и коректен начин.

Моите обучения

Обучението ми в Националната природо-математическа гимназия "Академик Любомир Чакалов" в София по специалност "Математика и информатика" ми даде страхотна основа, която естествено бе продължена в академичен план със специалност "Компютърни науки" във ФМИ на Софийския университет, а по-късно и управление на проекти по информационни технологии в Нов български университет.

В  SAP Labs България се провеждат редица вътрешни и външни обучения. Част от политиката на компанията е по-голяма част от обученията да са под формата на on the job training - т.е. да учиш нещо ново, докато вършиш ежедневната си работа. Затова би могло да се каже, че всеки ден уча по нещо ново.

Сред обученията тип "класна стая", които съм посетила в компанията, са: презентационни умения, асертивно поведение, ефективни комуникационни умения, даване и получаване на обратна връзка, agile software developer training, невролингвистично програмиране и обучения по Scrum и Lean.

Моите източници на информация

В динамичните времена, в които живеем, разбира се, интернет е сред основните ми източници на информация. Колегите също са страхотна отправна точка, тъй като всеки има различни интереси, знания и опит. Също така черпя информация от книги и специализирани конференции. С две думи, в свят като нашия който търси - намира.

Моите планове за развитие

В краткосрочен план идеите ми за развитие включват усъвършенстване на техническите и личностите ми умения. В дългосрочен план виждам развитието си в сферата на  развитието и ръководенето на хора.

Търсени умения
- аналитично мислене
- комуникативни умения
- желание за нови знания
- умения за бърза адаптация и добиване на нови знания
- умения за работа в екип
- търпение

*Статията е част от специалното издание на Кариери - "Моята кариера 2014. Перспективните професии"

още от тази рубрика:

Реклама

Реклама

© 2003-2017 Икономедиа АД съгласно Общи условия за ползване ново. Политика за бисквитките ново . Поставянето на връзки към материали в сайтовете на Икономедиа е свободно. Уеб разработка и дизайн на Икономедиа. Сайтът използва графични елементи от famfamfam + DryIcons. Някои снимки © 2017 Associated Press и Reuters. Всички права запазени.