Този сайт използва бисквитки (cookies). Ако желаете можете да научите повече тук. Разбрах
Регистрация

Трудовоправна консултация

задайте вашия въпрос

Снимка

Пепа Марникас

Консултант към Кариери

Адвокат Пепа Марникас е член на Софийската адвокатска колегия и има над десетгодишен опит в областта на трудовото и осигурителното право, семейното и наследственото право, корпоративното право и търговските сделки, недвижимите имоти и съдебния процес.

За да публикувате въпрос в рубриката Трудовоправна консултация, трябва да сте регистриран потребител. Можете да влезете в сайта с потребителско име и парола или да се регистрирате тук.

Регистрацията е безплатна и отнема минута. Благодарение на нея ще получите уведомление, когато експертите ни отговорят на въпроса ви.






Рубриката Трудовоправна консултация на "Кариери" помага безплатно на непрофесионалисти в тази сфера, изправени пред личен или на свои близки трудовоправен казус.

Отговорите не предлагат окончателни решения на поставените проблеми поради ограниченото време и липсата на достатъчно детайлна информация за конкретните случаи. Съветите имат за цел единствено да ориентират питащите.

Експертите ще отговарят на натрупалите се читателски въпроси приоритетно във вторник и петък.

вашите въпроси

Търсене за:
  • Чака отговор

    belkis

    27 Май 2016, 20:50

    Здравейте!
    Искам да Ви питам , обезщетението от 6 заплати при пенсиониране са брутни т. е. основна заплата + клас или само основна заплата ? Това да е брутна или основна зависи ли от решението на управителя на здравното заведение или има установени правила по въпроса ?
    Благодаря Ви предварително !




  • Чака отговор

    m.georgieva_m03

    27 Май 2016, 15:58

    Здравейте,
    връщам се на работа след майчинство 1 година и работодателя ми предлага нова позиция/позицията е изцяло нова във фирмата/ като ми обясни че единствения вариянт е да ме назначат на 6 месечен изпитателен срок.Въпроса ми е немогат ли да ме преназначат или има вариянт да не съм на изпитателен срок .Какъв е закона при това положение.

  • Чака отговор

    kostadinova_57

    27 Май 2016, 15:55

    Здравейте! През месец юни ми изтича неплатеното майчинство по чл.167а и се връщам на работа. Въпросът ми е следния: Колко време трябва да работя,за да ми бъде усъвременена заплатата и от каква дата ще ми се начисли новата заплата( дали от деня на завръщане или по-късна дата )?

  • Чака отговор

    danivit

    27 Май 2016, 15:27

    Здравейте,
    живея и работя на трудов договор в Австрия от 7 години. Успоредно с това до 01.01.2016г имах дейност в България като ЕТ. След тази дата дейността на фирмата е замразена. Предстои ми окончателно завръщане в България през есента. Моля за отговор на следните въпроси>
    1.Имам ли право в България на парично обещетение, при какви условия?
    2.Доскорошната ми дейност като ЕТ ще има ли отраж... към целия въпрос

  • Чака отговор

    i_hris

    27 Май 2016, 14:40

    Учител пенсионер съм.След пенсионирането ми имам един месец и половина работа по граждански договор като обществен възпитател със съответните осигуровки за пенсия.Има ли смисъл да подам заявление в НОИ за преизчисление на пенсията?

  • nadeto232

    27 Май 2016, 13:47

    Здравейте,въпросът ми е:Наскоро постъпих на нова работа по точно на 13 май ,но ми се налага от 25.07-8.08.2016г (10 дни) да си взема отпуска .Имам ли право или не ,работодателят ми ,ми каза че от неговя страна няма да има проблем ,само да се разбера с колегите да не излизаме по едно й също време.Имам прекъсване от 1.04 до момента в който започнах работа на 13 май.
    Ще очаквам вашият отговор?

  • anev345

    27 Май 2016, 10:59

    Здравейте,
    благодаря Ви за отговора относно въпроса ми:,,от 09.1999г до 12.2004г вкл. съм работил като учител на трудов договор, като през същия период съм работил и на отделен граждански договор с осигурителна книжка към него. Зачита ли се стажът от гражданския договор за допълнителен трудов стаж при пенсиониране или се зачита само за допълнителен осигурителен доход?"
    Бихте ли уточнили за... към целия въпрос

  • p.tchariyski

    26 Май 2016, 22:03

    Здравейте,
    През 2014 г. участвах в конкурс за избор на директор на общинско предприятие. Класиран бях на второ място. Един от кандидатите – М. И., въпреки че не отговаряше на изискванията за допускане до конкурса /притежаване на магистърска степен/, бе допуснат и класиран на първо място, и кметът съответно подписа с него трудов договор. След моя жалба Инспекцията по труда внесе в районния съд иск... към целия въпрос

  • jo_1969

    26 Май 2016, 15:05

    Подал съм документи в ТЕЛК на 20.05.2016г. Чакам писмо за явяване на комисия. Интересува ме , при одобрение , от кога влиза в сила понятието " придобита трайна нетредоспособност". Не като финансово изражение. Трябва ми пред застрахователни компании , законни и престижни. Ако има значение , безработен съм.

  • kriva1

    25 Май 2016, 16:15

    Здравеите! Подадох молба за напускане от фирмата,където работя на 19.05.2016г. Обещаха ми да ме освободят на 05.06.На новата работа която съм си намерил имам уговорка да започна на 06.06.2016г.Днес от фирмата ми съобщиха,че ще ме освободят на 19.06.,когато изтича 1 месечното предизвестие ,и че ако си тръгна сам на 06.06. уволнението ми ще бъде дисциплинарно. Въпросът ми е: Имат ли право да ме увол... към целия въпрос

  • petar_77

    25 Май 2016, 14:27

    здравейте .г-жо Марникас .Законно ли е да се работи на сменен режим -дневна 12ч ,нощна 12 ч и два дни почивка,т.е отчитането на изработените часове да не е сумирано , а да по 8 часа на ден колкото работни дни има в месеца като за редовна смяна на пълен работен ден.Всички работещи на смени се водим на 8 часа пред НАП И НОИ НО В СЪЩОТО ВРЕМЕ изпълняваме вътрешнофирмен график на 12 часови ... към целия въпрос

  • ozuha

    25 Май 2016, 10:12

    Здравейте. назначен съм за възпитател в училище на основание чл.68,ал.1,т.2 от КТ във връзка с чл.70, ал.1 и ал.2 от КТ, считано от 16.09.2015 г на пълно раб.време - 8 часа, за определен срок - до 31.05.2016г , с осн.платен год. отпуск в размер на 48 раб.дни.
    Въпросът ми е: Колко дена платен отпуск имам право да ползвам за тази учебна година след изтичане срока на договора?
    Благодаря!

  • ivanov_ralex

    25 Май 2016, 09:38

    Благодаря за отговора ако ми предоставите имейл адрес бих могъл да ви изпратя сканирано копие на заповедта за назначаване за да имате по пълна представа за моят проблем.Също така исках да попитам дали освен заповед за назначаване не би трябвало да ми се предостави и акт за встъпване в длъжност?

  • mariella23

    24 Май 2016, 18:53

    Здравейте,
    Студентка съм редовно обучение, паралелно с това работя на пълен работен ден. Пред университета съм декларирала, че ме осигурява работодателят, но ми предстои излизане в неплатен отпуск за следващите няколко месеца. Необходимо ли е да информирам университета, че не получавам доходи или трябва сама да внеса осигуровки за конкретните месеци?

  • canin4etoto

    24 Май 2016, 16:11

    Здравейте,искам да кажете вашето профисионално мниение по моя казус.Почнах в една фирма ноември 2015г.роботих до 20.05.2016г.така 6м. към 20 март 2016г. си дадох всички необходими дукоменти на работодателя без молба за работа,защото каза че не му е необходима.И пак договор няма.
    Май месец си намерих друга работа и му казах че няма да ходя повече,да си ми върне трудовата книжка.И той ми каза да с... към целия въпрос

© 2003-2016 Икономедиа АД съгласно Общи условия за ползване ново. Политика за бисквитките ново . Поставянето на връзки към материали в сайтовете на Икономедиа е свободно. Уеб разработка и дизайн на Икономедиа. Сайтът използва графични елементи от famfamfam + DryIcons. Някои снимки © 2016 Associated Press и Reuters. Всички права запазени.
Действителни собственици на настоящото издание са Иво Георгиев Прокопиев и Теодор Иванов Захов.
mobile Към мобилната версия на сайта

Бизнес: КапиталКариериБизнесРегалГрадът.bgОдитFoton.bg

Новини: ДневникЕвропа

IT: IDG.BGComputerworldPC WorldCIONetworkworld

Развлечение: БакхусLIGHT

На английски: SofiaEcho.com