Този сайт използва бисквитки (cookies). Ако желаете можете да научите повече тук. Разбрах
Регистрация

Трудовоправна консултация

въпроси и отговори

  • Анонимен

    03 Юни 2009, 08:38

    Картинка Картинка

    През април 2009 г. навърших 56 години. Имам 36 години педагогически стаж. Може ли да се пенсионирам тази година по закона за ранното пенсиониране за учители? И с колко процента тази пенсия ще бъде по-малка от редовната пенсия по възраст?

  • Генис Консулт

    04 Юни 2009, 14:58

    Картинка Картинка
    оценка -5 +11

    Имате право да се пенсионирате 3 години по- рано от определената възраст 60 год. Тоест при навършени 57 години.

вашите въпроси

  • petya_ruse

    11 Фев 2016, 01:44

    Здравейте, интересува ме, времето през което лице е получавало обезщетение за безработица от НОИ описано в трудовата книжка, смята ли се за трудов стаж и ако отговора е положителен, защо НОИ не го включва в сумарния трудов стаж за обезщетение при последващо обезщетение за безработица.

  • sotiliev

    10 Фев 2016, 18:02

    Здравейте имам въпрос към вас минах Телк с 60% и противопоказание,тежък физ труд ,нощни смени,,дежурства работа на открито не повече от 4 часа ,иначе пише може че може да изпълнявам длъжността .Ако обжалвам решението по повод противопоказанията който ме притесняват ,защото мисля че работодателя няма как да ме остави на 4 часа,аз искам да си работя .А и няма да е добре за здравето ми да стоя вътре ... към целия въпрос

  • bobi_2709

    10 Фев 2016, 11:57

    Здравейте, работила съм близо 2 години на граждански договор на нефиксирано работно време за извършване на определена дейност , като всички осигуровки са се плащали. Работното ми време е било реално по 8 часа на ден. В Кодекса на труда се цитира, че..
    Работниците и служителите по ал. 1 не могат да бъдат поставени в по-неблагоприятно положение само поради непълната продължителност на работното им... към целия въпрос

  • darinadimitrova_

    10 Фев 2016, 11:55

    Здравейте,
    Работя от 2003год на постоянен тр.дог.От 2014г м.Април работодателя е решил да ме осигурява на 6часа в едната си фирма и на 2часа в др. си фирма без да ми промени тр. договор и доп. споразумение и от този момент ме осигурявав двете фирми на прага но ми изплаща по малка заплата това не ли нарушение на КТ. При мое питане отговорът е, че той може да изплаща по малко възнаграждение от праг... към целия въпрос

  • rcn48488377

    10 Фев 2016, 11:20

    Здравейте!
    Конфликт на интереси ли е, съгл. чл. 40 а от ЗНП, когато учител предоставя образователни услуги на ученик, на когото не преподава, но е от училището в което той работи?

    Благодаря предварително.

  • v.tsvetanov

    10 Фев 2016, 08:46

    Съпругата ми е 57 набор и ще се пенсионира 2018 година ноември,има вече 38 години трудов стаж 3 категория,но иска да напусне работа по семейни причини,ако напусне по взаимно съгласие ще ъ се полага 6 месеца борса,ще й се отрази ли това на пенсията,да бъде по-ниска.
    Ивтори въпрос ако ползва през тези години до пенсия по 6 месеца неплатен отпуск това как ще се отрази на пенсията й.
    Благодаря ви з... към целия въпрос

  • Камелия Митева

    10 Фев 2016, 08:35

    Родена съм на 30.03.1957 и работя като учител. Имам право на ранно пенсиониране към днешна дата. Ако реша да се възползвам, ще мога ли да се пенсионирам, без прекъсване на трудовите взаимоотношения. Ако е възможно, каква ще бъде финансовата ситуация- какво ще получавам -пенсия, заплата?

  • MiMi Rafailova

    09 Фев 2016, 23:12

    Здравейте,
    Работодателят ми ми е издал втора трудова книжка по погрешка (не ми е първа работа и имам трудова книжка). Техния счетоводител казал, че не е проблем да имам 2, което на мен не ми се струва нормално. Въпросът ми е, проблем ли ще ми създаде това в бъдеще? Ако да, какво трябва да направи работодателят ми, за да анулира втората трудова, която ми е издал.
    Поздрави

  • Александър Размов

    09 Фев 2016, 18:55

    Здравейте отново!
    В петък, 05.02.2016, в 16:34, Ви задаох два свързани въпроса, но поради някаква причина само на мен все още не сте отговорили. Моля Ви, каква е причината - още не сте готови с отговора си или вероятно нещо не съм спазил от условията?
    Поздрави!

  • ohm1450598953483493

    09 Фев 2016, 18:08


    Здравейте !
    През 2013 година месец ноември навърших необходимите години за пенсиониране . Работя като учителка и директорът ме остави на работа . Не съм си подавала документи за пенсиониране до сега . Работя по международен проекти ми се иска да остана и следващата година на работа ,за да го довърша, но се притеснявам от колегите . Въпросът ми е - Колко години след навършване на пенсионн... към целия въпрос

© 2003-2016 Икономедиа АД съгласно Общи условия за ползване ново. Политика за бисквитките ново . Поставянето на връзки към материали в сайтовете на Икономедиа е свободно. Уеб разработка и дизайн на Икономедиа. Сайтът използва графични елементи от famfamfam + DryIcons. Някои снимки © 2016 Associated Press и Reuters. Всички права запазени.
Действителни собственици на настоящото издание са Иво Георгиев Прокопиев и Теодор Иванов Захов.
mobile Към мобилната версия на сайта

Бизнес: КапиталКариериБизнесРегалГрадът.bgОдитFoton.bg

Новини: ДневникЕвропа

IT: IDG.BGComputerworldPC WorldCIONetworkworld

Развлечение: БакхусLIGHT

На английски: SofiaEcho.com