Този сайт използва бисквитки (cookies). Ако желаете можете да научите повече тук. Разбрах
Регистрация

Трудовоправна консултация

въпроси и отговори

  • Анонимен

    09 Ное 2009, 13:26

    Картинка Картинка

    Здравейте
    Моля да ми отговорите на въпрос във връзка с датата на отпускане на пенсията ми. Навърших 52 годишна възраст - февруари месец тази година. На 20.06.09 събрах необходимите 100 точки за пенсиониране на база работа първа и втора категория труд, като от тази дата прекратих трудовият си договор поради придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст. Предстои ми внасяне на документите ми за пенсиониране в пенсионно. Въпроса ми е от коя дата тече "6-месечният срок". Дали това е датата на навършването на 52 годишна възраст или от датата на прекратяване на осигурителните вноски?
    Благодаря ви предварително

  • Генис Консулт

    12 Ное 2009, 14:28

    Картинка Картинка
    оценка -2 +32

    Пенсиите се отпускат от датата на придобиване на правото, а за пенсиите за осигурителен стаж и възраст - от датата на прекратяване на осигуряването, ако заявлението с необходимите документи е подадено в 6-месечен срок от придобиване на правото, съответно от прекратяване на осигуряването. Ако документите са подадени след изтичане на 6-месечния срок от придобиване на правото, съответно от прекратяване на осигуряването, пенсиите се отпускат от датата на подаването им.

вашите въпроси

  • Александър Размов

    09 Фев 2016, 18:55

    Здравейте отново!
    В петък, 05.02.2016, в 16:34, Ви задаох два свързани въпроса, но поради някаква причина само на мен все още не сте отговорили. Моля Ви, каква е причината - още не сте готови с отговора си или вероятно нещо не съм спазил от условията?
    Поздрави!

  • compaq

    08 Фев 2016, 14:32

    здравейте,
    на 09.12.2015г пекъснах майчинството и подадох молба за взаимно съгласие за напускане на работа от 04.01.2016г иполучих отговор ,че считано от 04.01.2016г по чл 325 т 1 от КТ -ОСВОБОДЕНА.нО не ми изплатиха отпуската за 2014 и 2015г.пише чл.224 ал 1 от КТ 2014-20 ДНИ...0,00 ЛВ и за 2015 г също.аз питах и те ми казаха ,че се изплащали по друг начин и ще платят когато доиде времето.Кога ... към целия въпрос

  • betito123456

    08 Фев 2016, 14:07

    Здравейте,
    Служител е под минималната работна заплата за страната, но през м.Януари напуска по взаимно съгласие. Има 14 дни през месец Януари, които са в болничен. Нужно ли е да се увеличи заплатата му поне до минималната за страната?
    Благодаря за отговора предварително!

  • didi1956

    08 Фев 2016, 13:04

    Здравейте! Благодаря Ви за изчерпателния отговор!
    Ако може само да попитам
    Времето през което съм била в болнични ще се има ли в предвид при обезщетението при безработица ?

  • pei12488033

    08 Фев 2016, 10:00

    Колегата ми е на трудов договор от 21.02.2014г.,от тогава не е ползвал платен годишен отпуск. Иска да напусне по взаимно съгласие, какво трябва да е обезщетението за неползван годишен отпуск до момента?

  • katedy70

    07 Фев 2016, 18:24

    Наш служител подаде 30 дневно предизвестие . Намерил си е нова работа и иска да мине на 4 ч. работен ден, за да бъде назначен и на другото място. Може ли и как да се оформи?

  • katia765

    07 Фев 2016, 13:29

    Здравейте!Съкратена съм от работа на 12.12.2015г.,но все още ми задържат трудовата книжка.Първия път като си я поисках отговориха ,че трябва да мине месец за да може да изплатят обещетението което ми се полага .ако не започна работа.На 13.01.2016 попълних молба че не се съм започнала работа и все още не ми я връщат.Пак като попитах отговориха че трябва да си получа обещетението и ще я върнат и ... към целия въпрос

  • gani_dimo

    06 Фев 2016, 20:08

    учител в неплатен отпуск за 1 год.на негово място кандидатства възпитателя на класа-на втори трудов договор ли трябва да бъде назначен или с допълнително споразумение

  • gani_dimo

    06 Фев 2016, 20:07

    учител в неплатен отпуск за 1 год.на негово място кандидатства възпитателя на класа-на втори трудов договор ли трябва да бъде назначен или с допълнително споразумение

  • gani_dimo

    06 Фев 2016, 20:07

    Учител в неплатен отпуск за 1 год.на негово място кандидатства възпитателя на класа-на втори трудов договор ли трябва да бъде назначен или с допълнително споразумение

© 2003-2016 Икономедиа АД съгласно Общи условия за ползване ново. Политика за бисквитките ново . Поставянето на връзки към материали в сайтовете на Икономедиа е свободно. Уеб разработка и дизайн на Икономедиа. Сайтът използва графични елементи от famfamfam + DryIcons. Някои снимки © 2016 Associated Press и Reuters. Всички права запазени.
Действителни собственици на настоящото издание са Иво Георгиев Прокопиев и Теодор Иванов Захов.
mobile Към мобилната версия на сайта

Бизнес: КапиталКариериБизнесРегалГрадът.bgОдитFoton.bg

Новини: ДневникЕвропа

IT: IDG.BGComputerworldPC WorldCIONetworkworld

Развлечение: БакхусLIGHT

На английски: SofiaEcho.com