Този сайт използва бисквитки (cookies). Ако желаете можете да научите повече тук. Разбрах
Регистрация

Трудовоправна консултация

въпроси и отговори

  • Анонимен

    16 Дек 2009, 16:06

    Картинка Картинка

    При попълване на УП 2 отразяват ли се периодите на временна нетрудоспосбност и обещетението, което е получавало лицето за тях?

  • Генис Консулт

    17 Дек 2009, 15:59

    Картинка Картинка
    оценка +7

    Важно е за какъв период ще се издава образецът. Има периоди, в които се посочва изплатената сума за болнични, база от която е изчислено обезщетението. След 2007 година се посочват само платените от работодателя.

вашите въпроси

  • nezabravka.com

    29 Юли 2016, 13:16

    Здравейте, при зачитане на майчинството за трудов стаж на неработеща майка до 1984 г., се вземат 45 дни преди раждане и след това остатъка. Въпросът ми е: след 1984 г. от коя дата се броят трите години:от 45 дни преди раждане или от датата на раждане на детето?

  • desert.rose.6

    29 Юли 2016, 11:40

    Здравейте, госпожо Марникас! Имам въпрос относно трудов договор с изпитателен срок. Казусът е следният: Ако се забременее по време на договор с изпитателен срок и този срок не е изтекъл, възможно ли е бременната да бъде освободена от работа заради бременността? В този случай служителката защитена ли е от закона или защитата важи след изтичане на изпитателния срок? Ако въпросната служителка реши да... към целия въпрос

  • nastq1988

    28 Юли 2016, 21:36

    Здравейте, г-жо Марникас! В момента съм в платен отпуск по майчинство до февруари 2017, от няколко месеца вече работя на граждански договор в друга фирма и там ми предлагат постоянен трудов договор. Имам няколко въпроса: Имам ли право да подам молба за напускане преди да ми е свършило майчинството и без да се връщам на работа, работодателят ми длъжен ли да спази едномесечното предизвестие и той л... към целия въпрос

  • takk

    28 Юли 2016, 19:03

    Здравейте госпожо Марникас. Писах Ви преди време, но поради променени обстоятелства се налага да се обърна отново към Вас. Работя в училище като пом.директор. Длъжността ще бъде съкратена от 15 септември т.г. Навърших 57 г и 10 м. и през м. 02.2016 г. упражних правото си за ранно пенсиониране като учител. Как трябва да ми бъде прекратен трудовия договор- по чл.328 ал.1 т.2 или по 328, ал.1 т.10.

  • Galina Markova

    28 Юли 2016, 18:13

    Здравейте!
    Мой много близък го оперираха от рак на дебелото черво. Вследствие на операцията и проведените 3 химиотерапии след нея, получи тромбофлебит и белодробна тромбоемболия. След седмица му изтичат шестте месеца болнични от различните ЛКК, след което трябва да мине на ТЕЛК и новите болнични при нужда /а такава има/ да бъдат издавани от там.
    Въпросът ми е следният: кой трябва да издаде прот... към целия въпрос

  • viki1977

    27 Юли 2016, 15:28

    Здравейте! Съпругът ми почина наскоро в Германия. Оттам получих писмо, в което изискват документи, с които децата да получат наследствени пенсии. Същевременно попитах в местното НОИ, при което ми отговориха да подам документи само в България и те по служебен път си изискват. Но в някои форуми и сайтове прочетох, че според определени спогодби в някои страни на ЕС може да се подават и получават пенс... към целия въпрос

  • МАРИЯ УТЕВА

    27 Юли 2016, 14:13

    Здравейте, адв. Марникас! Дъщеря ми работи 3 г. на постоянен труд.договор на 4 ч. и е осигурена на 320 лв. В момента е в ранна бременост - интересува ме ще има ли право на болнични, майчински и в какъв размер?

  • vvm

    27 Юли 2016, 09:25

    Здравейте, госпожо Марникас! Освобожданат гл. счетоводител на училището по подадена молба и във връзка с решение на ТЕЛК.Как според КТ да се назначи лицето, което до момента е замествало гл. счетоводител - освобождаване и нов трудов договор или само с доп. споразумение, в което да е упоменато, че трудовият договор вече е безсрочен? Благодаря Ви!

  • svetla_ks

    27 Юли 2016, 09:11

    Здравейте! Имам нужда от помощ! Проблемът е следният: Майка ми беше в болнични след операция по повод руптура на ахилесово сухожилие. Ползва 6 месеца- 180 дни болнични листи, но един от болничните беше сгрешен и се оказа че е ползвала 184 дни преди да се върне на работа.НОИ върна последния болничен за корекция от ТЕЛК, като трябваше да се корегират и тези 4 дни. ТЕЛК обаче корегира само болничният... към целия въпрос

  • ira1ivanova12

    26 Юли 2016, 17:33

    Много Ви благодаря,г-жо Марникас!

© 2003-2016 Икономедиа АД съгласно Общи условия за ползване ново. Политика за бисквитките ново . Поставянето на връзки към материали в сайтовете на Икономедиа е свободно. Уеб разработка и дизайн на Икономедиа. Сайтът използва графични елементи от famfamfam + DryIcons. Някои снимки © 2016 Associated Press и Reuters. Всички права запазени.
Действителни собственици на настоящото издание са Иво Георгиев Прокопиев и Теодор Иванов Захов.
mobile Към мобилната версия на сайта

Бизнес: КапиталКариериБизнесРегалГрадът.bgОдитFoton.bg

Новини: ДневникЕвропа

IT: IDG.BGComputerworldPC WorldCIONetworkworld

Развлечение: БакхусLIGHT

На английски: SofiaEcho.com