Този сайт използва бисквитки (cookies). Ако желаете можете да научите повече тук. Разбрах
Регистрация

Трудовоправна консултация

въпроси и отговори

  • Meri-Berry

    14 Яну 2010, 12:06

    Картинка Картинка

    Добър ден,
    искам да попитам какъв ще е приблизително размера на обезщетението за бременност и раждане, ще има ли разлика ако ползвам болничен през периода, и ако ползвам болничен кои месеци ще се взимат като база, при определяне размера на обезщетение за бременност и раждане?Моля да вземет предвид ,че имам промяна в трудовото възнаграждение.
    терминът на раждане е 08.06.10.
    заплата брутно(осигурителен доход):
    юни 2009-500лв
    юли2009-500лв
    август2009-500лв
    септември2009-500лв
    октомври2009 е увеличена на 1500 лв , това е размера и за в бъдеще?Моля да ми кажете ако от 01.02.2010 ползвам болничен до раждането дали ще се отрази негативно и как на получаванато обезшетение за бременност и раждане? През пеиода , в който ползвам болничен разходите за работодателя какви са?Кой е 12 месечния период от който ще се изчисли обез. за брем. и раждане ако преди датата на раждане последните 4 месеца съм в болничен?
    Мерси, предварително.

  • Картинка Картинка
    оценка +6

    Здравейте,

    Моля да имате предвид, че отпускането и изчисляването на паричните обезщетения се извършва въз основа на данните, декларирани в подадените документи за изплащане на паричните обезщетения и помощи от държавното обществено осигуряване, при условия и по ред, определени с акт на Министерския съвет, и ние можем само да Ви насочим към правната рамка.

    Болничният за общо заболяване ще се изчисли като 80 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху които са внесени или дължими осигурителни вноски за периода от шест календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на неработоспособността. В случай, че болничните, които ще взимате до болничния за бременност и раждане са без прекъсване, то размерът на дневното парично обезщетение ще е един и същ за целия период от 6 месеца.

    Осигурителят изплаща на осигуреното лице за първия работен ден от временната неработоспособност среднодневното брутно възнаграждение за месеца, в който е настъпила временната неработоспособност, но не по-малко от среднодневното уговорено възнаграждение

    Болничният за бременност и раждане следва да се изчисли като 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху които са внесени или дължими осигурителни вноски за периода от дванадесет календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на временната неработоспособност поради бременност и раждане, като в базата за изчисление за периода на болничен поради бременност и раждане се включва и доходът, от който е изчислен този болничен поради общо заболяване.

вашите въпроси

  • tsns

    06 Окт 2017, 09:02

    Назначен съм на работа с ТД от 05.01. 2014г на основание чл.68 ал.1 т.4 от КТ- определено време -до провеждането на конкурс. Към момента 06.10.2017г. - 3г. и 8 м. след сключване на договор работодател все още не е обявил конкурс за заемате на работното място.
    Има ли работодател задължението в рамките фиксирано време/напр. на 3 г./ от сключването на ТД на това основание да обяви конкурс?

  • albo1111

    05 Окт 2017, 18:23

    Здравейте,

    след явяване на интервю за работа и договаряне общи условия с нов работодател, се разбрахме да започна от 1-ви ноември при него.
    След това информирах устно моят настоящ ръководител на актуалното ми работно място, че желая да напусна от 1-ви ноември по взаимно съгласие и се договорихме.
    Очаквах новият работодател да ми предложи да уточним дати за оформяне на документи - подаване м... към целия въпрос

  • shinka

    04 Окт 2017, 22:43

    Назначена съм за ВРИД на училище. На моето място назначих колежка, която излезна в отпуск по майчинство. Мога ли да Не назнача на нейно място учител, а да разпределя часовете на останалите колеги с вътрешна заповед? Причината е сливане на паралелки, намаляване на часовете на останалите колеги и липсата на пари. В Образец №1 как да отразя този щат? Длъжна ли съм да обявя за свободно работното мя... към целия въпрос

  • gloria1976

    04 Окт 2017, 18:20

    Здравейте.Назначена съм по програма по чл.233 б със срок на изпитване 6 месеца.Договора изтича през Януари когато ще съм родила първото си дете.Наясно съм,че не съм защитена тъй като разпоредбите не важат за срочните трудови договори но по време на договора 4 месеца ще съм била в болнични и реално няма с какво да ме изпитват.Означава ли това,че няма да могат да ми прекратят договора до като не се ... към целия въпрос

  • Liliya Stoimenova

    03 Окт 2017, 14:09

    Може ли физическо лице,което е освободено от отговорност от УС на кооперация, да се регистрира като съдружник в ООД но в същото време кооперацията има задъления към НАП за времето, когато е бил член на кооперацията?

  • Таня Колева

    02 Окт 2017, 17:26

    Здравейте. Започнах работа през Януари 2015. Имам осигуряване до декември включително,след тоа излязох в болнични по майчинство. Втората година изтича април 2018 година и ще напусна,защото не мога да се върна там. Ще бъда назначена и съкратена от друга позиция,въпроса ми е колко врееме трябва да бъда назначена на новата позиция за да ме съкратят и какво обещетение ще взимам като месеци и сума? Иде... към целия въпрос

  • nova_informacia

    02 Окт 2017, 16:25

    Здравейте,
    Работя на пълен работен ден и ми се внасят осигуровки за Общо Заболяване и майчинство. Бременна съм и терминът ми е на 01.02.2018 г. Въпросът ми е кога най-рано мога да прекратя договора си с настоящия ми рабоодател в България без да загубя правото на обзещетение по майчинство, и да сключа договор с работодател от Европейския Съюз? Новят ме работодател иска да склячим договора, за да в... към целия въпрос

  • tdoikova

    02 Окт 2017, 11:59

    ако лице е работило във една и съща фирма през целия си трудов стаж,пенсионира се и отново е преназначено в същата фирма КАК СЕ ОПРЕДЕЛЯ % ПРОСЛУЖЕНО ВРЕМЕ за придобит трудов стаж и професионален опит (имам в предвид въпроса с трудовият стаж преди и след 01.07.2007 г) и колко може да расте този процент като се съблюдава чл.355 ал.5 КТ

  • djembazki_99

    02 Окт 2017, 10:17

    Здравейте!Мой приятел постъпва на работа през януари 16 г на срочен трудов договор до 31. 08.16г.На 1.09.16год.директора му прекратява срочния договор и го назначава на постоянен трудов договор.На 1.09.17год. директора го преназначава на длъжност възпитател без негово съгласие,като му казва, че му няма договора,а той работи вече една година.Договорът му не е регистриран в НАП.Носили някъква вина ... към целия въпрос

  • deka82

    02 Окт 2017, 09:17

    Здравейте! Имам ли право на неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8 годишна възраст по чл.167 а, ал. 1 от КТ, ако съпругът ми работи за чужда фирма с предатавителство в България и му се внасят осигуровки? Благодаря!

© 2003-2017 Икономедиа АД съгласно Общи условия за ползване ново. Политика за бисквитките ново . Поставянето на връзки към материали в сайтовете на Икономедиа е свободно. Уеб разработка и дизайн на Икономедиа. Сайтът използва графични елементи от famfamfam + DryIcons. Някои снимки © 2017 Associated Press и Reuters. Всички права запазени.
Действителни собственици на настоящото издание са Иво Георгиев Прокопиев и Теодор Иванов Захов.
mobile Към мобилната версия на сайта

Бизнес: КапиталКариериБизнесРегалГрадът.bgОдитFoton.bg

Новини: ДневникЕвропа

IT: IDG.BGComputerworldPC WorldCIONetworkworld

Развлечение: БакхусLIGHT

На английски: KQuarterly