Регистрация

Трудовоправна консултация

въпроси и отговори

  • ДЖЕСИ

    21 Яну 2010, 14:34

    Картинка Картинка

    Имам дъщеря редовна студентка в държавен ВУЗ. Тя е бременна и от 25.01.2010г. ще бъде назначена на работа. Когато се роди детенцето още ще бъде редовна студентка и едновременно работеща. Ще има ли право на еднократна помощ 2880лв за студент. Трябва ли да уведоми университета, че е назначена на работа.

  • Картинка Картинка
    оценка -1 +6

    Здравейте,

    Съгласно чл. 8в, ал.1 от Закона за семейни помощи за деца, майка студентка, учаща в редовна форма на обучение, има право на еднократна помощ за отглеждане на дете до навършване на една година, независимо от доходите на семейството, когато детето не е оставено за отглеждане в специализирана институция за деца.

вашите въпроси

  • natashach

    27 Авг 2015, 23:07

    Има ли право работодателя да ми откаже неплатен отпуск по чл. 167 за отглеждане на дете до навършването на 8 г. , без да прието в детска градина? Декларацията, че не е прието в държавно заведение в свободен текст ли трябва да е? Има ли обстоятелства, които биха нарушили разрешението за неплатен отпуск ? Благодаря ви!

  • pansion

    27 Авг 2015, 07:12

    Здравейте,подадох заявка за пенсиониране на 21 август,,въпросът ми е докато излезе решението минават няколко месеца,кой ме осигурява здравно през тези месеци.Отписан съм от борсата на 30 юли и от началото на август не работя никъде.

  • elica1968

    26 Авг 2015, 17:36

    Здравейте!
    Имам останал един месец за получаване на обезщетение от предишна регистрация на трудовата борса.Няколко дена след повторната регистрация сключих граждански договор.Ако хонорарът надвиши МРЗ след приспадане на нормативно признатите разходи зная,че ще ми бъде прекратено обезщетението за безработица.Въпросът ми е ако в някой от следващите месеци възнаграждението е под МРЗ ще ми бъде ли из... към целия въпрос

  • 12na_danova34_56

    26 Авг 2015, 16:37

    Здравейте, г-н Георгиев. Интересува ме може ли директор на училище да връчи предизвестие за ранно пенсиониране на учител, който има необходимите възраст и стаж за ранно пенсиониране, но учителят не желае да се възползва от това си право, а иска да работи до навършване на възрастта по чл.68

  • petia.mgeorgieva

    25 Авг 2015, 22:42

    Здравейте, моля помогнете ме.
    На 29 юли 2015 г. постъпих на работа в частна фирма. Назначена съм на основание чл. 70, ал.и във връзка с чл. 68, ал.1, т.1.със срок на изпитание 6 месеца, като клаузата за изпитание в полза на работодателя. Договорът е за срок 2 год. 8 часов раб.ден, 5 дневна раб. седмиза. Договорът е със срок на изпитани е 6 месеца, като клаузата е в полза на работодателя. Срокът з... към целия въпрос

  • miglena.vasileva

    25 Авг 2015, 21:53

    Здравейте г-н Георгиев. Работя за една телекомуникационна компания близо 2 месеца. По договор се водя по заместване. При подписване на договора една клауза доста ме притесни. Без значение по кое време реша да напусна, дали преди или след изпитателният 6 месечен срок, дължа 3 месечно предизвестие на основание чл. 68, ал. 1, т. 3 и във връзка с чл. 70, ал. 1 КТ. Редно ли е да ми искат толкова голя... към целия въпрос

  • Milena Dencheva Peneva

    25 Авг 2015, 17:54

    А можете ли да ми посочите член,алинея от КТ,за да мога да обоснова възражението си пред директора

  • Milena Dencheva Peneva

    25 Авг 2015, 17:33

    Здравейте,
    Работя като учител в две учебни заведения-в училище(на 1 щ.бр.) и в детска градина като учител по музика(на 0,5 щ.бр.)Когато се е налагало да бъда квестор в училище и не мога да си взема часовете в детската градина ,директора ме кара да си пускам отпуск.Правилно ли е това

  • sonia

    25 Авг 2015, 17:22

    Адвокат Георгиев, преди 2 години бях на платена борса за една година. На 3 месец си намерих работа и прекратих борсата. Сега ще прекратя договора си по взаимно съгласие. Мога ли да се регистрирам на борсата , да получа остатъка си от предишната платена борса? Ако не- то какво ми се полага по закон? Мерси предварително.

  • bukovski59

    24 Авг 2015, 18:41

    Здравейте,
    На 01.юли 2015 г.сключих трудов договор на основание чл.68,ал.1т.1,във връзка с чл.68 ал.4 и чл. 70 от КТ със срок за изпитване шест месеца в полза на работодателя.От. 04.08.2015 до момента съм в болничен.На 06.08.2015 г.е издадена заповед от работодателя с която прекратява трудовото правоотношение с мен, на основание чл.71 ал.1 от КТ. /това се случва по време,когато съм в болничен./Бе... към целия въпрос

© 2003-2015 Икономедиа АД съгласно Общи условия за ползване ново. Политика за бисквитките ново . Поставянето на връзки към материали в сайтовете на Икономедиа е свободно. Уеб разработка и дизайн на Икономедиа. Сайтът използва графични елементи от famfamfam + DryIcons. Някои снимки © 2015 Associated Press и Reuters. Всички права запазени.
Действителни собственици на настоящото издание са Иво Георгиев Прокопиев и Теодор Иванов Захов.
mobile Към мобилната версия на сайта

Бизнес: КапиталКариериБизнесРегалГрадът.bgОдитFoton.bg

Новини: ДневникЕвропа

IT: IDG.BGComputerworldPC WorldCIONetworkworld

Развлечение: БакхусLIGHT

На английски: SofiaEcho.com