Регистрация

Трудовоправна консултация

въпроси и отговори

  • Анонимен

    22 Яну 2010, 10:39

    Картинка Картинка

    Здравейте! На 30.11.2010 г. навършвам 57 г., имам 34 години стаж като учител. Като започна учебната 2010/2011 година ще мога ли да се възползвам от по-ранното пенсиониране на учители в края на уч. година, т.е. юни 2011 г.? Има ли срокове за подаване на документи за ранно пенсионирене на учители? Моля за отговор на ел.адрес. Благодаря предварително?

  • Картинка Картинка
    оценка -2 +19

    Здравейте,

    До 31 декември 2020 г. включително учителите придобиват право на пенсия за осигурителен стаж и за възраст при учителски осигурителен стаж 30 години за мъжете и 25 години за жените и 3 години по-рано от възрастта по чл. 68, ал. 1 и 2 от Кодекса за социално осигуряване /63 години за мъжете и 60 години за жените/.

    Следва да имате предвид, че учителите могат да се възползват от това право, но това не е задължение за пенсиониране, от което можете да се възползвате, в случай, че отговаряте на условията.

вашите въпроси

  • betito123

    24 Юли 2014, 21:32

    Здравейте отново.Искам да Ви попитам,колежката ни която е на изпитателен 6-месечен договор и срока на договора още не е свършил има ли право на платен отпуск ако общият трудов стаж е повече от 8-месеца?Благодаря Ви,предварително

  • tedi25g

    24 Юли 2014, 11:23

    Здравейте.Искам да попитам следното:работя в една фирма.Миналата година забременях и ползвах болнични.Тази година родих но детето ми почина.Сега пак сам бременна и ползвам болнични.И ори двете бременности ме водят рискова бременност с болки в краста и корема които са постоянни.До сега съм ползвала 276 дни с едно прекъсване.До колкото знам имам право на 360 дни с прекъсване за 2 предходни и настоящ... към целия въпрос

  • daniela1960

    23 Юли 2014, 19:44

    Работих на трудов договор във шивашка фирма месец и половина.За това време ми заплатиха 50 лева ,като се подписах на лист ,на който се записваха малките имена на работниците.При опитите ми да поискам още аванс, ми отговаряха ,че няма преводи и така месец и половина.Стана ми ясно, че няма да ми платят и напуснах по взаимно съгласие.В трудовия договор пише ,да заплаща трудовото възнаграждение от 15... към целия въпрос

  • sonche7o0o

    23 Юли 2014, 19:09

    Здравейте,
    преди известно време се обърнах към Вас с няколко въпроса и днес вече са ми разяснени.
    Сега искам да попитам - тъй като на 03.08.2014 излизам в 45 дневен болничен преди раждане и няма да имам необходимият осигурителен стаж от 12 месеца ще мога да кандидатствам за еднократна помощ при бременност. Какви са необходимите документи, които трябва да подам в социалните служби?
    Другият ми в... към целия въпрос

  • tsvetinna

    23 Юли 2014, 16:33

    Благодаря г-н Георгиев, аз обаче не разбрах дали стана ясно от моите обяснения, че съм била назначена с трудов договор за неопределено време на щатна бройка, като зам.- кмет, а не със заповед за изпълняващ длъжността само при отсъствие на кмета. Благодаря!

  • tsvetinna

    23 Юли 2014, 12:24

    Здравейте! До преди един месец работех като заместник- кмет. Кмета за да се освободи от мен, предложи на ОбС да преструктурира длъжността в друга. Аз бях освободена със Заповед на осн.чл.39, ал.5 и чл.44, ал.1, т.3 от ЗМСМА, както и по решението на ОбС за преструктуриране. Не ми се дължеше предизвестие и не получих обезщетение. Не е ли редно да бях съкратена? Вторият ми въпрос е, имам ли право сег... към целия въпрос

  • Даяна

    23 Юли 2014, 10:11

    Здравейте!Студентка съм в Италия за първа година.За да си покрия осигуровките, за периода в които уча, ми изискаха бележка на която пише, че съм студент в даденият университет.Предоставих тази бележка, но ми отговориха че никъде не пише, че се обучавам редовно, защото може да се обучавам и задочно.Много хубаво само че в моят университет не се предлага задочно обучение така или иначе.Какво трябва ... към целия въпрос

  • natali._d

    22 Юли 2014, 12:39

    преди един месец ми връчиха предизвестие за прекратяване на тд, според предизвестието днес би трябвало да ми е последния работен ден. но все още не съм получила заповед за прекратяване. кога най-късно трябва да получа такава? а ако не я получа днес до края на ротния ден това означава ли че утре трябва да съм на работа? доколкото зная предизвестието е декларация от работодателя за намерението му да... към целия въпрос

  • valq_katq

    22 Юли 2014, 10:39

    Просто не да казват по медиите че няма млади кадри за учители напротив има но от тези пенсионери ние младото поколение не можем да се доредим.Има ли закони,наредби,КТ и т.н.едни ли са или просто за моята директор има други закони,КТ и т.н.Благодаря Ви за вниманието.

  • valq_katq

    22 Юли 2014, 10:34

    Здравейте,моят въпрос е следния: Аз съм млад кадър за младши учитл в ДГ ,но не мога да започна защото моята директорка ми казва,че няма място на този етап.Напротив има колежка която е 1954 г. и се е пенсионирала 2011г и продължава да работи.Искам да знам мога ли да си търся правата и към кой бих могла да се обърна.Благодаря Ви за вниманието.!!!

© 2003-2014 Икономедиа АД съгласно Общи условия за ползване ново. Поставянето на връзки към материали в сайтовете на Икономедиа е свободно. Уеб разработка и дизайн на Икономедиа. Сайтът използва графични елементи от famfamfam + DryIcons. Някои снимки © 2014 Associated Press и Reuters. Всички права запазени.
Действителни собственици на настоящото издание са Иво Георгиев Прокопиев и Теодор Иванов Захов.
mobile Към мобилната версия на сайта

Бизнес: КапиталКариериБизнесРегалГрадът.bgОдитFoton.bg

Новини: ДневникЕвропаForeign Policy - България

IT: IDG.BGComputerworldPC WorldCIONetworkworld

Развлечение: БакхусLIGHT

На английски: SofiaEcho.com