Този сайт използва бисквитки (cookies). Ако желаете можете да научите повече тук. Разбрах
Регистрация

Трудовоправна консултация

въпроси и отговори

  • anetatukova

    17 Мар 2010, 08:03

    Картинка Картинка

    На трудов договор съм по Постановление 66 на МС.Подлейа ли на съкращение?

  • asyamaya

    23 Юни 2010, 16:53

    Картинка Картинка
    оценка +2

    Не мога да ви отговоря конкретно на този въпрос. Една от антикризисните мерки на правителството ще е - ако са се възползвали от ПМС 66/97г. и са сключили трудови договори с експерти извън щатното разписание, ведомствата ще трябва да ги прекратят.

вашите въпроси

  • r_kvecinska.2013

    18 Юли 2017, 21:14

    Много Ви благодаря за конкретният и компетентен отговор!

  • r_kvecinska.2013

    17 Юли 2017, 16:20

    Здравейте г-жо Борисова!рез месец юли Получих заповед за прекратяване на ТД поради изпълнени условия за ранно пенсиониране на учители.Не желая да се възползвам от това право и ще започна отново работа от началото на тази уч.година до навършване на възрастта за пенсионирането ми по чл.68ал.1 от КСО т.е. през 2019г. Имам ли това право и нарушавам ли Закона, предвид това, че сега с прекратяване на ... към целия въпрос

  • rumen5252

    15 Юли 2017, 00:36

    Работех ot 1977 до 1998 в България. После до днес работя в Мексико. На 65 години съм. В България имам 21 години непрекъснат трудов стаж. Казаха ми че мога да получавам от България някаква пенсия, понеже имам повече от 15 години стаж в България. Имам няколко въпроса:
    1. Размерът на тази пенсия зависи ли от годините на стажа ми в България?
    2. Служил съм 2 години в Българската Народна Армия през 19... към целия въпрос

  • kostov_rum

    13 Юли 2017, 15:12

    Здравейте,съпругата ми е родена на 02.07.67г.започна трудовата си дейност на 22.01.86г.работи и в момента, беше 12м.на борсата. Има първа кат.труд в Бълг.армия
    11г.05м.19д.Моля да ми отговорите кога ще може да се пенсионира в предвид сегашното законодателство.Благодаря Ви предварително.

  • kostov_rum

    13 Юли 2017, 12:55

    Здравейте,мой колега е започнал трудовата си дейност на 01.11.84г.и работи до момента с прекъсване 1г.когато е бил на тр.борса.Роден е на 03.09.61г. Бил е доста години механизатор,тракторист,фадромист и сега булдозерист коя категория е този труд и кога ще може да се пенсионира по сегашното законодателство.И ОЩЕ един въпрос съпругата му е починала на 12.08.2012г.родена е на 25.12.1967г.има трудов с... към целия въпрос

  • rosica_andreeva

    13 Юли 2017, 12:34

    Необходимо ли е да се сключва трудов договор по чл.259 ал.1 от КТ или може с допълнително споразумение при положение, че лицето, което ще замества отсъстващия ще осъвместява и своята длъжност и длъжността на отсъстващия. Щом длъжността не се променя необходимо ли е да се изпраща уведомление в НАП?

  • hds17523428

    13 Юли 2017, 12:22

    Здравейте!Бих искала да се консултирам с Вас относно изчисляването на запор върху трудовото възнаграждение на служител .Според мен от трудовото възнаграждение, в това число, премии и надбавки се изваждат дължимите лични суми за данъции осигуровки. От така получената чиста сума, се приспада и несеквестируемия минимум – минималният размер на работната заплата за страната, която към момента е 46... към целия въпрос

  • jkl36526913

    12 Юли 2017, 22:43

    Г-жо Борисова Здравейте, предварително Ви благодаря за отговора.Работя в ДЗ от 1985г. Преди 1985г. имам 5г.трудов стаж в други ведомства. От 1985г. до 2017г.съм преназначавана на различни позиции/ пом.възпитател, домакин-касиер,завеждащ админастривна служба/последното преназначение е м.6. 2010г.-учител.Моля,да ми разясните кой трудов стаж и професионален опит ми се признава.

  • traces

    12 Юли 2017, 22:06

    Здравейте адв. Борисова,
    Въпроса ми е следния: Полага ли се обезщетение на държавен служител, който е дисциплинарно уволнен и впоследствие възстановен на работа от съда за двумесечния срок на отстраняване от работа, през който работодателя предприема дисциплинарно производство.
    Ако да, какъв е размера на обезщетението.
    Благодаря предварително!

  • stelli777

    12 Юли 2017, 21:04

    Здравейте,бих искала да попитам за молба за напускане по чл.326 ал.1. Дали можете да ми кажете какво трябва да съдържа текста? И има ли право фирмата да удължи предизвестието ,ако имам вече подписана молба за отпуска от 1 седмица?

© 2003-2017 Икономедиа АД съгласно Общи условия за ползване ново. Политика за бисквитките ново . Поставянето на връзки към материали в сайтовете на Икономедиа е свободно. Уеб разработка и дизайн на Икономедиа. Сайтът използва графични елементи от famfamfam + DryIcons. Някои снимки © 2017 Associated Press и Reuters. Всички права запазени.
Действителни собственици на настоящото издание са Иво Георгиев Прокопиев и Теодор Иванов Захов.
mobile Към мобилната версия на сайта

Бизнес: КапиталКариериБизнесРегалГрадът.bgОдитFoton.bg

Новини: ДневникЕвропа

IT: IDG.BGComputerworldPC WorldCIONetworkworld

Развлечение: БакхусLIGHT

На английски: KQuarterly