Този сайт използва бисквитки (cookies). Ако желаете можете да научите повече тук. Разбрах
Регистрация

Трудовоправна консултация

въпроси и отговори

  • annibg73

    18 Май 2010, 20:03

    Картинка Картинка

    Отново ще задам въпроса си г-жо Иванова, и се надявам този път да е правилен -има ли право работодателя на МБАЛ да спре изплащане на положен труд през почивните дни- събота и неделя /който до момента е бил изплащан/ , на мед.персонал/мед.специалиси и др/, който работи на график и на какво основание??? И има ли той право , да не вземе впредвид мнението /преговаряне/ на синдикатите?? Какви права имат служителите в случая ,защото много от нас не ги знаят?
    Благодаря Ви!!!

  • asyamaya

    19 Май 2010, 20:50

    Картинка Картинка
    оценка -2 +12

    Когато трудът е положен при сумирано изчисляване на работното време, няма значение дали е в събота или неделя. Това е така, защото при сумираното изчисляване на работното време се работи по график и съответно може да се пада по графика работа в събота или неделя.Плаща се само заплата.
    Сумираното изчисляване на работното време се въвежда от работодателя със заповед, в която се определя на какъв период ще се сумират отработените часове. Периодът може да бъде до 6 месеца
    При установено от работодателя по реда на чл. 142, ал. 2 от Кодекса на труда сумирано изчисляване на работното време, работодателят отчита (изчислява) работното време на конкретния работник или служител в края на отчетния период. Когато нормата работно време за същия период е превишена , съответно е налице извънреден труд. Часовете, получени над определената норма часове (след превръщането на нощните часове в дневни), са извънреден труд и се отчитат по реда на чл. 149 КТ в специална книга, както и всяко полугодие – пред инспекцията по труда.
    Получените часове извънреден труд се заплащат по реда на чл. 262, ал. 1, т. 4 КТ в края на отчетния период именно поради възможността балансът на работното време и свободното време да се спазва средно за периода, през който се отчита (сумира) работното време. Поради това е възможно, през отделен месец продължителността на отработеното време да е по-голяма от нормалната, а през друг месец да е по-малка, но в края на периода да не се превишава нормата работно време. Когато нормата работно време не е превишена, то не е налице извънреден труд, поради което чл. 262, ал. 1, т. 4 КТ не се прилага.

    Възможно е, в Колективен Трудов Договор, в Правилника за вътрешния трудов ред или във Вътрешните правила за структурата и организацията на работната заплата на Вашата болница, да е регламентирано, че работника или служителя получава накакво допълнително заплащане за работа в почивни дни, независимо от това, че работи при сумирано изчисляване на работното време. В такъв случай, работодателят е длъжен да спазва договорените клаузи.

    Ако работодателя нарушава трудовото законодателство, Вие можете да се обърнете към Инспекцията по труда.

вашите въпроси

  • achka.bg

    10 Мар 2017, 11:45

    Здравейте, регистрирана съм в Бюрото по труда от м. 10.2016г. и ще получавам обезщетение до м. 08.2017г. Въпросите ми са следните:
    1. имам ли право на ползване на болничен лист в този период и ако имам, на кое име се издава той? Също така, на каква база възнаграждение се изплаща?
    2. във връзка с последните промени в КСО, отнасящи се за периода на изплащане на обезщетение за безработица, ще им... към целия въпрос

  • tilmar

    10 Мар 2017, 11:32

    Здравейте, съпруга ми е пенсионер, ранно пенсиониране от преди 2 години. Въпреки това той работи и се осигурява върху осигурителния праг за шофьор, втора категория труд. Как може да се осъвремени пенсията му, какви документи са необходими за НОИ, може ли по пощата да се изпратят или се ходи на място?

  • Lilyana Filipova

    10 Мар 2017, 11:08

    Имам два въпроса:
    1. Има ли законова забрана редовни докторанти да работят на пълен работен ден?
    2. Зачита ли се редовната докторантура по "Търговско право" за юридически стаж?

  • tilmar

    10 Мар 2017, 10:50

    Здравейте, в момента съм в неплатен отпуск с трудов стаж по моя молба. От днес обаче имам болничен лист. Как се прекъсва в този случай неплатения ми отпуск, с разрешение от работодателя ли

  • vesiko_333

    10 Мар 2017, 08:46

    Здравейте,
    През м.февруари получих към основното възнаграждение и годишен бонус.В края на февруари ползвах 5 дни платен годишен отпуск.Знам,че платения годишен отпуск се начислява на база на брутното възнаграждение от предходен месец и в моя случай трябва да се изчисли заедно с годишния бонус.
    Но, в заплатата през м.март,платеният годишен отпуск е начислен само на база на основното ми възнагражд... към целия въпрос

  • gyankova

    10 Мар 2017, 08:32

    Работя във фирма Х. Предстои реорганизация във фирмата и част от служителите ще изпълняват същите си задължения, но ще бъдат прехвърлени във фирма У. Възможно ли е да ни предложат да подпишем анекс към настоящия трудов договор с фирма Х. Моля опишете по- подробно вариантите, които биха били възможни. Фирма У оперира на пазара на труда като консултант при подбор на човешки ресурси. Благодаря предва... към целия въпрос

  • renren

    09 Мар 2017, 22:10

    Здравейте, имам питане относно изчисляване на болничен отпуск от работодател.Работя в училище като учител,където имам определен щат и прослужено време.Аз като учител получавам още за допълнителна квалификация, средства за работа със деца със специални потребности, за водене на документация ,както и за водене на часове извън нормата-лекторски часове.Наложи ми се преди 3 месеца да ползвам 2 пъти бол... към целия въпрос

  • екатерина попова

    09 Мар 2017, 18:24

    СНАХА МИ РАБОТИ ПРЕЗ МИНАЛИТЕ 9 МЕСЕЦА В АНГЛИЯ КАТО СЕ ЗАВЪРНА ДВАМЕСЕЦАЧАКА ЗА ДОКУМЕНТИТЕ И МИСЛЕШЕ ЧЕ НЯМА ДА Е ИМАЛА 9 МЕСЕЦА РАБОТНИ И РАБОТИ ДВЕ СЕДМИЦИВ БГ СЛЕД КОЕТОПОЛУЧИ ДОКУМЕНТИТЕ ОТ АНГЛИЯ И Я СЪКРАТИХА ЗА ДА МОЖЕ ДА ПОЛУЧАВА БОРСАТА ОТ АНГЛИЯ, НО ПОЛУЧИ РАЗПОРЕЖДАНЕ ОТ НОИ ЗА МИНИМАЛНОТО ОБЕЗЩЕТЕНИЕ ОБАДИХ СЕ ПО ТЕЛЕФОН ДА ПОПИТАМ ЗАЩО И МИ БЕШЕ ОТГОВОРЕНО ЧЕ СЕ ВЗЕМА ПОСЛЕДНАТА М... към целия въпрос

  • ivana_kamburova

    09 Мар 2017, 05:01

    Здравейте. Работя във Вликобритания от 2 години, но планирам майчинство и тъй-като в България то е 2 години, бих искала да го прекарам тук. Въпроът ми е какви документи са ми необходими за това? Работя на постоянен договор, на пълен работен ден и плащам осигуровки. Другият ми въпрос е на какъв процент от осигуровките, които съм плащала във Великобритания ще възлиза майчинството ми в България, ако ... към целия въпрос

  • petya1990

    07 Мар 2017, 20:00

    Здравейте! В момента работя като стипендиант към чуждестранна фирма. Заплащането ми е под формата на стипендия, следователно нямам осигуровки, нито трудов стаж. Внасям си единствено здравните осигуровки. Имам образование, което ми позволява да работя като преводач. Бих искала да знам какви точно са стъпките да се регистрирам като "заклет преводач" (четох, че единствено може да стане чрез... към целия въпрос

© 2003-2017 Икономедиа АД съгласно Общи условия за ползване ново. Политика за бисквитките ново . Поставянето на връзки към материали в сайтовете на Икономедиа е свободно. Уеб разработка и дизайн на Икономедиа. Сайтът използва графични елементи от famfamfam + DryIcons. Някои снимки © 2017 Associated Press и Reuters. Всички права запазени.
Действителни собственици на настоящото издание са Иво Георгиев Прокопиев и Теодор Иванов Захов.
mobile Към мобилната версия на сайта

Бизнес: КапиталКариериБизнесРегалГрадът.bgОдитFoton.bg

Новини: ДневникЕвропа

IT: IDG.BGComputerworldPC WorldCIONetworkworld

Развлечение: БакхусLIGHT

На английски: KQuarterly