Регистрация

Трудовоправна консултация

въпроси и отговори

  • nassal

    25 Авг 2010, 10:26

    Картинка Картинка

    Връчено ми е предизвестие за прекратяване на ТД. Срокът му изтече на 23.08.2010г.Не съм получила заповед за прекратяване на ТД. Вместо това на 25.08.10. ми връчиха "уведомление",изведен на 24.08.10г. за удължаване срока на предизвестието до 31.08.10г. Мотив-допълнително време за предаване на длъжността.Мога ли да оспорвам?"Умведомлениет" ми е връчено два или три дни след изтичане срока на предизвестието.Не трябва ли да ми връчат ново предизвестие? Възможно ли е да има последствия ако не подпиша "уведомлението"?

  • asyamaya

    25 Авг 2010, 12:15

    Картинка Картинка

    За работниците и служителите, които заемат материално-отчетнически длъжности, в случай че предаването на повереното имущество не може да се извърши в 30-дневния срок, времето за предаване може да се удължи, но не повече от 2 месеца общо с предизвестието /чл.326 ал.3 от КТ/. Но дори и да заемате материално- отчетническа длъжност, работодателят няма право да удължава предизвестието Ви с дата след 23.08.2010 г. В деня на изтичане на предизвестието работодателят е длъжен да ви връчи заповедта за прекратяване на трудовия договор и оформена трудова книжка. Може да подадете сигнал в Инспекцията по труда.

вашите въпроси

  • ytr28379869

    23 Окт 2014, 12:08

    Здравейте, г-н Георгиев ! Желая да Ви уточня, че пенсиите за ранно пенсиониране са за т.н. миньори, учители и др. Аз имам инвалидна пенсия, която не пречи да ми бъдат изплатени обещетения от БТ за освобождаването ми. Въпросът ми е по кой чл. от КТ за освобождаване ще бъде най-добър и ще взимам най-дълго обещетения за безработица. Напомням, че нямам и пенсия за старост . Имам ТЕЛК, който ме защитав... към целия въпрос

  • zpzpzp

    22 Окт 2014, 17:13

    Здравейте! Моят казус е следният: Работя на 4 часов работен ден на трудов договор, поради задължението от Млад фермер. Но договора ми изтече и искам да знам има ли проблем да мина на 8-часов работен ден, но да продължа със ЗП-то още 3 години, т.е. да поддържам дейност като ЗП (също изискване от Младия фермер), но и да съм на 8 часа? Има ли проблем за работодателя да ме преназначи?

  • radoshchi

    22 Окт 2014, 14:30

    Здравейте отново!

    Извинявам се, но от отговора Ви не ми стана ясно дали е възможно да се увеличи срокът на предизвестие при ползване на болничен - не срокът за изпитване. Благодаря за отделеното внимание.

  • ytr28379869

    22 Окт 2014, 13:51

    Здравейте!Имам 40 г. трудов стаж и съм с инвалидна пенсия. Нямам пенсия за осигурителен стаж и възраст. Работя на безсрочен трудов договор, но ме притискат да напускам и се пенсионирам. По кой чл. от КТ е най-подходящ за мен за освобождаването ми, за да отида и на ТБ и взимам обещетение. Работодателят длъжен ли е да ми изплати двете заплати обещетение по КТД за евентуално предстоящо пенсиониране ... към целия въпрос

  • yoncheva987

    22 Окт 2014, 12:49

    Здравейте, в момента имам бебе на осем месеца. Работя на срочен трудов договор, който изтича в същия месец, в който детето ми навършва една година. Когато изтече този срок ще мога ли да ползвам отпуск за отглеждане на дете до две годишна възраст или някакви обезщетения?
    Благодаря предварително!

  • radoshchi

    22 Окт 2014, 12:10

    Здравейте! Бих искала да попитам удължава ли се срокът на предизвестие за прекратяване на трудов договор с изпитателен срок, сключен по чл. 67, ал. 1, т. 1, вр. чл. 70 от Кодекса на труда, при ползване на болнични след подаване на предизвестието (двумесечно)? Договорът е сключен в полза на работодателя.

    Предварително благодаря!

  • m3xo

    21 Окт 2014, 19:57

    Здравейте,въпросът ми е следния,как да оформя молба за напускане на база чл.325. т.9,имам решение от ТЕЛК,което предоставих на фирмата в която работех,те не са ми предоставили подходящо работно място вече повече от месец,разбрах че този член е най-добрия вариант за мен,тъй като искам да се възползвам от Трудовата борса.Също така се интересувам ако е одобрена молбата ми по този член,какви ще са по... към целия въпрос

  • miglena18

    21 Окт 2014, 16:07

    здравейте имам и още един въпрос свързан със покупка на жилище през частен съдия изпълнител въпосът ми е следния: на публичен търг спечелих жилище при което в седем дневен срок ми беше дадена една банкова сметка в която да внеса остатъка от сумата по апартамента и още една банкова сметка по която да преведа хонорара на частния съдия изпълнител в размер на 1.8 % от покупната цена. искам да знам аз ... към целия въпрос

  • miglena18

    21 Окт 2014, 15:38

    здравейте много време търся отговори на въпрос относно забавяне не трудова книжка и неплатени пенсионни осигуровки. На 22.07.2014 г. подадох молба за освобождаване от работа по взаимно съгласие. след една седмица бях повикана да разпиша заповед за освобождаване и ми направи впечатление че молбата ми е с променена дата от 22 датата беше вече 24.07.2014 като тези два дни разлика бях пусната в отпуск... към целия въпрос

  • cqk02379768

    21 Окт 2014, 14:17

    Здравейте!
    Предстои ни прехвърляне на персонал от една фирма в друга с различни дейности. Собстветика, които е и управител в двете фирми е един. По какъв начин следва да стане преназначаването на персонала?
    Искам да Ви питам и за осигуряването на Управителя-в едната фирма той е на ДУК 3000 лв. т. е. осигурява се на максимума. Може ли да работи безвъзмездно в другата фирма ?

© 2003-2014 Икономедиа АД съгласно Общи условия за ползване ново. Поставянето на връзки към материали в сайтовете на Икономедиа е свободно. Уеб разработка и дизайн на Икономедиа. Сайтът използва графични елементи от famfamfam + DryIcons. Някои снимки © 2014 Associated Press и Reuters. Всички права запазени.
Действителни собственици на настоящото издание са Иво Георгиев Прокопиев и Теодор Иванов Захов.
mobile Към мобилната версия на сайта

Бизнес: КапиталКариериБизнесРегалГрадът.bgОдитFoton.bg

Новини: ДневникЕвропа

IT: IDG.BGComputerworldPC WorldCIONetworkworld

Развлечение: БакхусLIGHT

На английски: SofiaEcho.com