Този сайт използва бисквитки (cookies). Ако желаете можете да научите повече тук. Разбрах
Регистрация

Трудовоправна консултация

въпроси и отговори

  • kuncheto

    11 Сеп 2010, 16:15

    Картинка Картинка

    Здравейте!Въпросът ми е .Съпругът ми е с изхимична болест на сърцето , с 50 % инвалидност, с право на работа и работи като портиер. Остават му 7 месеца до навършване на 63 години на 26.04.2011 г.Без разрешение от ТЕЛК и от Инспекцията по труда всеки ден го притискат да приеме да бъде преназначен от безсрочен трудов договор по ПМС № 66 на същата дръжност , но извън щата на предприятието,като му обещават ,че няма да променят трудовото му възнаграждение , ще запази правата си при пенсиониране, да получи полагащите му се 6 заплати, тъй като има над 12 год. в предприятието. Моля Ви отговорете ми, какви са условията на ПМС 66 ,трябва ли да приеме, ще запази ли правата си,като с трудов договор в щата , ако го преназначат за три години от безсрочен на срочен трудов договор,какви ще бъдат последиците? Да се съгласява ли, или да си търси правата,като инвалид? Благодаря Ви предварително!

  • asyamaya

    12 Сеп 2010, 11:14

    Картинка Картинка
    оценка -3 +3

    Бих Ви посъветвала, съпругът Ви да не се съгласява на трудов договор по ПМС №66, тъй като това означава сключване на срочен трудов договор извън щата на ведомството.
    Всяка година с решение на общинския съвет се утвърждават длъжностите по ПМС 66, назначават се на срочен трудов договор и може да не се освобождават ако на следващата година има одобрена същата длъжност, с допълнително споразумение се удължава срока на договора. Това означава, че ако не одобрят длъжността на съпруга Ви за следващата година, то трудовият му договор ще бъде прекратен, без да се ползва от защитата на чл.333 от КТ.
    Тъй като той е на безсрочен трудов договор, е абсолютно защитен по чл.333 от КТ и е трудно да бъде съкратен. Необходимо е предварително разрешение на ИТ.
    Според мен, е по-добре да остане на трудовият договор който има към момента.

вашите въпроси

  • yolanta77

    26 Авг 2016, 12:21

    Благодаря ви за бързия отговор !
    Само че не виждам как би могло да се осъществи предизвестие в случая ! Както ви писах синът ми е ученик - т.е. ако днес пусне предизвестие то ще изтиза след 30 дни а именно 26.09. ,това не влиза ли в противоречие с чл. 372 от КТ касаещо напускане без предизвестие от лица в редовна форма на обучение ? Как би могло да се осъществи едновременно ходенето на работа ... към целия въпрос

  • yolanta77

    26 Авг 2016, 10:19

    Здравейте !
    Синът ми е назначен на работа по чл.70 ал.1 от КТ на безсрочен трудов договор с 6 мес. изпитателен срок в полза на работодателя.Срок на предизвестието упоменато в договора е 30 дни .В договора е записано че същият ще работи на 8 часов работен ден - 1,2 и 3 смяна и 2 почивни дни в седмицата на мин. работна заплата .Но това дефакто не е така . От 13.06. 16г. откакто е сключен договора д... към целия въпрос

  • elspet

    25 Авг 2016, 22:59

    Много Ви благодаря за изчерпателните отговори. По въпроси 2 и 3 всичко ми се изясни, но имам още питания във връзка с въпрос 1.Ако след като ми прекратен безсрочния договор откажа да сключа нов договор по чл.68 ал.1 т.3 имам ли право да бъда съкратена по чл.328 ал.1 т.2 и да ми отправят предизвестие за да мога да се регистрирам на борсата? Или ще се тълкува като доброволно напускане тъй като не съ... към целия въпрос

  • Tsonka Tasheva

    25 Авг 2016, 14:09

    Работя на трудов договор, но в момента съм в болнични вече 8 месец, както вървят нещата, ще бъда още 4 месеца в болнични. Преди травмата сме кандидатствали и одобрени за професионално приемно семейство. От социалните настояват да ни настанят детенце. Заболяването ми е травма на глезена и не ми пречи да се грижа за него. Ще бъда на граждански договор- трябва ли да уведомя работодателя си? Пречи ли ... към целия въпрос

  • kalinac

    25 Авг 2016, 13:35

    Сърдечно Ви благодаря!

    Поздрави!

  • sergei_karadjov

    25 Авг 2016, 08:52

    Здравейте!
    Къде да продължа да работя?
    В момента работя във фирма, в която получавам 1161 лв. щат + 12% клас за прослужено време =1300 лв. Брато, от тях чисто получавам 1020 лв. И трета категория труд.
    Имам предложение за работа в друга форма при следните условия : 850 лв. Щат + други = 1700 лв. Бруто. От тях чисто да получавам 1200 лв. И втора категория труд.
    Кой вариант е по-добрия за... към целия въпрос

  • eleonora_7

    24 Авг 2016, 19:54

    Здравейте,
    получавам пенсия от 2015г.Имам съмнения,че при изчисляване на пенсията ми е допусната грешка.
    За периода от 01.01.2000г до 31.12.2000г имам внесени осигурителни вноски като самоосигуряващо се лице.
    Освен това за периода от 01.06.2000 до 31.2000г имам внесени осигурителни вноски и от друга фирма.
    Как да се уверя ,че при изчисляване на пенсията ми са взети осигурителните суми от две... към целия въпрос

  • rosita_p

    24 Авг 2016, 18:49

    Здравейте!
    Навърших необходимата възраст и стаж за ранно пенсиониране при учителите през април 2016 г. В момента получавам пенсия за инвалидност поради общо заболяване с ТЕЛК решение.
    Ако подам документи за ранно пенсиониране, може ли да се приложи в моя случай чл.101, ал. 3а от КСО,или ще ми бъде спряна инвалидната пенсия? Ще имам ли право да получавам 50% от инвалидната пенсия?

  • jgq57504183

    24 Авг 2016, 17:23

    Здравейте, имам следният въпрос: Аз съм работодател на 21 работника. Имам 2 служители, които като се зададе много работа, излизат в болничен. И това е системно. Аз не мога да ги уволня, защото работа, която изпълняват е строго специфична и много трудно се намират хора с такава квалификация. Коя е институцията, която мога да сезирам, за да провери дали тези болнични са издадени правомерно или не. ... към целия въпрос

  • pavleta03

    24 Авг 2016, 15:43

    Здравейте,

    На 25г съм от София, работя от 2010г в частна фирма, където започнах първоначално на една позиция и постепенно няколко пъти бивах повишена със смяна на работната длъжност. Наскоро си направих справка в ЧР за трудовият ми стаж и длъжностите, които съм заемала и искам да ми фигурират в Трудовата книжка, но се оказа, че някой с времето не си е свършил работата и за целия период до момен... към целия въпрос

© 2003-2016 Икономедиа АД съгласно Общи условия за ползване ново. Политика за бисквитките ново . Поставянето на връзки към материали в сайтовете на Икономедиа е свободно. Уеб разработка и дизайн на Икономедиа. Сайтът използва графични елементи от famfamfam + DryIcons. Някои снимки © 2016 Associated Press и Reuters. Всички права запазени.
Действителни собственици на настоящото издание са Иво Георгиев Прокопиев и Теодор Иванов Захов.
mobile Към мобилната версия на сайта

Бизнес: КапиталКариериБизнесРегалГрадът.bgОдитFoton.bg

Новини: ДневникЕвропа

IT: IDG.BGComputerworldPC WorldCIONetworkworld

Развлечение: БакхусLIGHT

На английски: SofiaEcho.com