Този сайт използва бисквитки (cookies). Ако желаете можете да научите повече тук. Разбрах
Регистрация

Трудовоправна консултация

въпроси и отговори

  • Вилис

    02 Дек 2010, 22:16

    Картинка Картинка

    Здравейте!Имам един въпрос.Работех във фирма 8 години на безсрочен трудов договор.След връщането ми от майчинство ме съкратиха по 4лен 331,ал. 2/това е практика за всички майки,които се връщат от майчинство/,та на въпроса ми:Колко месеца ще имам право на борса,след като общият ми трудов стаж е 11 години и каква сума ще ми се изплаща.А също и в какъв срок трябва да се регистрирам на борсата?
    Благодаря ви предварителни!
    Отпуската ми полагаемата също ще ми буде изплатена в едномесечен срок,както и 4-кратното обезщетение,но на каква база?

  • asyamaya

    05 Дек 2010, 10:33

    Картинка Картинка
    оценка +2

    Съгласно чл.54в от КСО, Вие ще имате право на обезщетение за безработица за срок от 9 месеца.
    Съгласно чл.54б, ал.1 от КСО, Дневното парично обезщетение за безработица е в размер 60 на сто от среднодневното възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд "Безработица" за последните 9 календарни месеца, предхождащи месеца на прекратяване на осигуряването, и не може да бъде по-малко от минималния дневен размер на обезщетението за безработица.

    Срокът за регистрация на трудовата борса е 3 месеца, считано от датата на прекратяване на трудовия договор.

    Обезщетението за неизползван платен отпуск се изплаща на база среднодневно брутно трудово възнаграждение за последния календарен месец, предхождащ датата на прекратяване на трудовия договор, през койтосте отработила най-малко 10 работни дни.

    Брутното трудово възнаграждение за определяне на обезщетението по чл.331 от КТ, е полученото от Вас брутно трудово възнаграждение за месеца, предхождащ месеца, в който е възникнало основанието за съответното обезщетение, или последното получено от Вас месечно брутно трудово възнаграждение.

вашите въпроси

  • yolanta77

    26 Авг 2016, 12:21

    Благодаря ви за бързия отговор !
    Само че не виждам как би могло да се осъществи предизвестие в случая ! Както ви писах синът ми е ученик - т.е. ако днес пусне предизвестие то ще изтиза след 30 дни а именно 26.09. ,това не влиза ли в противоречие с чл. 372 от КТ касаещо напускане без предизвестие от лица в редовна форма на обучение ? Как би могло да се осъществи едновременно ходенето на работа ... към целия въпрос

  • yolanta77

    26 Авг 2016, 10:19

    Здравейте !
    Синът ми е назначен на работа по чл.70 ал.1 от КТ на безсрочен трудов договор с 6 мес. изпитателен срок в полза на работодателя.Срок на предизвестието упоменато в договора е 30 дни .В договора е записано че същият ще работи на 8 часов работен ден - 1,2 и 3 смяна и 2 почивни дни в седмицата на мин. работна заплата .Но това дефакто не е така . От 13.06. 16г. откакто е сключен договора д... към целия въпрос

  • elspet

    25 Авг 2016, 22:59

    Много Ви благодаря за изчерпателните отговори. По въпроси 2 и 3 всичко ми се изясни, но имам още питания във връзка с въпрос 1.Ако след като ми прекратен безсрочния договор откажа да сключа нов договор по чл.68 ал.1 т.3 имам ли право да бъда съкратена по чл.328 ал.1 т.2 и да ми отправят предизвестие за да мога да се регистрирам на борсата? Или ще се тълкува като доброволно напускане тъй като не съ... към целия въпрос

  • Tsonka Tasheva

    25 Авг 2016, 14:09

    Работя на трудов договор, но в момента съм в болнични вече 8 месец, както вървят нещата, ще бъда още 4 месеца в болнични. Преди травмата сме кандидатствали и одобрени за професионално приемно семейство. От социалните настояват да ни настанят детенце. Заболяването ми е травма на глезена и не ми пречи да се грижа за него. Ще бъда на граждански договор- трябва ли да уведомя работодателя си? Пречи ли ... към целия въпрос

  • kalinac

    25 Авг 2016, 13:35

    Сърдечно Ви благодаря!

    Поздрави!

  • sergei_karadjov

    25 Авг 2016, 08:52

    Здравейте!
    Къде да продължа да работя?
    В момента работя във фирма, в която получавам 1161 лв. щат + 12% клас за прослужено време =1300 лв. Брато, от тях чисто получавам 1020 лв. И трета категория труд.
    Имам предложение за работа в друга форма при следните условия : 850 лв. Щат + други = 1700 лв. Бруто. От тях чисто да получавам 1200 лв. И втора категория труд.
    Кой вариант е по-добрия за... към целия въпрос

  • eleonora_7

    24 Авг 2016, 19:54

    Здравейте,
    получавам пенсия от 2015г.Имам съмнения,че при изчисляване на пенсията ми е допусната грешка.
    За периода от 01.01.2000г до 31.12.2000г имам внесени осигурителни вноски като самоосигуряващо се лице.
    Освен това за периода от 01.06.2000 до 31.2000г имам внесени осигурителни вноски и от друга фирма.
    Как да се уверя ,че при изчисляване на пенсията ми са взети осигурителните суми от две... към целия въпрос

  • rosita_p

    24 Авг 2016, 18:49

    Здравейте!
    Навърших необходимата възраст и стаж за ранно пенсиониране при учителите през април 2016 г. В момента получавам пенсия за инвалидност поради общо заболяване с ТЕЛК решение.
    Ако подам документи за ранно пенсиониране, може ли да се приложи в моя случай чл.101, ал. 3а от КСО,или ще ми бъде спряна инвалидната пенсия? Ще имам ли право да получавам 50% от инвалидната пенсия?

  • jgq57504183

    24 Авг 2016, 17:23

    Здравейте, имам следният въпрос: Аз съм работодател на 21 работника. Имам 2 служители, които като се зададе много работа, излизат в болничен. И това е системно. Аз не мога да ги уволня, защото работа, която изпълняват е строго специфична и много трудно се намират хора с такава квалификация. Коя е институцията, която мога да сезирам, за да провери дали тези болнични са издадени правомерно или не. ... към целия въпрос

  • pavleta03

    24 Авг 2016, 15:43

    Здравейте,

    На 25г съм от София, работя от 2010г в частна фирма, където започнах първоначално на една позиция и постепенно няколко пъти бивах повишена със смяна на работната длъжност. Наскоро си направих справка в ЧР за трудовият ми стаж и длъжностите, които съм заемала и искам да ми фигурират в Трудовата книжка, но се оказа, че някой с времето не си е свършил работата и за целия период до момен... към целия въпрос

© 2003-2016 Икономедиа АД съгласно Общи условия за ползване ново. Политика за бисквитките ново . Поставянето на връзки към материали в сайтовете на Икономедиа е свободно. Уеб разработка и дизайн на Икономедиа. Сайтът използва графични елементи от famfamfam + DryIcons. Някои снимки © 2016 Associated Press и Reuters. Всички права запазени.
Действителни собственици на настоящото издание са Иво Георгиев Прокопиев и Теодор Иванов Захов.
mobile Към мобилната версия на сайта

Бизнес: КапиталКариериБизнесРегалГрадът.bgОдитFoton.bg

Новини: ДневникЕвропа

IT: IDG.BGComputerworldPC WorldCIONetworkworld

Развлечение: БакхусLIGHT

На английски: SofiaEcho.com