Регистрация

Трудовоправна консултация

въпроси и отговори

  • koni_61

    30 Мар 2011, 17:57

    Картинка Картинка

    Колко дни болнични се полагат при операция на миомен възел на матката?

  • asyamaya

    31 Мар 2011, 16:38

    Картинка Картинка
    оценка -2 +9

    Съгласно Наредбата за експертиза на работоспобността правото на болнични и тяхната продължителност се определя от компетентните здравни органи.

вашите въпроси

  • Kamen Kamenov

    02 Сеп 2015, 19:14

    Здревейте г-н Георгиев,

    Имам въпрос относно "чл. 328 от Кодекса на труда", прочетох, че студент Редовно обучение може да напусне работа без предизвестие и без плащане на неустойка. В моя случай, по договор трябва да дам 2 месеца предизвестие или неустойка равна на тях.

    Възможно ли е да напусна без да плащам неустойка, с две седмици предизвестие ?

    Благодаря ви предварително и ви... към целия въпрос

  • Nadia Kirilova

    02 Сеп 2015, 15:33

    моята майка работи в дом майка и дете но понеже са в ликвидация и преминаха в друг проект към общината и понеже той е до ноември месец тях след това ще ги освободят ;моя въпрос е ще имат ли право те след това на платена борса като нямат прекъсване на трудовия стаж поне от 7 години назад.

  • stelini1965

    01 Сеп 2015, 22:29

    Здравейте, получих алергия, към материалите, с които работя и искам да напусна. Ако е по собствена инициатива, обезщетението на борсата, което ще получа, не ме удовлетворява.Няма виновни за ситуацията, но потърпевша съм аз. Какви варианти имам? Благодаря!

  • tsp36473265

    01 Сеп 2015, 19:13

    Здравейте,
    Искам да попитам,тъй като на 29.09.2015 г стават 410 дни от раждането на детето ми,а договорът ми беше срочен и беше прекратен на 1.10.2014г.От фирмата ми казаха,че след 29.09.2015 нямам право да получавам за втората година майчинство.Ако от 1.10.2015 подпиша нов трудов договор с нова фирма възможно ли е да получавам за втората година майчинство?Или ако не е възможно какво да направя?
    ... към целия въпрос

  • midanchev

    01 Сеп 2015, 18:09

    Здравейте г-н Георгиев,
    На 31.08.2015г. подадох молба за прекратяване на трудовото ми правоотношение, считано от 01.10.2015г.
    На 01.09.2015г. ми бе връчена заповед за прекратяване на трудовото правоотношение по взаимно съгласие от 01.09.2015г. Моето желание беше това да стане от 01.10.2015г., дължи ли работодателя парично обезщетение за 1 месец в този случай?

  • danuta

    01 Сеп 2015, 17:09

    Здравейте! Какъв отпуск и на какво основание ми се полага до сега при: родих на 03.02.13 год.; трябваше да родя на 09.03.13 год.; живея на семейни начала, но нямам сключен брак с бащата на детето ни; имам повече от 15 години осигурителен стаж в държавна фирма; това е първо дете. Предварително Ви благодаря.

  • evavb

    01 Сеп 2015, 16:46

    Здравейте,

    Работя и се осигурявам от 2 годни в България..Предстои ми раждане в чужбина след 2 месеца, където ще остана през първите 6 месеца от раждането на детето...Искам да получавам майчинските си от България и трябва да подготвя необходимите документи...нямам проблем с взимането на първия болничен лист от лекуващият ми лекар в България, който се издава 45 дни преди раждането. Имам въпрос к... към целия въпрос

  • millena07

    01 Сеп 2015, 08:16

    Здравейте отново:)
    Благодаря за бързият отговор!
    В сайта на НОИ има информация за съответната възраст за пенсиониране на лицата с първа категория труд.
    http://www.noi.bg/pensions/grantpensions/1854-posv13
    От 15 август до 31 декември 2015 г. посочените в т.2 лица, които имат необходимия осигурителен стаж за придобиване право на пенсия, могат да се пенсионират без да се изисква освобождаване от ... към целия въпрос

  • Atanaska Borisova

    31 Авг 2015, 23:18

    Фирмата в която работя обяви фалиране на 28.08.2015 г..Бяхме устно освободени от работа. На 31.08. отново ни извикаха, като искаха само присъствието ни за един месец без да ни е осигурена работа. Какво трябва да направя, за да прекъсна работа с право на трудова борса? Благодаря!

  • millena07

    31 Авг 2015, 22:01

    Здравейте,
    Съпругът ми работи 28 г в една и съща военна структура.В момента е на 52,5г,по новият КСО трябва да се пенсионира на 53г. и 10 м.Може ли да се пенсионира в момента(с непълна пенсия) и да остане на работа до навършване на необходимата възраст за пълна пенсия?Или това зависи от висшестоящите ?
    Сърдечни поздрави:)
    Милена

© 2003-2015 Икономедиа АД съгласно Общи условия за ползване ново. Политика за бисквитките ново . Поставянето на връзки към материали в сайтовете на Икономедиа е свободно. Уеб разработка и дизайн на Икономедиа. Сайтът използва графични елементи от famfamfam + DryIcons. Някои снимки © 2015 Associated Press и Reuters. Всички права запазени.
Действителни собственици на настоящото издание са Иво Георгиев Прокопиев и Теодор Иванов Захов.
mobile Към мобилната версия на сайта

Бизнес: КапиталКариериБизнесРегалГрадът.bgОдитFoton.bg

Новини: ДневникЕвропа

IT: IDG.BGComputerworldPC WorldCIONetworkworld

Развлечение: БакхусLIGHT

На английски: SofiaEcho.com