Регистрация

Трудовоправна консултация

въпроси и отговори

  • 123abv

    02 Юни 2011, 21:37

    Картинка Картинка

    Здравейте,
    Отново задавам въпроса за болничните при граждански договор
    "От 01.01.2011г. до 31.05.2011г. работя на граждански договор. На 27.05.2011г. пострадах при трудова злополука и в момента съм в болница. Здравно осигурен съм. Въпросът ми е имам ли право на болнични." , защото прочетох следното:
    Съгласно чл. 4, ал. 1, т. 1 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) работниците и служителите, наети на работа за повече от пет работни дни, или 40 часа, през един календарен месец, независимо от характера на работата, от начина на заплащането и от източника на финансиране са задължително осигурени за всички осигурени социални рискове по този кодекс.

  • asyamaya

    07 Юни 2011, 00:15

    Картинка Картинка
    оценка +1

    Ако сте работили по граждански договор, нямате право на болнични, защото по гражданските договори няма осигуряване за общо заболяване и майчинство, независимо че сте здравноосигурен.
    Ако имате трудов договор по чл.114 от КТ, което е договор за определени дни от месеца ( повече от 5 дни или 40 часа), то тогава имате право на болнични.

вашите въпроси

  • natali._d

    22 Юли 2014, 12:39

    преди един месец ми връчиха предизвестие за прекратяване на тд, според предизвестието днес би трябвало да ми е последния работен ден. но все още не съм получила заповед за прекратяване. кога най-късно трябва да получа такава? а ако не я получа днес до края на ротния ден това означава ли че утре трябва да съм на работа? доколкото зная предизвестието е декларация от работодателя за намерението му да... към целия въпрос

  • valq_katq

    22 Юли 2014, 10:39

    Просто не да казват по медиите че няма млади кадри за учители напротив има но от тези пенсионери ние младото поколение не можем да се доредим.Има ли закони,наредби,КТ и т.н.едни ли са или просто за моята директор има други закони,КТ и т.н.Благодаря Ви за вниманието.

  • valq_katq

    22 Юли 2014, 10:34

    Здравейте,моят въпрос е следния: Аз съм млад кадър за младши учитл в ДГ ,но не мога да започна защото моята директорка ми казва,че няма място на този етап.Напротив има колежка която е 1954 г. и се е пенсионирала 2011г и продължава да работи.Искам да знам мога ли да си търся правата и към кой бих могла да се обърна.Благодаря Ви за вниманието.!!!

  • komitta

    21 Юли 2014, 15:43

    Тези заплати са по новия КТД- от ули 2014 г.- за образованието. Влиза в сила от 1 септември 2014 г.Благодаря!

  • lubo_takov

    21 Юли 2014, 13:51

    Здравейте,
    Работя на трудов договор на пълен работен ден, но поради некоректност в заплащането реших да напусна. Проведох разговор с шефа миналия четвъртък, в който устно го уведомих за намеренията си. В събота той ми се обади по телефона и ми съобщи че в понеделник няма смисъл да ходя на работа. Притеснявам се че ще ме изиграят с документите при напускане, т.е. ще ги оформят неизгодно за мен и н... към целия въпрос

  • jenny_egg

    21 Юли 2014, 13:20

    Здравейте,
    Работя на трудов договор на пълен работен ден, но от друго място ми предлагат почасова работа на граждански договор. Длъжна ли съм да уведомя основния си работодател (този към който съм на ТД) за допълнителната работа, която извършвам и това, че имам намерение да сключа граждански договор с друга фирма ?

  • milencheto13

    21 Юли 2014, 13:19

    В предприятието, което работя имам навършени 10 г трудов стаж. Остават ми 9 месеца до право на пенсиониране с втора категория труд.Освобождават ме от длъжност по чл. 328 ал.2 във връзка с чл 326 ал 2 от КТ. В същото време в това звено ръководна длъжност заема дългогодишен пенсионер. Редно ли е да ме освободят при тези условия?

  • komitta

    21 Юли 2014, 11:36

    Ако подам заявление за пенсиониране от 1 септември 2014 , ще получа ли 8 заплати за продължителна работа в образованието? Имам възрастта и стажа,/на 61 години съм,имам 40 години стаж , от който 17 са в последното училище/ .Благодаря ви !

  • maia_68

    21 Юли 2014, 09:31

    Здравейте,
    Приемам становището Ви.Но тогава има противоречие: един работодател, два трудови договора за ДВЕ работни места.КТ-то не го ли забранява?

  • maia_68

    20 Юли 2014, 19:22

    Тоест да разбирам че може да разреши неплатен отпуск на учител,защото той ще заеме длъжност директор на СОУ-то.

© 2003-2014 Икономедиа АД съгласно Общи условия за ползване ново. Поставянето на връзки към материали в сайтовете на Икономедиа е свободно. Уеб разработка и дизайн на Икономедиа. Сайтът използва графични елементи от famfamfam + DryIcons. Някои снимки © 2014 Associated Press и Reuters. Всички права запазени.
Действителни собственици на настоящото издание са Иво Георгиев Прокопиев и Теодор Иванов Захов.
mobile Към мобилната версия на сайта

Бизнес: КапиталКариериБизнесРегалГрадът.bgОдитFoton.bg

Новини: ДневникЕвропаForeign Policy - България

IT: IDG.BGComputerworldPC WorldCIONetworkworld

Развлечение: БакхусLIGHT

На английски: SofiaEcho.com