Регистрация

Трудовоправна консултация

въпроси и отговори

  • amelia_24

    11 Юли 2011, 21:49

    Картинка Картинка

    Здравейте,
    Студентка съм редовно обучение в Дания. Завършила съм един семестър и в момента съм прекъснала тъй като родих. ИМам ли право на еднократната помощ за майки студентки (2880 лв.)? Къде и какви документи трябва да подам в случай, че имам право?
    Благодаря предварително.

  • asyamaya

    14 Юли 2011, 09:13

    Картинка Картинка
    оценка +2

    Правото за получаване на еднократна помощ възниква от датата на раждане на детето и/или датата на записване в редовна форма на обучение.
    Документите ,които се подават са:
    -молба декларация
    -копие от акт за раждане на детето,за което се иска помощта
    -уверение от Висшето Учебно заведение за лицата по чл.8.8в,ал 1 и 4 отЗакона за семейните помощи за деца, ЧЕ СА ЗАПИСАНИ КАТО РЕДОВНИ СТУДЕНТИ КЪМ ДАТАТА НА ПОДАВАНЕ НА МОЛБАТА-ДЕКЛАРАЦИЯ.

    Правото Ви на тази помощ следва да бъде определена от Дирекция "Социално подпомагане". Тези почощи се полагат за деца отглеждани в България.

    Документите са подамат в Дирекция "Социално подпомагане" по местоживеене.

вашите въпроси

  • plovdiv13

    29 Юли 2014, 17:31

    През 1978г. завърших ИДУ "Анастасия Тошева", Стара Загора- полувисше. Работих като детски учител до 1990г. През това време завърших ПУ "Паисий Хилендарски" , Пловдив , Българска филология , Магистърска степен . От 1990 до 2008 г. работих като учител по БЕЛ в основно училище. Съкратена бях, защото останах на полувин щат, поради намаляване на учениците. Където и да търсех работа ... към целия въпрос

  • hrisik

    29 Юли 2014, 15:33

    Здравейте,
    Държавен служител съм и в момента ползвам отпуск за отглеждане на дете до 2 години. По време на този отпуск работодателят ми е сменил наименованието на отдела, на който съм ръководител, като промяна във функциите няма. На това основание за началник на отдела е назначено друго лице, а мен в щатното разписание ме водят на длъжност гл.експерт без промяна на възнаграждението. Не съм под... към целия въпрос

  • ninaf

    29 Юли 2014, 09:39

    Здравейте, искам да попитам при съкращаване на длъжността поради намален обем на работа, ако се регистрирам като безработна след получаване на предизвестието на какви обезщетения имам право и времето, през което съм безработна зачита ли се за трудов стаж? Моят трудов стаж до момента е 31 год.От 15 год. нямам прекъсване.
    Предварително Ви благодаря!

  • dimitrina.sht.

    28 Юли 2014, 23:26

    Здравейте.И още един въпрос.Едиственствено условие ли е получаването на паричното обещетение да става чрез банков превод.По повод хитовите ЧСИ,които не си поплюват да ти блокират и вземат и последния цент,аз не желая да си получавам обещетението което към момента ми е единствен доход по банков път.Ако е единствено условие,защо ни лишават от правото къде и как да си получавам парите.А ако има друг ... към целия въпрос

  • dimitrina.sht.

    28 Юли 2014, 22:47

    Здравейте.Моля да ми отговорите. 2013г.бях на работа в Германия за 6мес. на трудов договор с всичките социални и здравни осигуровки,които ми бяха внасяни. В същото време,работех и в България и за това време в Германия си бях пуснала от тук неплатен отпуск.Поради причини се наложи да напусна работа от Германия и да се върна на работа в България.Работих 2мес.,след което бях съкратена.Регистрирах ... към целия въпрос

  • trifonjakis

    28 Юли 2014, 21:19

    Здравейте , моля да ми отговорите на следния въпрос:
    На 31.12.2014 г. вавършвам 58 г.и 8 месеца.Имам трудов стаж 3-та категория и 15г.и 8 месеца втора категория.За да се пенсионирам на 31.12.2014 г.,въпреки че отговарям на условията за 2-ра категория не ми достигат 11 месеца.За целта се самоосигурявам като земеделски производител допълнително освен основния ми трудов договор ,по който работя и... към целия въпрос

  • vladigor

    28 Юли 2014, 21:05

    здравейте, моля за информация по следния случай:
    аз съм регистрирана в бюро по труда и от 7 месеца получавам обещетения - остава ми още един месец от срока в който ще вземам обещетения и оставам без тях, но и без работа. Съпруга ми работи на тр.договор, но работодателя му иска от него да излезе в неплатен отпуск за 5 месеца за отглеждане на дете до 8 г. (дъщеря ни е на 7 г. и 2 месеца) и й предст... към целия въпрос

  • nadenceto85

    28 Юли 2014, 18:50

    Здравей те!Бременна съм в 6м и сега шефа ми казва че ще спира дейност фирмата.А аз смятам от 10 август до края да излизам болничен,когато прекрати дейноста ще имам ли право на майчинство или не.И да се прехвърля ли в друга фирма още от сега за да си получавам това което искам.

  • d_titeva

    28 Юли 2014, 15:11

    Здравейте!
    Работя в общинско училище. За изтеклата 2013 година, колективът ни не си е получил средствата за СБКО за 9 месеца. Работодателят ни отговори, че през тази година не е възможно това да се направи, защото е изтекла финансовата година и той ще претърпи санкции. Вярно ли е това и как е възможно все пак да си получим тези средства?

  • emiemilli

    28 Юли 2014, 11:02

    Благодаря за бързия отговор .В длъжностната характеристика пище "продавач - консултант "и определените длъжностни задължения но има една точка Допълнителни задължения ,в която пише следното: -изпълнява и др. задължения ,възложени от прекия му ръководител или управителя на търговския обект ,свързани с работата му .Въпроса ми е тази точка не е ли "вратичка за работодателя спрямо работ... към целия въпрос

© 2003-2014 Икономедиа АД съгласно Общи условия за ползване ново. Поставянето на връзки към материали в сайтовете на Икономедиа е свободно. Уеб разработка и дизайн на Икономедиа. Сайтът използва графични елементи от famfamfam + DryIcons. Някои снимки © 2014 Associated Press и Reuters. Всички права запазени.
Действителни собственици на настоящото издание са Иво Георгиев Прокопиев и Теодор Иванов Захов.
mobile Към мобилната версия на сайта

Бизнес: КапиталКариериБизнесРегалГрадът.bgОдитFoton.bg

Новини: ДневникЕвропаForeign Policy - България

IT: IDG.BGComputerworldPC WorldCIONetworkworld

Развлечение: БакхусLIGHT

На английски: SofiaEcho.com