Регистрация

Трудовоправна консултация

въпроси и отговори

  • adrenalina

    13 Яну 2012, 15:15

    Картинка Картинка

    Здравейте.В момента работя на трудов договор с пълни осигуровки на 8 часов работен ден,но искам да започна и 2-ра работа,на която също ще ме осигуряват на 8 часа.Какъв е варианта на първото работно място да продължат да ме осигуряват,без това да попречи на осигуряването от втория работодател.На колко часа още имам право на осигуровки,на какъв договор.Благодаря ви предварително

  • asyamaya

    19 Яну 2012, 15:41

    Картинка Картинка
    оценка -1 +22

    Съгласно чл.111 от КТ работникът или служителят може да сключва трудови договори и с други работодатели за извършване на работа извън установеното за него работно време по основното трудово правоотношение. При работата по втори ТД задължително се спазва минималната междудневната почивка, която е 12 часа, което означава, че не може да работите повече от 4 часа. Имайте предвид, че кагато работите на пълно работно време по основния договор, работата по втория няма да увеличи осигурителния Ви стаж, а само осигурителния Ви доход.
    Вторият ви работодател ще ви осигурява като лице работещо по чл.111 от КТ.

вашите въпроси

  • valentina58

    05 Сеп 2015, 12:45

    благодаря за бързия отговор! Да разбирам ли , че след като никъде не се споменава работници в пионерски домове, нямам учителски стаж? нали има принцип , че законът няма обратна сила?
    излиза, че трябва да търся документи от преди 1990 година?

  • valentina58

    05 Сеп 2015, 09:41

    работила съм като зав отдел в пионерски дом през 1983 година.Стажът тогава се определяше като учителски.В момента моята колежка от отдела ми се пенсионира и счетоводителка й обяснява, че стажът й е организационен, тъйкато в трудоват й книжка пише - организационна работа! но ние сме сигурни, че по тогавашно законодатество сме със учителски стаж( както са сегашните работници в центровете за деца.

  • gmihovbg

    04 Сеп 2015, 15:08

    длъжни ли са да ми дадат дохода от 1982 до 1997 за да мога да си избера 3 години за пенсиониране

  • son55473488

    04 Сеп 2015, 13:54

    Здравейте!Учител съм и искам да ми отговорите . Назначен бях на работа по чл.68.ал.1.т1 от к.т.Освободен бях почл.325.т.3от кт. и имам 30 години стаж.Регистрирах се на борсата за втори път и отговарям на всички условия.Колко време ще ползвам обещтетение от борсата-за какъв период.БЛАГАДАРЯ ВИ.

  • mika1984

    04 Сеп 2015, 07:15

    Здравейте. Работя на трудов договор по Кодекса на труда в едно министерство. Интерсува ме защо не ми излиза в НОИ, че ме осигуряват, а само в НАП? Проблем ли е това?

  • oao07473422

    03 Сеп 2015, 17:14

    Работя като държавен служител в МВР,имам приравнени години към 1категория труд -23г и 6м и 16г и 6м трудов стаж в МВР на едно място при вредни условия на труд в момента съм на 48 години -Мога ли да се пенсионирам по -рано поради предвидени съкращения и отнемане на досегашният ми статут на държавен служител в МВР и отнемане на правата ми като такъв ,какъв е редът и какво ще загубя от по раннот... към целия въпрос

  • mok39473420

    03 Сеп 2015, 16:58

    Трудоустроена съм с 50% инвалидност и съгласно приетата скала навършвам 61г. май 2016г. Длъжна ли съм да изляза в пенсия при навършване на годините, или може да работя ако работодателя приеме да остана на работа. Може ли да се пенсионирам и да работя, със съгласие от работодателя. Може ли да избера коя пенсия да получаван по инвалидност, или за прослужени години.

  • didazasheva

    03 Сеп 2015, 15:58

    Здравейте ! Имам ли право на болничен лист за временна нетрудоспособност ,ако е прекратен трудовия ми договор от същия ден в който ми е издаден и болничния лист или ден по рано ? И ако имам право на колко време ? Благодаря!

  • didazasheva

    03 Сеп 2015, 15:44

    Здравейте ! Имам ли право на болничен лист за временна нетрудоспособност ,ако е прекратен трудовия ми договор от същия ден в който ми е издаден и болничния лист или ден по рано ? И ако имам право на колко време ? Благодаря!

  • ttq51389341

    03 Сеп 2015, 12:58

    При обезщетение при пенсиониране на учителите валидно ли е още ПМС №31 от 1994г.,в което е казано,че учител, работил 10г.в сферата на образованието,макар и при не един работодател, може да получи 6 бр.заплати,респективно 8 по КТД?

© 2003-2015 Икономедиа АД съгласно Общи условия за ползване ново. Политика за бисквитките ново . Поставянето на връзки към материали в сайтовете на Икономедиа е свободно. Уеб разработка и дизайн на Икономедиа. Сайтът използва графични елементи от famfamfam + DryIcons. Някои снимки © 2015 Associated Press и Reuters. Всички права запазени.
Действителни собственици на настоящото издание са Иво Георгиев Прокопиев и Теодор Иванов Захов.
mobile Към мобилната версия на сайта

Бизнес: КапиталКариериБизнесРегалГрадът.bgОдитFoton.bg

Новини: ДневникЕвропа

IT: IDG.BGComputerworldPC WorldCIONetworkworld

Развлечение: БакхусLIGHT

На английски: SofiaEcho.com