Регистрация

Трудовоправна консултация

въпроси и отговори

  • ivonata

    03 Апр 2012, 12:53

    Картинка Картинка

    Здравейте,работя по безсрочен трудов договор,който искам да прекратя по член 327 ал.1 т.2.
    За месец февруари т.г. получих възнаграждението си на 22.03.,а за месец март все още не съм(крайният срок е 30.04.).Въпросът ми е свързан с вноските по социално и здравно осигуряване.Последната осигурителна вноска,която е направил работодателят ми е за м.Октомври 2010 г.От тогава до този момент осигуровките ми са само начислени и неплатени към НАП.Въпросът ми е дали невнесените осигуровки са основание да прекратя договора по чл.327 ал.1 т.2.Благодаря Ви предварително.

  • asyamaya

    12 Апр 2012, 14:24

    Картинка Картинка

    Работникът или служителят може да прекрати трудовия договор писмено, без предизвестие, когато работодателят забави изплащането на трудовото възнаграждение или на обезщетение по КТ или по КСО. В случай, че работодателят регулярно подава Декларация 1 в НАП с информация за осигурителния Ви доход и за дължимите осигуровки и Ви изплаща възнаграждението в посочения в ТД срок Вие нямате право да прекратите ТД на основание чл.327 ал.1 т.2 от КТ.

вашите въпроси

  • diaman

    01 Юли 2015, 16:22

    Фирма се купува от нов собственик, как могат да се прехвърлят служителите който са в отпуск по майчинство .Новият работодател иска на всички служители прекратяване към старата фирма и назначаване в новата . Но какво да направя с майките? Мога ли да ги прекратя и дали новия собственик ще ги иска ?

  • rigel.stefan

    01 Юли 2015, 11:26

    Здравейте,
    Работя като управител по ДУ в ЕООД. Дъщерна фирма сме на голяма компания за която е цялата ни производствена дейност.Тъй като работата на собственика не върви ( и съответно не плаща заплати вече два месеца на ЕООД-то) съм решил да напусна.
    1.Какви варианти имам за да мога да се регистрирам в БТ.(плащани са ми всички видове осигуровки и удръжки).
    2.До изтичане на ДУ ми остават 2,5 год... към целия въпрос

  • qwn31434959

    30 Юни 2015, 17:49

    благодаря за отговора.
    А в случей, че след раждането се върна на работа и след още 3 месеца трудов стаж (общо 12 месеца) може ли да започне изплащане на обезщетение по майчинство

  • apostol234

    30 Юни 2015, 15:26

    Благодаря !

    Да, както Вие сте написали " Съветите имат за цел единствено да ориентират питащите" и "не предлагат окончателни решения на поставените проблеми".

    Да, ТАКА Е !

    Точно в тази връзка, аз (мисля че) нямам нужда от професионална консултация, а само от съвет за ориентация.

    А също така, мисля че форумите на изданията на Економедиа се четат от доста хора, та... към целия въпрос

  • qwn31434959

    30 Юни 2015, 15:18

    Здравейте, бих искала да задам въпрос във връзка с обезщетението за майчинство. Сега съм бременна в първия месец и същевременно започнах и работа и съм назначена на трудов договор. Имам ли право на обезщетение за майчинство при положение, че в момента на раждането ще имам само 9 месеца трудов стаж. Забележка : аз съм студентка в момента редовно ,но след 2 месеца завършвам.

  • apostol234

    30 Юни 2015, 12:45

    Здравейте,

    Аз съм работодател, а един от моите работници иска да напуска. Имам отправено предизвестие и тъй като нямаме допълнително уговорен срок, сìтам срока за 30 дни.

    Да, ама на 10-тия ден работника реши, че си тръгва.

    Въпросите са ми:
    1. Дължи ли ми обезщетение по чл. 220 от КТ?
    2. За какъв срок - едномесечн или остатъка-неотработените (20 дни) от предизвестието ?

  • ttq51389341

    30 Юни 2015, 12:33

    Ще се пенсионирам и ще продължа да работя.Какви документи за НОИ трябва да се подготвят?Трябва ли да уведомя директора за решението ми ?

  • anikala

    30 Юни 2015, 12:31

    Здравейте,
    Имам една година до пенсия.Има вероятност да отида на борсата. Въпросите ми са
    1 При изчисляване на пенсията ми тази година ще участва ли по някакъв начин при изчисляването й.
    2 Тези 15 год. до кога се вземат - до годината в която съм била на работа или включително и тази когато съм на бюрото по труда.
    3. Кое е по изгодно да отида на бюрото или да
    си остана в къщи за да не се ... към целия въпрос

  • ttq51389341

    30 Юни 2015, 06:03

    Благодаря за отговора,ще ви послушам-ще се пенсионирам и ще продължа да работя.И така:какви документи от училището да ми подготвят за НОИ?Необходимо ли ще е УП-3,че в момента работя?Уведомява ли се Директора чрез заявление или няма смисъл?

  • Anastasiq Aleksandrova

    29 Юни 2015, 13:45

    Здравейте благодаря за отговора,който ми дадохте преди но не можех да разбера някой неща.Моят председател все още се дърпа и не мога да се разбера със него.Той твърди,че трудовият ми договор не е с постоянен характер.Например,че не съм назначен целогодишно със заплата от 1000 лв. Та да ми изплати обещетение при пенсиониране на база 1000 лева по договор.Ние сме на норма и каквото заработим на това ... към целия въпрос

© 2003-2015 Икономедиа АД съгласно Общи условия за ползване ново. Поставянето на връзки към материали в сайтовете на Икономедиа е свободно. Уеб разработка и дизайн на Икономедиа. Сайтът използва графични елементи от famfamfam + DryIcons. Някои снимки © 2015 Associated Press и Reuters. Всички права запазени.
Действителни собственици на настоящото издание са Иво Георгиев Прокопиев и Теодор Иванов Захов.
mobile Към мобилната версия на сайта

Бизнес: КапиталКариериБизнесРегалГрадът.bgОдитFoton.bg

Новини: ДневникЕвропа

IT: IDG.BGComputerworldPC WorldCIONetworkworld

Развлечение: БакхусLIGHT

На английски: SofiaEcho.com