Регистрация

Трудовоправна консултация

въпроси и отговори

  • ivanovaivanova

    03 Май 2012, 13:51

    Картинка Картинка

    Здравейте!Пиша във връзка с майка ми и проблемите,които има с работодателите си.До скоро тя работеше в магазин,който фирмата реши да затвори.Просто един ден са и казали да не идва повече на работа.Сега отказват да я освободят поради закриване на обекта,защото щяло да има големи глоби за фирмата(там работиха 4 жени).Опитват се да принудят жените да си пускат молби за напускане или неплатен отпуск.Как да постъпят тези жени,за да могат да си получат документите(освободени по член от закона с истинската причина) и парите,които им дължи фирмата и да се регистрират възможно най-бързо в бюрото по труда?Аз ги съветвам да отидат направо в инспекцията по труда.Те дори нямат копия от ТД,какъвто не съм сигурна вече дали имат,защото преди време са ги преназначили от едната в другата фирма на собственика.Благодаря предварително!

  • asyamaya

    10 Май 2012, 11:03

    Картинка Картинка

    Трябва да се подаде незабавно жалба в Инспекцията по труда. Възможно е чрез свидетели да се докаже работа, дори и да нямат екземпляр от трудови договори. За да получава обезщетение за безработица за по-дълъг срок, майка Ви не трябва да се съгласява да напуска по взаимно съгласие.

вашите въпроси

  • Kalina Todoranova

    30 Окт 2014, 20:14

    Здр.дъщеря ми е с л.к. и постоянен адрес в РБ, има брак с испанец,които е легализиран в РБ ,живеят в Хага където се ражда дете на 8.3.2014 г.там не е изплащана еднократна помощ при раждане,защото няма холандско гражданство , има българско удостоверение за раждане от община В.Търново.Има ли право за еднократна помощ за раждане в РБ и какви документи и срок трябват?Благодаря Ви предварително .

  • Kalina Todoranova

    30 Окт 2014, 20:14

    Здр.дъщеря ми е с л.к. и постоянен адрес в РБ, има брак с испанец,които е легализиран в РБ ,живеят в Хага където се ражда дете на 8.3.2014 г.там не е изплащана еднократна помощ при раждане,защото няма холандско гражданство , има българско удостоверение за раждане от община В.Търново.Има ли право за еднократна помощ за раждане в РБ и какви документи и срок трябват?Благодаря Ви предварително .

  • perfectactive

    30 Окт 2014, 16:07

    Здравейте,какъв стаж при пенсиониране се зачита на лице,което е работило едновременно по трудов договор и като самоосигуряващо се лице през периода 2000-2013 г? Ако правилно разбирам чл.9,ал.8 от КСО, тези 13 години се превръщат в съотношение 4:5 и полученото 16 г. и 3 месеци ще бъде зачетения стаж за придобиване на правото на пенсиониране.
    Благодаря предварително !

  • natali_tc

    30 Окт 2014, 13:32

    Здравейте,
    След като детето ми стана на 1.5 г, тръгна на ясла, а аз напуснах работа. Платената отпуска, която се е натрупала по време на майчинството ми губя ли я или трябва да ми я изплатят?
    Благодаря Ви предварително за отговора.

  • dimitrina_1976

    29 Окт 2014, 08:26

    Здравейте,
    Започнах работа в едно детско заведение към един район, след време се преместих на работа в друго детско заведение към друг административен район на същата длъжност. Нямам прекъсване при преместването от едната на другата работа. Предстои ми пенсиониране. Имам ли право да ползвам изплащането на 8 заплати по чл.222 (3) за работа при един работодател, като и двете детски заведения се во... към целия въпрос

  • Plamen Petrov

    28 Окт 2014, 18:10

    Здравейте, на 21.10.2014г. претърпях трудова злополука. Всички документи по установяването на това са налице и внесени в НОИ от работодателя, в посочения от закона 3-дневен срок. Разбрах, че имам право на обещетение, равняващо се на 90 процента от брутното дневно възнаграждение за последните 6 месеца.
    Питам, първо, еднократно ли е обещетението и второ, с обещетението изплаща ли ми се месечно бол... към целия въпрос

  • poiui

    28 Окт 2014, 14:13

    Здравейте,
    интересува ме какъв е срока да уведомя работодателя си за продължението на болничния ми при положение ,че първичния ми болничен е до 30.10.2014,на 31.10.2014 ще подам документи пред ОЛКК за продължение ,но болничния ми ще бъде издаден на 3.11.2014.Двата дни ,в които съм длъжен да уведомя работодателя си за продължението на болничния ми започват да течът от 31.10.2014 или 3.11.2014?
    Бл... към целия въпрос

  • poiui

    28 Окт 2014, 14:06

    Здравейте ,
    през 2012 година съм ползвал 270 дни отпуск поради временна неработоспособност,за 2013 60 дни за 2014 -20 дни отпуск поради временна неработоспособност общо с прекъсване =350 интересува ме във този случай важи ли правилото,че ако ползвам още 10 дни трябва да ми се издаде протокол ,за да се явя пред ТЕЛК за продължение.Благодаря!

  • frintezza

    28 Окт 2014, 12:51

    Здравейте, ето го моя договор: http://s18.postimg.org/pnx37auxl/20141028_123823.jpg
    И двете страни сме свързани с Бюрото по труда, при което БТ ми заплаща 270 лв, и работодателя ми заплаща още 70 лв,, за да станат 340лв. Въпроса ми е защо в договора ни пише 500 лв. трудово възнаграждение? Другото, за което искам да питам е защо в договора пише, че имам право на 20 дни платен работен отпуск и по К... към целия въпрос

  • neli1717

    28 Окт 2014, 00:01

    Благодаря за отговора, искам също да попитам ако откажа да подпиша договора имат ли право да ми прекратят регистрацията на борсата?

© 2003-2014 Икономедиа АД съгласно Общи условия за ползване ново. Поставянето на връзки към материали в сайтовете на Икономедиа е свободно. Уеб разработка и дизайн на Икономедиа. Сайтът използва графични елементи от famfamfam + DryIcons. Някои снимки © 2014 Associated Press и Reuters. Всички права запазени.
Действителни собственици на настоящото издание са Иво Георгиев Прокопиев и Теодор Иванов Захов.
mobile Към мобилната версия на сайта

Бизнес: КапиталКариериБизнесРегалГрадът.bgОдитFoton.bg

Новини: ДневникЕвропа

IT: IDG.BGComputerworldPC WorldCIONetworkworld

Развлечение: БакхусLIGHT

На английски: SofiaEcho.com