Този сайт използва бисквитки (cookies). Ако желаете можете да научите повече тук. Разбрах
Регистрация

Трудовоправна консултация

въпроси и отговори

  • kremena25

    20 Юни 2012, 14:36

    Картинка Картинка

    Здравейте!Имам следния проблем- преди месец реших да напусна работа,изработих си предизвестието,което приключи на 18.06.2012г. сега искам да се запиша на борсата,но трудовата ми книжка е загубена.Събирам необходимите документи-УП-та от бившите си работодатели и ще подам заявление в инспекцията по труда за нова трудова книжка , но там срока за издаване на такава е до 7дни. Срока за записване на бюрото по труда също е до 7дни.В този сучай какви са вариянтите ,какво трябва да направя за да спазя всички срокове?Надявам се на бърз отговор

  • asyamaya

    22 Юни 2012, 14:40

    Картинка Картинка
    оценка +3

    Срокът за регистрация в Бюрото по труда е 7 работни дни от датата на прекратяването на ТД - това може да стане само със заповедта за прекратяване и с документ УП-3 за осигурителен стаж от последния Ви работодател. Регистрацията в НОИ, където се определя размерът и срокът на обезщетението за безработица може да стане в срок от 3 месеца клед пракратяване на осигуряването. Доколкото разбирам ТД е прекратен на основание чл.326 от КТ, което означава че сте получавате минимилния размер на обезщетението за безработица за срок от 4 месеца /чл.54б от КСО/.

вашите въпроси

  • natasha55

    09 Авг 2017, 12:03

    Здравейте ! Благодаря за изключително бързия отговор ! Да, така и ще направя ! Желая Ви един прекрасен ден !

  • natasha55

    09 Авг 2017, 00:01

    Здравейте ! Благодаря Ви за отговора . Аз навърших пенсионна възраст през 2016 г. м.юли - 60г. и 10мес./родена съм на 18 септември1955 . На 9 септември 2016 подадох документи за пенсиониране и все още не съм получила решение за пенсия-това ми е и въпроса - какъв е срока за определяне на пенсия ?

  • betito123456

    04 Авг 2017, 16:32

    Здравейте,
    До момента част от задълженията са ми били да отговарям за ТРЗ-то на около 70човека + част от процеса по счетоводството на фирмата. Работодателя взима на договор за управление друг обект /ще се води ТРЗ и счетоводство на този обект/, които е собственост на друга фирма. Има ли право работодателя, ако ми предостави този договор за управление да ме накара законово да обработвам документа... към целия въпрос

  • td69

    04 Авг 2017, 14:40

    Здравейте,
    Имам подписан ТД през 2016 г.по чл.68 ал.1 т.2. В срок е записано :Определен от "......"- фирмата, където се извършва реално дейността. Няма никакви дати.
    По публикувана в сайт за работа съм поканен да започна спешно работа и трябва да напъсна. Как да прекратя сегашния си договор?Аз мисля да изпратя по куриер Молба за прекратяване по взаимно съгласие и адрес за връщане на... към целия въпрос

  • zunka

    04 Авг 2017, 12:58

    Добър ден! Назначена съм на трудов договор по чл.68,ал.1,т.1 от КТ за работа по проект на ЕС. Дого-
    ворът е сключен за срок от 18 месеца , считано от 01.02.2016 г. до приключване на дейностите по проекта. След това, с допълнително споразумение е удължен до 31.08.2017 г. Обаче самият проект про-
    дължава, понеже соц. асистенти и домашните помощници ще продължават да работят с трудови договори и ... към целия въпрос

  • nasi123

    03 Авг 2017, 13:23

    Здравейте.Допитването ми е следното: Съкратиха ме от работа и от1.1.2017 г. съм на борсата. Вземах парично обещетение ,но ми се обадиха от същата фирма да започна отново при тях за 4 месеца .Прекратих си борсата и започнах да работя отново .Подписахме трудов договор ,но минаха 2 месеца и разбрах че за 8 дни които трябваше да ме осигурят за месец маи са забравили да пуснат договора и са ми пуснал... към целия въпрос

  • jvh43487594

    02 Авг 2017, 15:38

    Привет! Изчетох КСО и ЗЗО, но не ми стана ясно, когато при раждане на дете баща за сметка на НОИ ползва 15 дневна отпуска от датата на изписване на новороденото, какви осигуровки се внасят за този период и за чия сметка са те. Много благодаря!

  • nelinasbg

    02 Авг 2017, 12:50

    Здравейте Г-жо Борисова,

    В момента съм безработна, регистрирана на трудовота борса и получавам обезщетение в размер на 60 % (за период от една гоодина-до 06.06.2018г.)
    Тъй като бях съкратена от работодателите ми .

    В момента имам предложение за работа от друга фирма, но мненията за тази фирма с доста противоречви.

    Въпросът ми е ако започна работа и евентуално нещата не се получат, мога л... към целия въпрос

  • sofi20003

    02 Авг 2017, 09:48

    Привет г-жо Борисова, Ето и моят въпрос:
    Назначена бях на работа по чл, 68 за определен срок от 2 месеца на работа, след това договора приключи ми го направиха безсрочен с допълнително споразумение по чл 67, ал 1, т.1 и и чл. 119. Пуснаха ме в неплатен отпуск 2 месеца и половина, в момента съм в неплатен отпуск и съм бременна. Питането ми е, след като се върна след месец и половина ще имам ли пр... към целия въпрос

  • jvh43487594

    02 Авг 2017, 09:14

    Здравейте! Много благодаря за даваните от Вас консултации и за Вашия професионализъм!
    Поех да гледам внучката си, като ползвам 11 месеца от отпуската по майчинство на дъщеря ми, за да тръгне тя на работа. Този период ми се зачита за осигурителен стаж като получавам месечно по 350 лв. Въпросът ми е като тръгна на работа има ли възможност за тези месеци да си доплатя осигуровки за пенсия, така, че ... към целия въпрос

© 2003-2017 Икономедиа АД съгласно Общи условия за ползване ново. Политика за бисквитките ново . Поставянето на връзки към материали в сайтовете на Икономедиа е свободно. Уеб разработка и дизайн на Икономедиа. Сайтът използва графични елементи от famfamfam + DryIcons. Някои снимки © 2017 Associated Press и Reuters. Всички права запазени.
Действителни собственици на настоящото издание са Иво Георгиев Прокопиев и Теодор Иванов Захов.
mobile Към мобилната версия на сайта

Бизнес: КапиталКариериБизнесРегалГрадът.bgОдитFoton.bg

Новини: ДневникЕвропа

IT: IDG.BGComputerworldPC WorldCIONetworkworld

Развлечение: БакхусLIGHT

На английски: KQuarterly