В съвременния свят всички корпорации, както и значителна част от малките и средните компании, имат финансов директор. Той отговаря както за финансово-счетоводната дейност и отчетност на компанията на ежедневна база, така и за цялостната стратегическа посока на развитието й. Нещо повече - той е и дясната ръка на изпълнителния директор/управител и управителния съвет на една компания. Участва активно при определяне на дългосрочната стратегия, в оценката на различните рискове и бизнес сценарии, както и при взимането на важни решения.
Изборът на финансов директор има пряко влияние върху репутацията на компанията, затова наемането на правилния човек определено носи и непосредствени ползи (или вреди) за бизнеса. Но кои са най-важни критерии при избора на специалист за този толкова отговорен пост?
Профилът на идеалния кандидат не може да бъде прекалено генерализиран, тъй като обичайно се задава според фазата на развитие на конкретната компания, сектор, корпоративна структура и култура, както и статус на управлявания финансово-счетоводен екип. И все пак ето и пет конкретни изисквания, на които е изключително важно да отговаря:
#1 Предприемаческо мислене vs. административно-счетоводна рамка
От изключително значение е финансовият директор да излезе извън формалната финансово-счетоводна и одиторска рамка на своята функция и да навлезе в детайли в бизнес модела на работодателя. Компаниите все повече търсят професионалисти с предприемачески дух и мислене, дори смелост да променят статуквото и внесат промени. Днес финансовият директор е по-скоро бизнес партньор, който проявява активност и желание да разбере какво движи компанията, откъде тя прави печалба и какви са променливите величини на бизнеса. Например, ако компанията произвежда сложни индустриални продукти, финансовият директор трябва да е наясно кои са доставчиците и как те могат да бъдат оптимизирани с оглед по-добро управление на паричните потоци. Също така от значение e и финансовият директор да разбира типологията на клиентите, например има ли концентрация към даден клиент и какви са рисковете, тъй като това също влияе пряко върху оборотните средства.
С радост мога да споделя за много финансови директори в България, които при своето назначение успешно навлизат и разбират основните специфики на дейността на компанията независимо от това, че предходният им професионален опит не е в същия отрасъл. Например финансов професионалист с дългогодишен опит в тежката промишленост, когато познавам, успешно се вписа в компания за бързооборотни стоки и с лекота проучи бизнеса в детайли. Но за да се случи това, е важно и самият специалист да осъзнава необходимостта да се адаптира и да настрои мисленето си на предприемаческа вълна.
#2 Социални умения и работа в екип
Финансовият директор е лицето на компанията пред нейните партньори – одитори, банки, държавни институции, затова той трябва да притежава добре развити комуникационни умения, както и такива за водене на преговори и преодоляване на конфликти. Затова е важно процесът на подбор и оценка да включи повече от една среща и в него да бъдат въвлечени както прекият ръководител, така и директорът човешки ресурси и търговският директор.
С оглед правилната преценка на социалните умения на кандидата за този отговорен пост съветвам да се съберат и неформални препоръки от хора, които познават предишната му работа и стил. Без съмнение работата в екип и управленският стил са ключови за финансовия ръководител, затова не бива да се подценяват и отношенията с хора от различно йерархично ниво в компанията.
Финансовият директор е лицето на компанията пред нейните партньори – одитори, банки, държавни институции, затова той трябва да притежава добре развити комуникационни умения, както и такива за водене на преговори и преодоляване на конфликти |
![]() Ирена Бушандрова е директор за България на международната компания в областта на подбора на ръководни кадри Pedersen&Partners от септември 2009 г. Тя има дългогодишен опит и в сектор финансови услуги. В продължение на 11 години е работила в ING Bank, където е отговаряла за кредитния портфейл на банката. Преди това в продължение на три години е била част от кредитния екип на Българо-американски инвестиционен фонд. Има магистърска степен по икономика от УНСС. |
За да получавате бюлетините на "Кариери" с новини и тенденции в областта на човешките ресурси, влезте в сайта или се регистрирайте. Станете част от онлайн общността на "Кариери". Включете се в нашите дискусии и анкети и през социалните мрежи: Facebook; Twitter; LinkedIn; Google+; Pinterest. |