Гости на MBA панелa на "Кариери" бяха Руслан Папазян и Галя Красимирова, които разказаха за собственото си MBA образование и дадоха полезни съвети на бъдещите кандидати
MBA образованието е сериозна инвестиция на време и пари. Затова трябва много внимателно да се прецени дали сега е точният момент да се насочим към него, какъв да бъде фокусът на обучението и какви са конкретните резултати, които очакваме след приключването му. Това беше едно от посланията на гостите на MBA панела, организиран от "Кариери" в рамките на изложението QS MBA World Tour - Руслан Папазян, генерален директор на "Трелеборг България" и Галя Красимирова, завършила MBA в бизнес училището Insead и с над 12 години опит в различни бизнес сфери. Двамата разказаха за собственото си MBA образование и дадоха полезни съвети на бъдещите кандидати.
За да избереш MBA трябва да вземеш предвид три неща: профилът на курса, държавата и финансовата помощ, коментира Руслан Папазян. Той подчерта, че таксите за обучение са пропорционални на очакваните доходи след придобиване на диплома, но тези доходи понякога не идват веднага след завършването. "Възвръщането на инвестицията е някъде в бъдещето, което обаче не винаги означава близкото бъдеще", допълни той.
Според Красимирова в някои случаи студентите могат да очакват от университетите да покрият до 25% от разходите по обучението им. Останалата част трябва да си набавят сами чрез заем или като потърсят финансиране от настоящия си работодател. "Ако след дипломирането се върнете в България, можете да очаквате да изплатите заема средно за 3-4 години, докато ако работите във Великобритания този период се редуцира до година и половина", коментира тя.
По думите на Папазян кандидатите за MBA трябва да имат набелязани цели от самото начало, да знаят защо искат да предприемат тази стъпка и с какво инвестицията ще им помогне да постигнат личните си и професионални цели. Те трябва също така да обмислят много внимателно и кога е подходящият момент в тяхната кариера да го направят. Важно е да преценят и как да си осигурят нужното време и финансиране, както за подготовка и кандидатстване, така и за самото обучение.
И двамата панелисти коментираха, че един от най-важните етапи от кандидатстването е изборът на правилните програми, което е въпрос на баланс между желанията и целите, академичния потенциал и финансовите ресурси на кандидатите. "Аз реших да се запиша на MBA 11 години преди да го направя, но за всеки този период на обмисляне и подготовка е различен", каза Папазян. Понякога трябва истински да вярваш, за да предприемеш тази стъпка, допълни той, като подчерта, че независимо от трудностите, MBA обучението винаги е отлична инвестиция, която прави хората по-конкурентни и подготвени на пазара на труда.
За Галя Красимирова МBA обучението й е помогнало да постигне целите си, като придобие бизнес умения, които преди това са й липсвали. "Не познавам никой, който да е съжалявал след като се е дипломирал. MBA обучнието ме промени в положителна насока, затова го препоръчвам на всеки", заключи тя.
За да получавате бюлетина "Кариерен компас" на "Кариери", ориентиран към младите професионалисти, търсещи работа, влезте в сайта или се регистрирайте. |