В днешни дни финансите са обвързани с всяка област от нашия живот. Няма цел, която да си поставим и която да не изисква финансов план, за да бъде реализирана. Затова финансовата грамотност застава наравно с дигиталната, що се отнася до уменията, които ще са задължителни за професиите на бъдещето в тази област. Това беше един от основните изводи от форума "Професии на бъдещето 2017: Кариера във финансите, счетоводството и fin-tech", организиран от "Джинуър ачийвмънт България" с медийното партньорство на "Кариери".
От друга страна, благосъстоянието на всяка държава е силно зависимо от качеството на финансовите услуги, които се предлагат в нея, коментира в рамките на събитието Ваня Манова, мениджър на Mastercard за България и Македония. Това е причината нуждата от финансови специалисти да става все по-голяма в България, а очакванията за наемане на персонал в сектора да са сред най-високите, както сочат и последните проучвания на компанията за човешки ресурси "Менапауър Бълария".
Ролята на човешкия фактор
Колкото и парадоксално да звучи, най-важният капитал и в света на финансите ще бъде човешкият капитал. Навлизането на технологиите в сектора всъщност прави възможно включването на по-широки специалисти в него, каза Иво Русев, търговски директор на "Майкрософт България". Според него създаването на иновации в сферата е пътят към положителната промяна.
Поради това професиите, свързани с еднообразни и повторяеми дейности, предстои да изчезнат, като на преден план ще застанат креативните, т.е. тези, които изискват творческо и иновативно мислене. Ключови за тази индустрия стават чисто човешки умения като емоционалната интелигентност, способността за работа с хора, професионалната етика и емпатията. Те няма да изместят значението на техническите умения, а по-скоро ще ги допълват и разширяват, коментира Русев.
Влез в данните
Сред най-търсените способности се нарежда и аналитичното мислене, поради нуждата от анализ и обработка на големи масиви от данни. Компаниите обособяват цели екипи, посветени на тези дейности, познати още като Business Intelligence (от англ. - бизнес проучване). Става въпрос за отдели, които се занимават с това да "прочетат" и "преведат" данните, които компанията събира в резултат от дейността си и въз основата на които може да вземе съответните решения за действие, обясниха Десислава Дочева и Кристина Гугушева от VMWare.
Нужда от подобни специалисти има и ще има и в публичния сектор, коментира Дончо Барбалов, зам.-кмет по направление "Финанси и стопанска дейност" в Столична община. В обществените институции се търсят както финансови анализатори, така и бюджетни счетоводители и данъчни експерти. Усеща се липса и на млади професионалисти, които да модернизират работата в държавната администрация и да подпомогнат въвеждането на иновации, допълни Барбалов.
Може ли без диплома
Някои презентатори се спряха и на въпроса за това каква е ролята на образованието в реализацията на младите хора във финансовата индустрия. По-голямата част от тях се съгласиха, че дипломата не е задължително условие, но е голямо предимство при работата в този сектор. Според Георги Кирилов, преподавател в MDV Professional Education, много от елитните университети не само ще ви научат на техническия аспект от работата, но ще ви заобиколят с правилните хора и ще ви покажат как сами да предприемете необходимите стъпки за успешната си професионална реализация.
Особено в сферата на финансите по-важни са последвалите квалификации, които ще преминете, за да изберете с какво точно ще се занимавате и да успеете да се реализирате правилно, особено когато става дума за мениджърски постове. Следването не само е инвестиция в себе си, но и доказателство за вашата отдаденост към професията. В крайна сметка формулата на успеха както във финансите, така и в останалите професионални области, е комбинация от академични знания, професионализъм и умения за работа с хора, каза Горан Йорданов от Swiss Education Group.
Талантите, които не прегарят
Все повече се търсят таланти, а не обикновени служители, т.е. хора, които да имат уникален принос към организацията, за която работят, а не просто да изпълняват ежедневните си задължения "от 9 до 5". Тази прекомерна обвързаност с организацията и работата обаче може да доведе до прегаряне. Особено за младите хора, на които в днешно време нерядко им се случва да заемат отговорни управленски постове, т.нар. "бърнаут" се оказва сериозно предизвикателство, с което трябва да се справят в работата си.
Рецептата, за да не стигате дотам, е да са научите да казвате "не" на задачите, които знаете, че не можете да поемете, каза Гергана Павлова от Equinox Partners. Тя сподели, че е преминавала няколко пъти през подобно състояние на "прегаряне" и професионално изчерпване, което води до намалена ефикасност на работното място. Това й е помогнало да изведе няколко съществени стъпки, които е добре да имате предвид, за да избегнете този проблем.
На първо място, живейте в настоящето и спрете да мислите за нещата, които сте могли да направите по-добре в миналото, или тези, които ви предстои да свършите занапред. Задавайте си важните въпроси и се слушайте какво си отговаряте. Бъдете ангажирани, но не и привързани към работата си, за да не се случва така, че да давате повече енергия, отколкото притежавате. И не на последно място, концентрирайте се върху хубавото в живота си, внимавайте какво учите и бъдете отговорни към себе си, посъветва тя. По този начин ще се научите да осмисляте какво представлява всяка кариерна пътека и какво ви предлага, преди още да сте решили да поемете по нея.