Почти половината от предприемачите са в сферата с ниска добавена стойност, каза съоснователят на GEM България Адриана Попова.
Предприемаческата активност в България се е повишила през миналата година, като е достигнала най-високото си ниво от 2015 г. насам. Делът на хората, които са започнали собствен бизнес, е достигнал 6% спрямо 3.7% година по-рано. Това показват резултатите от последното изследване Глобален предприемачески мониторинг (GEM), в което страната участва за четвърта година. Въпреки това нивото на предприемаческа активност в начална фаза в България остава сред най-ниските от изследваните 49 държави в света.
Едва 3.9% от българите планират да започнат бизнес през следващите три години, показват още резултатите. За сравнение - средното ниво в останалите изследвани държави е 26%. Добрата новина е, че страната стои сравнително добре по отношение на установените бизнеси (компании на повече от 3.5 години) и може да се похвали с опитни предприемачи и добър потенциал за развитие и подкрепа на предприемаческата система. "Голяма част от българските предприемачи вече са в зряла фаза, което ще даде възможност в бъдеще да прехвърлят ноу-хау и да продължават да развиват екосистемата", каза Адриана Попова, съосновател на "GEM България", на конференцията за предприемачество Growth Summit, организирана от Entrepreneurs' Organization и "Капитал" в София.
Има обаче и лоша новина. За четвърта поредна година предприемаческата активност в страната се наблюдава най-вече в области с ниска добавена стойност и ниско ниво на иновации, като предпочитан сектор остава търговията.
Пълния текст може да прочетете на capital.bg