С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK
Регистрация

Трудовоправна консултация

Селекция с отговорите на адв. Лилия Борисова на читателските въпроси в рубриката "Трудовоправна консултация" на Karieri.bg
Share Tweet Share
Снимка

[Shutterstock] 

Рубриката "Трудовоправна консултация" на Karieri.bg дава безплатни съвети на неспециалисти в тази сфера, изправени пред личен или на свои близки трудовоправен казус. На въпросите на читателите отговаря адвокат Лилия Борисова. За да отправите запитването си към нея, трябва да влезете в сайта с потребителско име и парола или да се запишете тук. Ето и селекция на някои от по-интересните въпроси и отговори от рубриката.

Въпрос: Искам да напусна по чл.327, т.2 заради неизплатени заплати - до края на месеца не е изплатена заплата за предхождащия го. Проблемът е, че никъде в трудовия договор не е посочена дата за получаване на заплата, а вътрешните правила за работната заплата, където може да е описано това, въобще не съм ги виждала. Те по всяко време могат да напишат нови и аз да изпадна в ситуация, че не съм имала право да се позова на този член от КТ и съответно да бъда уволнена дисциплинарно. Трябва ли да сме се подписали, че сме запознати с вътрешните правила за работната заплата?
Отговор: Съгласно чл.270 от КТ трудовото възнаграждение се изплаща авансово или окончателно всеки месец на два пъти, доколкото не е уговорено друго, т.е. в случая можете да се възползвате от правата си за прекратяване на трудовия договор поради неизплащане на дължимото трудово възнаграждение за предходния месец.

Въпрос: На 13.02.2014 г. ме назначиха на работа във фирмата, в която работя. Назначена съм на основание чл.67, ал.1, т.1 и във връзка с чл.70, ал.1 с изпитателен срок 6 месеца и срок за предизвестие 30 дни. Прекият ми ръководител настоява да попълня и подпиша молба за напускане на основание чл.325, ал.1, т.1 и в случай че молбата ми не бъде удовлетворена, същата да се счита за предизвестие по смисъла на чл.326, ал.1. Мотивът му е, че иска да ме премести в обект на друга фирма, която е под шапката на тази, в която работя. Обещава ми да подпиша договор с втората фирма. Аз имам известни съмнения в истинността на обещанията му. Въпросите ми са: 1. Мога ли да откажа да подпиша подобна молба? 2. Има ли право да ме освободи с комисия от 3-4 човека? 3. Какво мога да направя, за да остана на работа? 4. Ще имам ли право на някакво обезщетение и в какъв вид и размер? 5. Мога ли да обжалвам освобождаването и как?
Отговор: Няма как работодателят да настоява да подадете молба за прекратяване на трудовия договор по взаимно съгласие, при положение че вие не желаете. Ако настоява, нека той да прекрати трудовото ви правоотношение. Най-изгодно за вас е съкращаване на щата. Ще имате право на обезщетение от работодателя, като, в случай че не ви назначи на нов трудов договор към друга фирма, ще получавате и обезщетение за безработица за максимален срок и размер. При всички случаи можете да обжалвате законността на уволнението ви пред съда в двумесечен срок от прекратяване на договора.

Въпрос: Преди 5 месеца започнах работа на трудов договор с 6-месечен изпитателен срок. Сутринта ми се обадиха, че го прекратяват, без да ми посочат причината. Обяснението беше, че не ми дължат обяснение, тъй като съм на изпитателен срок. Какви са ми правата? Мога ли да отида на трудовата борса?
Отговор: На основание чл.71 от Кодекса на труда (КТ) до изтичане на изпитателния срок страната, в чиято полза е уговорен срокът, може да прекрати трудовия договор без предизвестие. Ще имате право на парично обезщетение за безработица, ако имате внесени осигурителни вноски във фонд "Безработица" най-малко 9 месеца през последните 15 месеца.

Въпрос: Студентка съм, редовна форма на обучение, последна година. От три години имам непрекъснат трудов стаж и искам да знам дали, ако напусна по собствена инициатива, взаимно съгласие, имам право на обезщетение от борсата?
Отговор: При прекратяване на трудовия договор по взаимно съгласие имате право на обезщетение за безработица в минимален размер за 4 месеца.

Въпрос: При ползване на неплатен отпуск в държавната администрация имам ли право да работя по договор на друго място или по-точно в чужбина?
Отговор: Нямате право да работите по трудово правоотношение на друго място, освен като преподавател във ВУЗ.

Въпрос: Може ли управителят на ЕООД, който има регистриран договор за управление, да бъде управител на още три фирми - ООД? Ако може, какви трябва да бъдат договорите с тях?
Отговор: Едно лице може да бъде управител на няколко фирми. Ако в едното дружество вече има регистриран ДУК с определено възнаграждение, върху което се осигурява, то с другите фирми се сключва отново ДУК, но без да се фиксира възнаграждение.

Въпрос: Може ли, след като вече съм подал предизвестие по чл.326, ал.1 от КТ и пак ми забавят заплатата през това време, докато тече предизвестието, да напусна по чл.327, т.2 от КТ?
Отговор: Можете да оттеглите предизвестието за напускане по чл.326, ал.1 от КТ единствено със съгласието на работодателя и едва тогава да депозирате заявление за напускане по чл.327, ал.1, т.2 от КТ.
Специализирани текстове на трудовоправна тематика можете да намерите в рубриката "Законодателна уредба" на Karieri.bg.
Снимка

 

Karieri.bg вече е и във Viber. Следвайте ни, за да получавате първи новини и тенденции за пазара на труда, както и от сферата на човешките ресурси: http://chats.viber.com/karieri.


Share Tweet Share
още от тази рубрика:

Реклама

Реклама

© 2003-2020 Икономедиа АД съгласно Общи условия за ползване. Политика за бисквитките. Декларация за поверителност.
Общи условия за публикуване на обява ново.
Поставянето на връзки към материали в сайтовете на Икономедиа е свободно. Уеб разработка и дизайн на Икономедиа. Сайтът използва графични елементи от famfamfam + DryIcons. Някои снимки © 2020 Associated Press и Reuters. Всички права запазени.
Действителни собственици на настоящото издание са Иво Георгиев Прокопиев и Теодор Иванов Захов.
mobile Към мобилната версия на сайта

Бизнес: КапиталКариериБизнесРегалОдитFoton.bg

Новини: ДневникЕвропа

IT: IDG.BGComputerworldPC WorldCIONetworkworld

Развлечение: БакхусLIGHT

На английски: KQuarterly