С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK
Регистрация

Трудовоправна консултация

Селекция с отговорите на адв. Лилия Борисова на читателските въпроси в рубриката "Трудовоправна консултация" на Karieri.bg през февруари 2017
Share Tweet Share
Снимка

[Shutterstock] 

Рубриката "Трудовоправна консултация" на Karieri.bg дава безплатни съвети на неспециалисти в тази сфера, изправени пред личен или на свои близки трудовоправен казус. На въпросите на читателите отговаря адвокат Лилия Борисова. За да отправите запитването си към нея, трябва да влезете в сайта с потребителско име и парола или да се запишете тук. Ето и селекция на някои от по-интересните въпроси и отговори от рубриката през февруари.

Въпрос: В началото на януари ми връчиха заповед за прекратяване на постоянния ми трудов договор по чл. 328, ал. 1, т. 1 и ми връчиха предизвестие от 1 месец
Имам ли право на обезщетение за периода, в който чакам решение от НОИ и не работя?
Отговор: Съгласно чл. 222, ал. 1 от Кодекса на труда (КТ) имате право на обезщетение в размер на брутно трудово възнаграждение за времето, през което сте без работа (в случая до започване на изплащане на обезщетение от НОИ за безработица), но за не повече от 1 месец.

Въпрос: Здравейте, предстои ми да подпиша нов трудов договор с настоящия си работодател за преназначаване на нова длъжност. Към момента имам известно количество неизползвана платена отпуска за минали години. При евентуално прекратяване на новия договор как ще бъде изчислено обезщетението за неизползван годишен отпуск - на база на заплатата, получавана при натрупването му, или на база текущата заплата?
Отговор: Неизползваният платен годишен отпуск за минали години трябва да ви бъде заплатен сега при прекратяване на настоящия договор с работодателя, изчислен на базата на чл. 42 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските върху размера на работната заплата, която сте получавали към момента. При евентуално прекратяване на новия трудов договор, ако имате неизползван платен годишен отпуск, той също следва да ви бъде заплатен в размер съобразно трудовото възнаграждение, получавано по новия трудов договор и пропорционално на времето, през което сте работили.

Въпрос: Имам срочен трудов договор по чл. 68, ал.1, т.1 за учител. След изтичане на срока на договора, ако работодателят няма нищо против, преминава ли в безсрочен автоматично? Трябва ли да се прави допълнително споразумение въз основа на подадено заявление?Каква е точно процедурата?
Отговор: Съгласно чл. 69 от КТ трудовият договор, сключен за определен срок, се превръща в договор за неопределено време (безсрочен), ако работникът или служителят продължи да работи след изтичане на уговорения срок 5 или повече работни дни без писмено възражение от страна на работодателя и длъжността е свободна.

Въпрос: Служител на срочен 6-месечен трудов договор излиза в отпуск по бременност и раждане 7 дни преди да е изтекъл срокът на договора. При сключването на този договор работодателят е уведомен, че лицето е бременно и му предстои излизане в отпуск по майчинство. При това положение как ще му бъде прекратен договорът и кой ще подава документите в НОИ (болничните), които предстои да му бъдат издавани - 3 броя и след това декларацията за дните до 410?
Отговор: Първо жената може да ползва болничен до 30 дни след прекратяване на договора. В този случай болничният лист се представя на работодателя. Що се касае до майчинството, ако по време на отпуската за бременност и раждане изтече срокът на договора, жената ще продължава да получава майчинство до изтичане на 410-те дни отпуск. Ако преди това обаче изтече срокът на договора, няма да има право да ползва майчинство. Договорът се прекратява с изтичане на срока, независимо дали е в болничен или не.

Въпрос: Сключих граждански договор за предоставяне на услуга. Управителят ме помоли да правя седмичен отчет, в който да въвеждам часовия диапазон, в който съм работила, както и да има информация какви задачи съм свършила през това време. Според моето разбиране за граждански договор той се сключва за предоставяне на услуга, без да има условия за работно време. Отказах да попълвам отчет с часовия диапазон, в който работя, и обосновах отказа си с това, че при подобно изискване гражданският договор се превръща в скрит трудов договор. Ситуацията се превърна в причина да прекратя взаимоотношенията с тази фирма. Трябва ли да отчитам часовете, в които съм работила по задачи, по условия на граждански договор?
Отговор: Не съществуват правни норми, които да уреждат работно време при граждански договор, следователно не сте длъжни да попълвате отчет за работното си време.

Въпрос: Аз съм самоосигуряващо се лице и се осигурявам за общо заболяване и майчинство. В момента съм бременна, но необходимият 12-месечен стаж за получаване на обезщетение за бременност и раждане ще придобия няколко месеца след термина. След като получа първия болничен - 45 дена преди термина, трябва ли да продължа да плащам социални осигуровки за ДОО и ДЗПО до набиране на необходимия 12-месечен стаж или ще дължа само здравни осигуровки за този период?
Отговор: Да, трябва да продължите да плащате, за да достигнете необходимия стаж.


Share Tweet Share
още от тази рубрика:

Реклама

Реклама

© 2003-2019 Икономедиа АД съгласно Общи условия за ползване. Политика за бисквитките. Декларация за поверителност.
Общи условия за публикуване на обява ново.
Поставянето на връзки към материали в сайтовете на Икономедиа е свободно. Уеб разработка и дизайн на Икономедиа. Сайтът използва графични елементи от famfamfam + DryIcons. Някои снимки © 2019 Associated Press и Reuters. Всички права запазени.
Действителни собственици на настоящото издание са Иво Георгиев Прокопиев и Теодор Иванов Захов.
mobile Към мобилната версия на сайта

Бизнес: КапиталКариериБизнесРегалОдитFoton.bg

Новини: ДневникЕвропа

IT: IDG.BGComputerworldPC WorldCIONetworkworld

Развлечение: БакхусLIGHT

На английски: KQuarterly