С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK
Регистрация

Трудовоправна консултация

Селекция с отговорите на адв. Лилия Борисова на читателските въпроси в рубриката "Трудовоправна консултация" на Karieri.bg през април 2017
Share Tweet Share
Снимка

[freepik] 

Рубриката "Трудовоправна консултация" на Karieri.bg дава безплатни съвети на неспециалисти в тази сфера, изправени пред личен или на свои близки трудовоправен казус. На въпросите на читателите отговаря адвокат Лилия Борисова. За да отправите запитването си към нея, трябва да влезете в сайта с потребителско име и парола или да се запишете тук. Ето и селекция на някои от по-интересните въпроси и отговори от рубриката през април.

Въпрос: Предстои ми да започна работа на трудов договор с изпитателен срок. Имам ли право да напусна в изпитателния срок, без да дължа предизвестие?
Отговор: Съгласно чл. 71, ал. 1 от Кодекса на труда (КТ) до изтичане на срока за изпитване страната, в чиято полза е уговорен, може да прекрати договора без предизвестие. Обърнете внимание в полза на чия страна се сключва договорът.

Въпрос: Как стоят нещата за получаване на еднократна помощ при майки студентки? Става въпрос за студентка 4 курс, редовна форма на обучение, която е взимала такава помощ за майки студентки преди 3 години. Сега е бременна и се интересува дали за второ дете ще получи такава еднократна помощ. Има и трудов стаж 3 месеца през последната година. Това би ли оказало влияние?
Отговор: Според чл. 61, ал. 6 от Закона за държавния бюджет на Република България за 2017 г. размерът на еднократната помощ при раждане на живо дете по чл. 6, ал. 1, т. 2 от Закона за семейни помощи за деца за 2017 г. е 600 лв. за второ дете. Иначе можете отново да получите еднократна помощ според същия закон – Вие вече сте запозната с реда. Условието е да сте осигурявана от университета, в който учите, и да сте с редовна форма на обучение.

Въпрос: Мога ли да оспорвам решение на Националния осигурителен институт (НОИ) за пенсия, къде и как?
Отговор: Компетентните органи, пред които се обжалват актовете по пенсионното производство за отпускане или отказ за отпускане на пенсия, са ръководителят на съответното териториално поделение на Националния осигурителен институт (ТП на НОИ) или Административният съд. Според нормативно установените изисквания обжалването на разпорежданията и решенията по този ред не спира изпълнението им. Постановените разпореждания за пенсии на длъжностното лице по пенсионното осигуряване могат да се обжалват пред ръководителя на ТП на НОИ по реда на чл. 117, ал. 2 КСО в едномесечен срок от получаването им.
Ръководителят на съответното ТП на НОИ се произнася по жалбите или исканията с мотивирано решение в едномесечен срок от получаването им. С решението ръководителят на териториалното поделение може да отмени разпорежданията и да реши жалбите или исканията по същество. То се съобщава на заинтересованите страни в 7-дневен срок от постановяването му. Решението на ръководителя на териториалното поделение на НОИ може да се обжалва в 14-дневен срок от получаването му пред административния съд. Жалбата се подава чрез ръководителя на териториалното поделение, който в 7-дневен срок е длъжен да я изпрати заедно с преписката в съда. За дела по обжалвани решения на ръководителя на ТП на НОИ и на управителя на НОИ не се внася държавна такса. Решенията на Административния съд подлежат на касационно обжалване по реда на Административнопроцесуалния кодекс.

Въпрос: Може ли да се състави трудов договор само за нощен труд, т.е. лицето ще работи само нощна смяна, и ако да - какви са законовите основания за това?
Отговор: Няма пречка за сключване на трудов договор за работа само през нощта при спазване на изискванията за нощния труд. Когато трудовият договор не е сключен за работа само през нощта, положеният нощен труд се заплаща с увеличение при условията на чл. 7 от Наредба за допълнителните и други трудови възнаграждения.

Въпрос: Може ли жена ми да си регистрира фирма и да бъде управител с право на личен труд и да извършва дейност, тъй като работи по трудов договор на 4-часа на трудов договор към работодател?
Отговор: Съпругата ви следва да се осигурява като собственик на фирмата като самоосигуряващо се лице. Като управител на фирмата няма да внася осигуровки. Освен това ще се осигурява и по трудовия договор на 4 часа.

Въпрос: Колко пъти работодателят може да ни назначава на срочни договори и кога срочния договор преминава в безсрочен според КТ?
Отговор: Условията, при които може да се сключи срочен трудов договор са изброени в чл. 68 от КТ. Срочен трудов договор се сключва за изпълнение на временни, сезонни или краткотрайни работи и дейности, както и с новопостъпващи работници и служители в обявени в несъстоятелност или в ликвидация предприятия. По изключение срочен трудов договор за срок най-малко една година може да се сключва за работи и дейности, които нямат временен, сезонен или краткотраен характер. Такъв трудов договор може да се сключи и за по-кратък срок по писмено искане на работника или служителя. В тези случаи срочният трудов договор със същия работник или служител за същата работа може да се сключва повторно само веднъж за срок най-малко една година. Трудов договор, сключен в нарушение на правилата на КТ, се смята за сключен за неопределено време. Договорът се прекратява с изтичането на срока, освен ако работникът се явява на работа поне пет дни сред изтичане срока на договора без противопоставяне от работодателя договора се превръща в безсрочен.


Share Tweet Share
още от тази рубрика:

Реклама

Реклама

© 2003-2020 Икономедиа АД съгласно Общи условия за ползване. Политика за бисквитките. Декларация за поверителност.
Общи условия за публикуване на обява ново.
Поставянето на връзки към материали в сайтовете на Икономедиа е свободно. Уеб разработка и дизайн на Икономедиа. Сайтът използва графични елементи от famfamfam + DryIcons. Някои снимки © 2020 Associated Press и Reuters. Всички права запазени.
Действителни собственици на настоящото издание са Иво Георгиев Прокопиев и Теодор Иванов Захов.
mobile Към мобилната версия на сайта

Бизнес: КапиталКариериБизнесРегалОдитFoton.bg

Новини: ДневникЕвропа

IT: IDG.BGComputerworldPC WorldCIONetworkworld

Развлечение: БакхусLIGHT

На английски: KQuarterly