С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK
Регистрация

Трудовоправна консултация

Селекция с отговорите на адв. Лилия Борисова на читателските въпроси в рубриката "Трудовоправна консултация" на Karieri.bg през септември 2017
Share Tweet Share
Снимка

[freepik] 

Рубриката "Трудовоправна консултация" на Karieri.bg дава безплатни съвети на неспециалисти в тази сфера, изправени пред личен или на свои близки трудовоправен казус. На въпросите на читателите отговаря адвокат Лилия Борисова. За да отправите запитването си към нея, трябва да влезете в сайта с потребителско име и парола или да се запишете тук. Ето и селекция на някои от по-интересните въпроси и отговори от рубриката през септември.

Въпрос: Счита ли се педагогически стаж длъжността помощник-възпитател и помощник-учител?
Отговор: В чл. 19 от Наредба за пенсиите и осигурителния стаж е посочено кой стаж се счита за учителски. В този смисъл учителски стаж е осигурителният стаж, положен на учителска или възпитателска длъжност в учебни и възпитателни заведения. За учителски стаж се счита и осигурителният стаж на директорите и заместник-директорите на учебни и възпитателни заведения, ако те са изпълнили пълната норма задължителна преподавателска работа.
Учителски стаж е и осигурителният стаж на лицата, заемащи длъжности по списък, утвърден от министъра на образованието и науката, съгласуван с управителя на НОИ, ако отговарят на изискванията за заемане на длъжността учител или възпитател съобразно придобитото образование, професионална квалификация и правоспособност и са изпълнили пълната норма за задължителна преподавателска работа.
За учителски стаж се зачита и осигурителният стаж, положен след 1 януари 2007 г. на длъжността "възпитател" в домовете за деца, лишени от родителска грижа, и осигурителният стаж, положен след 1 януари 2008 г. на длъжността "възпитател" в останалите специализирани институции за предоставяне на социални услуги за деца или в други места за предоставяне на социални услуги в общността, както и осигурителният стаж, положен след 1 януари 2009 г. на длъжността "педагог" или "възпитател" в домовете за медико-социални грижи за деца и в детските ясли.
В чл. 124 от Правилник за прилагане на народната просвета е посочено кои длъжности се считат за учителски и възпитателски. Учителски длъжности са:
1. младши учител
2. учител
3. старши учител
4. главен учител
5. учител-методик.
Възпитателски длъжности са:
1. младши възпитател
2. възпитател
3. старши възпитател
4. главен възпитател
5. възпитател-методик.
С оглед на цитираните правни норми стажът на длъжността помощник-възпитател и помощник-учител не следва да се зачита като учителски стаж.

Въпрос: Обявено е място за учител по физика и информационни технологии в гимназия, за което кандидатствам. По образование съм д-р инж. в областта на техническите науки и имам свидетелство за професионална квалификация "учител". Искат да ме назначат като "неправоспособен учител". Това правно основано ли е?
Отговор: В случай че не отговаряте на изискванията за заемане на длъжността учител по физика и информационни технологии, т.е. образование и квалификация, съгласно Инструкция № 2 от 29 юли 1994 г. на Министерството на образованието и науката, директорът на гимназията може да сключва договори с лица, които не отговарят на изискванията за заемане на тази длъжност до явяването на кандидат с необходимото образование и квалификация. Можете да отправите запитване по вашия случай до Министерство на образованието.

Въпрос: Работя на трудов договор по заместване. От информацията, която имам, титулярката на длъжността вече е направила две години отпуск по майчинство, като на 27.09.2017 вече трябва да е на работа, но си е взела отпуск по майчинство 1 месец. След като изтече този месец, колко пъти и докога тя може да си взема отпуск по един месец и аз реално да не знам докога съм на работа? Кога ще получа по-голямо по размер обезщетение за безработица - ако напусна по своя инициатива сега или ако чакам работодателят да прекрати договора ми след евентуално окончателно завръщане на титуляра на длъжността?
Отговор: Трудовият договор по заместване на отсъстващ работник или служител се прекратява със завръщането на титуляра на работа. Ползването на годишен отпуск или друг вид отпуски от титуляра означава, че титулярът все още не се е върнал, защото няма реално започване на работа. Основание за прекратяване ще бъде налице, когато титулярната служителка реално започне работа, като в този случай трудовият договор по заместване ще бъде прекратен, без която и да е от страните да дължи предизвестие на основание чл. 325, т. 5 от Кодекса на труда. В случай че напуснете по ваша инициатива или по взаимно съгласие, ще получавате обезщетение за безработица за минимален срок и размер.


Share Tweet Share
още от тази рубрика:

Реклама

Реклама

© 2003-2020 Икономедиа АД съгласно Общи условия за ползване. Политика за бисквитките. Декларация за поверителност.
Общи условия за публикуване на обява ново.
Поставянето на връзки към материали в сайтовете на Икономедиа е свободно. Уеб разработка и дизайн на Икономедиа. Сайтът използва графични елементи от famfamfam + DryIcons. Някои снимки © 2020 Associated Press и Reuters. Всички права запазени.
Действителни собственици на настоящото издание са Иво Георгиев Прокопиев и Теодор Иванов Захов.
mobile Към мобилната версия на сайта

Бизнес: КапиталКариериБизнесРегалОдитFoton.bg

Новини: ДневникЕвропа

IT: IDG.BGComputerworldPC WorldCIONetworkworld

Развлечение: БакхусLIGHT

На английски: KQuarterly