С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK
Регистрация

Трудовоправна консултация

Селекция с отговорите на адв. Лилия Борисова на читателските въпроси в рубриката "Трудовоправна консултация" на Karieri.bg през декември 2017
Share Tweet Share
Снимка

[freepik.com] 

Рубриката "Трудовоправна консултация" на Karieri.bg дава безплатни съвети на неспециалисти в тази сфера, изправени пред личен или на свои близки трудовоправен казус. На въпросите на читателите отговаря адвокат Лилия Борисова. За да отправите запитването си към нея, трябва да влезете в сайта с потребителско име и парола или да се запишете тук. Ето и селекция на някои от по-интересните въпроси и отговори от рубриката през декември.

Въпрос: Доколкото успявам да разтълкувам Кодекса на труда (КТ), срокът на предизвестие при прекратяване на трудов договор (ТД) трябва да бъде еднакъв за двете страни. Какво се случва, когато бъде уговорен 3 месеца при прекратяване от страна на служител и 1 месец при прекратяване от страна на работодател? Това нарушение на КТ ли е? Ако тази клауза е нарушение на КТ, какви срокове трябва да се спазват при прекратяване на договора от страна на служител и какви от страна на работодател?
Отговор: В чл. 66, ал. 1, т. 6 от КТ е установено изискване за определяне на еднакъв срок на предизвестие при прекратяване на ТД и за двете страни. Определянето на различен срок на предизвестие на страните е недействително съгласно чл. 74, ал. 1 и ал. 4 от КТ. Такава уговорка не следва да се прилага. Можете да говорите с работодателя си за уеднаквяване на срока и за двете страни или да подадете съдебен иск за обявяване на недействителността на въпросната уговорка и съдебно уреждане на отношенията си.

Въпрос: Студентка съм, наскоро започнах работа в казино като рецепционист. Бяха ми казали, че позицията е подходяща за студенти и ще има възможност да почивам, когато се налага. Дадоха ми да подпиша ТД и ми казаха, че ще ми връчат копие от него, когато го върнат от София. Започвайки работа, се оказа, че действително няма да мога да ходя дори на упражненията си, освен това не с управителя ще говоря за изпитите си, а с колежките, ако имат възможност да ме сменят. Това беше първото нещо, което ме смути. Задължително изискване беше да взимаме телефонните номера на нови клиенти. При всеки мой опит да си изпълнявам задълженията посетителите, главно възрастни мъже, започваха да ми говорят неприятни неща, а един дори ме беше изчакал да приключа работа. След разправиите с него се прибрах в къщи и прочетох във Viber следното: ,,Ало, рецепционистките, много малко телефонни номера сте взели, стягайте се". Без да мисля, реших, че при положение че не съм получила трудовия си договор, нищо не ме задържа и им казах, че искам да приключа трудовите си отношения с тях. Отивайки да си оставя униформата и да си взема обувките, се държаха ужасно, крещяха ми и ми казаха, че са ме уволнили дисциплинарно. Не ми дадоха да подпиша нищо, нито ми върнаха трудовата книжка, която щеше да бъде издадена за пръв път. Как да процедирам в този случай?
Отговор: Можете да сезирате Инспекцията по труда, която ще извърши цялостна проверка на работодателя Ви и ще открие и санкционира нарушенията, ако открие такива.

Въпрос: Когато се закупува стаж от годините за следване, как се отчитат периодите? Само месеците на обучение или календарна година, само редовно следване или и задочно?
Отговор: За осигурителен стаж на завършилите висше или полувисше образование се зачита времето, за което са внесени вноските, но за не повече от срока на обучение, предвиден по учебния план за завършената специалност. Зачита се цялата календарна година. Без значение е формата на обучение – редовна, задочна, вечерна или др. Важното е това време да не се зачита като за стаж на друго основание – например лицето да е работило, да бъде майка, осиновителка и др. Удостоверението се издава въз основа на документ за внесени осигурителни вноски, диплома за завършено висше или полувисше образование и документ, удостоверяващ срока на обучението.

Въпрос: Принуждават ме да си подам молба за прекратяване на ТД, защото съм имал основателни причини да ползвам болнични дни. Редно ли е да си подам молба за прекратяване на ТД или по-скоро това да направи работодателят, след като е взел своето решение? Какви са моите права в случая, ако не си подам молбата за прекратяване на ТД?
Отговор: Не сте длъжен да подавате молба за прекратяване на ТД. Ако Ви уволнят, можете да подадете съдебен иск за незаконно уволнение и връщане на работа.


Share Tweet Share
още от тази рубрика:

Реклама

Реклама

© 2003-2018 Икономедиа АД съгласно Общи условия за ползване ново. Политика за бисквитките ново. Декларация за поверителност ново.
Поставянето на връзки към материали в сайтовете на Икономедиа е свободно. Уеб разработка и дизайн на Икономедиа. Сайтът използва графични елементи от famfamfam + DryIcons. Някои снимки © 2018 Associated Press и Reuters. Всички права запазени.
Действителни собственици на настоящото издание са Иво Георгиев Прокопиев и Теодор Иванов Захов.
mobile Към мобилната версия на сайта

Бизнес: КапиталКариериБизнесРегалГрадът.bgОдитFoton.bg

Новини: ДневникЕвропа

IT: IDG.BGComputerworldPC WorldCIONetworkworld

Развлечение: БакхусLIGHT

На английски: KQuarterly