С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK
Регистрация

Трудовоправна консултация

Селекция с отговорите на адв. Лилия Борисова на читателските въпроси в рубриката "Трудовоправна консултация" на Karieri.bg през февруари 2018
Share Tweet Share
Снимка

[Freepik.com] 

Рубриката "Трудовоправна консултация" на Karieri.bg дава безплатни съвети на неспециалисти в тази сфера, изправени пред личен или на свои близки трудовоправен казус. На въпросите на читателите отговаря адвокат Лилия Борисова. За да отправите запитването си към нея, трябва да влезете в сайта с потребителско име и парола или да се запишете тук. Ето и селекция на някои от по-интересните въпроси и отговори от рубриката през февруари.

Въпрос: Може ли работодател да отправи устна покана до работник за писмени обяснения от страна на работника?
Отговор: Няма пречка поканата да бъде устна, но с оглед на доказуемостта би било по-добре да бъде писмена.

Въпрос: За периода 12 - 15 януари 2018 г. имам издаден болничен лист. Работя на две места по 4 часа, но тъй като е отскоро, не се сетих изобщо, че вероятно са ми нужни два болнични листа за двата ми работодателя. Диагнозата е една и съща. Въпросът ми е възможно ли е да ми бъде издаден втори болничен лист за същия период (12 - 15.01.2018) към втория ми работодател със задна дата?
Отговор: Съгласно чл. 9, ал. 5 от Наредбата за медицинската експертиза, когато прегледът е бил извършен и временната неработоспособност е била своевременно констатирана, но болничен лист не е бил издаден, той може да се издаде за минало време, ако въз основа на обосноваваща документация на лечебното заведение и ЛАК се прецени, че лицето през това време е било временно неработоспособно. Във вашия случай болничният лист трябва да се издаде от лекуващия Ви лекар.

Въпрос: Във фирмата, в която работя 10 години, съм преназначена на нова длъжност на трудов договор (ТД) със срок на изпитване 6 месеца в полза на работодателя по чл. 70, ал. 1. Очаквам да бъде прекратен ТД по чл. 71, ал. 1. Имам 30 години трудов стаж, нямам прекъсване последните 10 години. Нямам регистрации на трудовата борса. Интересувам се при прекратяване на ТД от работодателя в периода на изпитване по чл. 71, ал. 1 полага ли ми се 12-месечно парично обезщетение за безработица в размер 60 на сто от среднодневното възнаграждение, върху което са внесени осигурителни вноски за последните 24 календарни месеца, предхождащи месеца на съкращение (чл. 54 КСО)?
Отговор: Няма да имате проблеми с получаването на паричното обезщетение за безработица в посочения от Вас размер.

Въпрос: Съпругът ми е собственик на ЕТ, през март получи инфаркт и ползва вече 1 година болнични. От май до септември фирмата му работи, като назначи на 4 часа сервитьор, работа, която той работеше друго лято - бизнесът му работи само лятото. Има ли опасност да го накарат да връща пари за времето, в което е работела фирмата му?
Отговор: Според мен следва да назначите прокурист, за да няма опасност да го задължат да връща обезщетения. Най-добре се обърнете за повече информация към НОИ.

Въпрос: Управител съм на ООД (по съдебно решение). Като такъв съм назначен на трудов договор с основна заплата 2600 лв. Наложи се да се оперирам и в момента съм болнични. Счетоводителката твърди, че докато съм в болнични, трябва да се осигурявам като самоосигуряващ се. Възможно ли е това или тя нещо бърка?
Отговор: Никъде в закона няма разпоредба, която да посочва, че във Вашата ситуация трябва да внасяте осигуровките си сам. Работодателят е длъжен да внася здравните осигуровки за своя сметка. Относно другите осигурителни вноски - тях нямате задължение да внасяте нито Вие, нито той, защото в периода на временна неработоспособност ще Ви се изплаща обезщетение, за което сте внасяли вноски досега. Съгласно чл. 40, ал. 5 от Кодекса за социално осигуряване през първите три дни на временната неработоспособност работодателят трябва да Ви плати 70 на 100 от среднодневното брутно възнаграждение за месеца, в който е настъпила временната неработоспособност, но не по-малко от 70 на сто от среднодневното уговорено възнаграждение.


Share Tweet Share
още от тази рубрика:

Реклама

Реклама

© 2003-2018 Икономедиа АД съгласно Общи условия за ползване ново. Политика за бисквитките ново. Декларация за поверителност ново.
Поставянето на връзки към материали в сайтовете на Икономедиа е свободно. Уеб разработка и дизайн на Икономедиа. Сайтът използва графични елементи от famfamfam + DryIcons. Някои снимки © 2018 Associated Press и Reuters. Всички права запазени.
Действителни собственици на настоящото издание са Иво Георгиев Прокопиев и Теодор Иванов Захов.
mobile Към мобилната версия на сайта

Бизнес: КапиталКариериБизнесРегалГрадът.bgОдитFoton.bg

Новини: ДневникЕвропа

IT: IDG.BGComputerworldPC WorldCIONetworkworld

Развлечение: БакхусLIGHT

На английски: KQuarterly